Добавить новость
ru24.net
Новости по-русски
Июль
2024

Українські біженці за кордоном. Яку ціну платить економіка і що чекає на Україну

Українські біженці за кордоном (фото: Getty Images)

Автор:

Алік Сахно «Ти не один. Нас 52 мільйони» — цей слоган з культового рекламного ролика 1996 року, на жаль, давно перестав бути актуальним. До січня 2014 року, ще до початку анексії Криму та вторгнення Росії на Донбас, населення України скоротилося на близько 6 мільйонів жителів. Внаслідок повномасштабного вторгнення РФ у 2022 році за межами країни опинилися ще мільйони наших співгромадян.

Чимала частина цих людей є працездатними та високо кваліфікованими професіоналами в різних галузях. Однак не всі з них знаходять гідну роботу на чужині.

РБК-Україна дослідило, наскільки вітчизняна економіка відчуває нестачу робочих рук, як біженці влаштовуються за кордоном та яка кількість з них планує повернутися в Україну.

Прихисток у країні тюльпанів

Подружжя з Харкова, Сергій та Катерина, виїхали з країни у перші місяці після повномасштабного вторгнення Росії. Спочатку зупинилися в Польщі, а звідти перебралися у Нідерланди. Пара оселилася в гуртожитку для біженців у невеликому місті Грунло. За понад два роки перебування в країні вони змогли влаштуватися на роботу і винайняти окреме житло.

«Тут жити дорожче, ніж, припустімо, у Німеччині. Винаймати простору однокімнатну квартиру коштує в середньому від 800 до кількох тисяч євро. На їжу на двох ми витрачаємо десь близько 600 євро на місяць», — розповідають українці.

За словами Сергія, 80-90% його знайомих співвітчизників влаштовуються в Нідерландах на низькокваліфіковану роботу. Там біженці отримують мінімальну ставку, яка дорівнює 15 євро на годину. Його дружині, Катерині, яка хоч і працює не за фахом, але має вже понад рік досвіду, потрохи збільшують зарплатню. Сам Сергій підробляє тренером з гімнастики у кількох залах у містечку.

Ті, хто не в змозі працевлаштуватися, можуть розраховувати на безоплатне проживання в гуртожитку та щомісячну допомогу в розмірі 260 євро. Інший біженець з Харкова, Андрій, якраз серед тих, хто не зміг знайти роботу. У рідному місті він займався підприємництвом, а в нідерландському селі, яке знаходиться за 35 кілометрів від Амстердаму, йому доводиться ділити кімнату площею 10 квадратів із сусідом.

Чоловік каже, що на місяць витрачає близько 500 євро. Запевняє, що на ці гроші живе дуже скромно. Максимум раз на місяць може дозволити собі відвідати кафе, а придбати новий одяг — не частіше ніж раз на рік. За його словами, щоб комфортно почувати себе в Нідерландах, необхідно заробляти 2-3 тисячі євро, що дорівнює середній зарплаті місцевих.

А ось середня зарплата українця в Нідерландах складає 1 104 євро, йдеться в дослідженні міграційної платформи EWL. Близько 25% мігрантів отримують від 1 000 до 1 499 євро, тоді як ще чверть земляків заробляють менше ніж 500 євро.

Наразі в Нідерландах проживає понад сто тисяч українців, з них 83 тисячі розміщені у муніципальних притулках. Рівень заповненості притулків для екстреного розміщення досяг 99,3%. Тим не менше, цьогоріч зросла кількість українців, які приїхали сюди отримати прихисток. Серед них чимало й тих, хто переїхав у країну тюльпанів з іншої держави ЄС.

Скільки українських біженців перебуває за кордоном

Західні країни поступово скорочують витрати на біженців та роблять умови для них більш жорсткими, ніж на початку повномасштабного вторгнення. Попри це за межами України можуть залишитись від 1,4 млн до 2,3 млн українців, йдеться в березневому дослідженні Центру економічної стратегії.

Українські біженці за кордоном (фото: Getty Images)

За даними дослідження на січень 2024 року за кордоном у зв’язку з війною знаходилось 4,9 млн українців. З них близько 4,3 млн мають статус тимчасового захисту в країнах Євросоюзу. Найбільше біженців — у Німеччині (1,3 млн), Польщі (951 600) та Чехії (381 200).

Згідно з результатами опитування Київського міжнародного інституту соціології, оприлюдненими в травні, лише половина з українців, які наразі проживають у цих трьох країнах, готові повернутися додому. Для цього в рідній державі їм необхідна задовільна безпекова ситуація, пристойне функціонування інфраструктури, наявність житла, і, нарешті, завершення широкомасштабної війни.

Втрати для економіки України

Неповернення громадян суттєво впливатиме на українську економіку, яка може втрачати від 2,7% до 6,9% валового внутрішнього продукту щорічно, зазначається у звіті українського Центру економічної стратегії за вересень 2023 року. Як пише The Wall Street Journal, нестача всього 100 тисяч працівників зменшує ВВП України на 0,5%.

«Протягом наступних десяти років Україні доведеться додатково залучити 4,5 мільйона працівників на ринок праці. Оскільки країна наближається до повоєнної епохи відбудови, потреби в робочій силі лише зростатимуть, щоб відповідати вимогам економічного відновлення», – заявляли рік тому в Міністерстві економіки.

За даними видання Forbes.ua, дефіцит кадрів у будівельній галузі становить до 40%, і українські забудовники вже починають використовувати робітників з країн Глобального Півдня.

Скільки нас буде та хто повернеться

Країни ЄС зацікавлені в тому, щоб працездатні українці не їхали додому. Адже українці для них – якісна і недорога робоча сила. Так, міністерка з економічного співробітництва та розвитку ФРН Свенья Шульце нещодавно заявила, що Німеччина не заохочуватиме біженців до повернення в Україну. А канцлер країни Олаф Шольц на саміті в Брюсселі прямо заявив, що вимагатиме від Євросоюзу виділити більше коштів на утримання українських біженців. До його звернення також долучилися Польща та Чехія.

Хоча остання з 1 червня запустила програму допомоги біженцям в поверненні до України. Проєкт діятиме до листопада та охопить понад 400 біженців. Охочим повернутися придбають квитки на автобуси чи організують медичний транспорт. Проте заявлена кількість людей — крапля в морі порівняно з тим, скільки українців зараз проживає в Чехії.

Українські біженці за кордоном (фото: Getty Images)

За публічними оцінками директорки Інституту демографії та соціальних досліджень Елли Лібанової, в 2033 році в Україні в кордонах 1991 року проживатимуть не більше 35 мільйонів громадян. І цей прогноз вважається оптимістичним. «Давайте забудемо про те, що у нас було 52 млн українців. 52 млн не буде ніколи. За найбільш оптимістичним варіантом у 2033 році нас буде 35 млн, я говорю про Україну в кордонах 1991 року. Тобто в будь-якому випадку — повернемо ми всіх наших мігрантів, залучимо мігрантів з інших країн — скорочення населення України все одно буде», — спрогнозувала вона.

Ким замінити українців

Елла Лібанова пояснює, що для підтримки чисельності населення на рівні 30 мільйонів потрібно щороку залучати приблизно 300 тисяч мігрантів. Відповідно, виникне питання про інтеграцію всіх цих людей в українське суспільство.

«Якщо ми не зможемо самі себе забезпечити робочою силою, а ми не зможемо, то доведеться когось запрошувати з інших країн. Скоріше за все це будуть люди з менш розвинених країн. Зазвичай це так відбувається. Але якщо в Україні будуть цікаві для молоді стартові умови, то можуть приїхати і поляки, і з країн Балтії, можуть приїхати і з Центральної Європи, Західної Європи — це абсолютно можливо», – заявила вона.

Заміщення мобілізованих громадян іноземною робочою силою – звична практика для періодів великих війн. До прикладу, наприкінці Першої світової війни у французькому тилу працювали сотні тисяч іноземних робітників.

Після завершення активної фази війни та початку демобілізації багато військових повернеться з фронту. Проведення грамотної державної політики щодо їх реабілітації та інтеграції до суспільства дозволить не лише повернути героїв до суспільного життя, але й дасть значний поштовх для росту економіки.

Источник: www.rbc.ua




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus



«Грузовичкоф» принял участие в открытии Общественной приемной по вопросам логистики

Заместитель управляющего Отделением Фонда пенсионного и социального страхования Российской Федерации по г. Москве и Московской области Алексей Путин: «Клиентоцентричность - наш приоритет»

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области напоминает: Социальный фонд проинформирует самозанятых о формировании пенсионных прав

СВОИХ НЕ БРОСАЕМ!


В МГППУ прошла пятая международная конференция «Цифровая гуманитаристика и технологии в образовании» (DHTE 2024)

Всемирный день качества отметили в филиале «Московском» ООО «ЛокоТех-Сервис»

Ольга Орлова отреагировала на критику внешности полуторагодовалой дочери: «Красоту можно поправить»

Препати премии «Звезды хайпа»: яркие хиты и секреты грядущей церемонии


Coach Scaloni delivers key message to Messi and Argentina players about team composition for 2025

Embezzlement trial poses 'significant threat' to Le Pen's 2027 presidential run

In closing arguments, lawyers in East Bay sibling’s murder trial cast divergent views of the case

Coach set for crunch talks with Real Madrid giant; could have big bearing on Liverpool colossus


Агентство «IT monitoring» запускает пилотную версию онлайн-реестра IT-ассоциаций

Почти в полмиллиарда рублей обойдется строительство дорог в "Титановой долине"

Гладь сухой воды...

Виды инсталляций для унитаза: какие бывают


At last, democracy has come to Helldivers 2: A new Democracy Space Station lets players vote on which planet gets bombarded for truth and justice every 24 hours

If you spend more time downloading Skyrim mods than actually playing them, 'Vanilla Plus' modding is the excuse you need to dive back in

A War Of A Madman's Making is a quietly brilliant, totally free political sim where you have to try to survive as a deranged dictator's henchman

Unreal Gold and Unreal Tournament are now free on the Internet Archive, and Epic says that's A-okay



Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области напоминает: Социальный фонд проинформирует самозанятых о формировании пенсионных прав

Заместитель управляющего Отделением Фонда пенсионного и социального страхования Российской Федерации по г. Москве и Московской области Алексей Путин: «Клиентоцентричность - наш приоритет»

«Грузовичкоф» принял участие в открытии Общественной приемной по вопросам логистики

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: В Москве и Московской области более 25,5 тысячи многодетных мам досрочно получают пенсию




Фестиваль «Вкус Якутии» вновь соберет российских звезд кулинарии

Страховая "Лучи": 3% работников лукавят, когда берут больничный

Артиллерия Росгвардии успешно выполняет задачи в зоне проведения специальной военной операции

Волонтеры «Норникеля» получили в Москве очередную награду


Новый владелец части российских активов IKEA Роберт Узилов официально проявился в компании

Твой выбор. Топ проектов, в которых москвичи могут влиять на жизнь города

Фестиваль «Вкус Якутии» вновь соберет российских звезд кулинарии

София Ротару выставила на продажу квартиру в Москве


Медведев покинул Итоговый турнир ATP, Макдэвид набрал 1000 очков в НХЛ. Главное к утру

Синнер стал финалистом Итогового турнира ATP

Медведев — о целях на сезон: надо заново попробовать чуть с меньшей самоуверенностью

Янник Синнер обошёл Алькараса на $ 7 млн по призовым за сезон, Медведев замкнул топ-5 ATP


Союз пенсионеров заявил, что размер справедливой пенсии в Москве должен составлять 62,5 тыс рублей

Уплотнить верхние слои: российские учёные придумали, как предотвратить торфяные пожары

Четыре награды Минэкономразвития России получили представители Приангарья

Самые популярные автомобили в России, которые чаще всего приобретают в кредит


Музыкальные новости

Мужик растет: дочь Тимати показала отношение к брату Ратмиру

«Животных жалко»: Самойлова и Джиган с детьми отправились спасать бутовских коз

Бах при свечах

Питчинг Релиза. Отправить релиз на Питчинг.



Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области напоминает: Социальный фонд проинформирует самозанятых о формировании пенсионных прав

Сотрудники Пушкинского отдела вневедомственной охраны Главного управления Росгвардии по Московской области задержали 38-летнего местного жителя, который тайно похитил товар из супермаркета

Заместитель управляющего Отделением Фонда пенсионного и социального страхования Российской Федерации по г. Москве и Московской области Алексей Путин: «Клиентоцентричность - наш приоритет»

Агентство «IT monitoring» запускает пилотную версию онлайн-реестра IT-ассоциаций


В подмосковной библиотеке сотрудники Росгвардии провели для ребят выставку уникальных экспонатов Великой Отечественной войны

ЦСКА разгромил "Астану" в матче Единой лиги ВТБ со счетом 110:50

Госпожа удача

Росгвардия объявляет «амнистию» владельцам оружия, изъявившим желание сдать его для использования в рамках специальной военной операции


В Москве отремонтируют 34 многоквартирных дома с арочными окнами

Какой минивэн купить до 1 млн рублей: рейтинг лучших вариантов

Сотрудники вневедомственной охраны Главного управления Росгвардии по г. Москве оказали помощь женщине, у которой во время прогулки случился приступ эпилепсии.

«Грузовичкоф» делится лучшими практиками на конференции «Грузоперевозки 2024»


Лукашенко сообщил, предлагал ли Путин жить в одном государстве

Путин продлил полномочия ректоров МГУ и СПбГУ

Махинации на 175 миллиардов: дело молдавского политика Усатого передали в суд

Путин пригласил президента Абхазии на празднование 80-летия Победы в Москве





Методы лечения различных заболеваний суставов

Диетолог Соломатина: от бесконтрольного приема «Оземпика» ухудшается зрение

Делегация от Псковской области приняла участие в Олимпиаде среди медицинских работников

Специалист клиники «Мегастом» Светлана Фролова: гингивит у детей - симптомы, профилактика и лечение


Американское издание: Решение Вашингтона по ATACMS сделало Зеленского «ходячим

«Ракеты сами за себя скажут»: США разрешили Киеву удары вглубь РФ около трех дней назад — Axios


Делегация от Псковской области приняла участие в Олимпиаде среди медицинских работников

«Спартак» разгромил «Адмирал» в КХЛ. Рубцов оформил дубль

Сегодня День самбо и героем рубрики «Знай наших» стал сотрудник СОБР «Столица» - боец-высотник Влад К.

Росгвардейцы обеспечили правопорядок на МЕЖДУНАРОДНОМ БАСКЕТБОЛЬНОМ МАТЧЕ в Москве


Василий Анохин и его команда по приглашению белорусского президента работают в Минске

Смоленский губернатор возложил венок к монументу Победы в Минске

Лукашенко: РФ и Белоруссия справятся с любыми вызовами, главное держаться вместе

Губернатор Василий Анохин встретился с президентом РБ Александром Лукашенко



Сергей Собянин: Дополнительный участок МСД сделает поездки на юге Москвы быстрее

Собянин: Москва признана лидером по количеству музеев среди глобальных городов

Собянин сообщил, что столица заняла первое место по количеству музеев

Сергей Собянин: Возводим сложный участок трассы


Ростовская АЭС получила высокую оценку состояния безопасности Московского центра ВАО АЭС

Двадцать электробусов вышли на маршруты в двух округах Москвы

Уплотнить верхние слои: российские учёные придумали, как предотвратить торфяные пожары

Красношейную поганку обнаружили в Строгинской пойме


Депутат Мособлдумы назвал справедливой пенсию в 40% от средней зарплаты

Петербург попал в число регионов с наибольшим числом выданных кредиток

Уплотнить верхние слои: российские учёные придумали, как предотвратить торфяные пожары

Самые популярные автомобили в России, которые чаще всего приобретают в кредит


Работы участников фотоконкурса «Открытый Север – 2024» будут представлены в центре Архангельска в декабре

В Архангельске объявили о штормовом предупреждении с порывами ветра до 19 метров в секунду

В Поморье проходит третий форум победителей конкурсов грантов губернатора Архангельской области

Вкус победы: подведены итоги премии WHERETOEAT Northwest


Выставка-экспозиция "Вместе с книгой мы растем"

Разыскиваемая за убийство внуков в 1999 году в Иркутске пенсионерка нашлась живой в Крыму

Домашний ужин или офисный обед — где заказать пиццу в Симферополе?

Выставка-гордость «И вечность возвестит, кто был Суворов»


Где в России у пенсионеров больше шансов получить высокооплачиваемую работу

Подмосковные города начали украшать к Новому году

В Союзе пенсионеров предложили установить минимальную пенсию в 35 тысяч рублей

Сумму застрахованных ипотечных средств повысят до 20 миллионов в 2025-м












Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
ATP

Теннисист Рублев проиграл Рууду на Итоговом турнире ATP






Терминал аэропорта Улан-Удэ открывается в год 98-летия старта регулярных рейсов

Фомин раскрыл, как отреагирует на вызов Дзюбы в сборную России

Сумму застрахованных ипотечных средств повысят до 20 миллионов в 2025-м

Открыт прием заявок на Всероссийский конкурс «Родная игрушка»