Мы в Telegram
Добавить новость
ru24.net
Bgr.News-Front.info
Август
2023
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Ще успеят ли САЩ да създадат военен съюз срещу Китай?

0

Въпреки че срещата на върха на НАТО във Вилнюс (11-12 юли) може да не остане в историята като съдбоносно решение, тя може да бъде запомнена като крайъгълен камък в конфликта между Китай и Запада, особено по отношение на реториката. В заключителното си комюнике алиансът обвини КНР в „злонамерени хибридни атаки, кибероперации и разпространение на дезинформация“ […]

Ще успеят ли САЩ да създадат военен съюз срещу Китай?

Въпреки че срещата на върха на НАТО във Вилнюс (11-12 юли) може да не остане в историята като съдбоносно решение, тя може да бъде запомнена като крайъгълен камък в конфликта между Китай и Запада, особено по отношение на реториката. В заключителното си комюнике алиансът обвини КНР в „злонамерени хибридни атаки, кибероперации и разпространение на дезинформация“ и в отговор получи предупреждение да не накърнява „законните интереси на Китай“ и да не се придвижва „на изток към Тихия океан“.

Загрижеността на Китай е разбираема. На срещата във Вилнюс присъстваха лидерите на Япония, Южна Корея, Австралия и Нова Зеландия — държавите от Тихоокеанския регион, което засили подозренията, че Вашингтон се готви да разшири НАТО или да създаде отделен антикитайски съюз. Такива опити американците наистина правиха още по времето на Студената война, но засега те не доведоха до осезаеми резултати.

SEATO, ANZUS, ANZUK, ASPAC, AUKUS, QUAD —  това са международни организации в Тихия океан, създавани някога с участието на Великобритания или Съединените щати. Имената им са почти неизвестни на широката публика. Причината е проста: предназначени са да сдържат Китай, но не постигнаха значителен успех.

Идеята, че Китайската народна република трябва да бъде сдържана, датира от 50-те години на миналия век, когато след победата на комунистите в гражданската война Белият дом ги считаше за постоянни съюзници на СССР и свои противници.

Едновременно с НАТО (1949 г.) американците създадоха още два блока с подобни имена — CENTO (1955 г.) и SEATO (1954 г.). Очакваше се последният да държи под контрол комунистическата заплаха по бреговете на Източна Азия, тоест да се цели в КНР.

Организационната структура на SEATO, създадена по примера на НАТО, доста сериозно приличаше на прототипа си: включваше кабинета на генералния секретар, съвет на министрите и комитет на военните съветници. Имаше и разлика: за разлика от Северноатлантическия алианс, Източноазиатският обяви неутралните страни на Индокитай за своя зона на отговорност, макар не всички от тях да искаха защита. Под «чадъра» се оказа Виетнам, разделен на комунистическия север и капиталистическия юг.

Скоро стана ясно, че координацията в блока не работи. За разлика от Европа, където в НАТО почти нямаше разногласия, страните от тихоокеанския регион се скараха. Америка не намери общ език дори с азиатските колониални сили Франция и Великобритания, които също се присъединиха към SEATO, но имаха други интереси на Изток. В средата на 60-те години САЩ решиха да се намесят в гражданската война в Лаос, но не успяха да убедят британците и французите да ги последват. Блокът SEATO забуксува.

А по него дори удари гръм през 1964 г., когато Съединените щати изпратиха войски във Виетнам, но всъщност го направиха сами. SEATO предостави само външна подкрепа, позволявайки на американците да действат от свое име. Ако войната бе приключила в полза на Америка, това би било достатъчно.

Но САЩ загубиха, подкопавайки престижа на SEATO, а през 1975 г. първият източен алианс в историята, създаден под егидата на Запада, престана да съществува по искане на членовете си.

Англосаксонците се карат

През годините на войната във Виетнам се оказа, че САЩ получават повече помощ от много по-малкия тихоокеански съюз, наречен ANZUS, отколкото от SEATO. Създаден през 1951 г., той включваше, наред с американците, австралийци и новозеландци. Това беше споразумение за колективна отбрана: нападението срещу която и да е от трите страни беше призната за опасност за всички останали.

Англосаксонските страни се вкопчиха една в друга в джунглите на Индокитай и изтеглиха войските си почти едновременно през 1972-1973 г., а хуманитарният персонал —  също заедно през 1975 г. Но през 80-те години те се скараха по въпроса за ядрените технологии.

През 1986 г. Нова Зеландия обяви водите си за свободни от ядрени оръжия, като не направи изключение за американските ядрени подводници. В Америка това се смяташе за нарушение на споразуменията и заплашваше да лиши упоритите от защита, но на фона на края на Студената война Нова Зеландия не се чувстваше в опасност. Страната прекрати членството си в ANZUS, свеждайки го до двустранно споразумение между Австралия и Съединените щати, поради което името на блока постепенно изчезна от международните новини.

Тихият океан посрещна ХХI  век без военни блокове. Но ситуацията бързо започна да се променя — тъй като ръстът на китайската икономика (от шесто място през 2000 г. до второ през 2010 г.) започна да предизвиква ревност и подозрение в Съединените щати. През 2007 г. американците се обърнаха за подкрепа към Япония и Индия, историческите противници на Китай.

С тяхно участие и Австралия се формира Четиристранният диалог за сигурност (QUAD). Статутът на тази организация е далеч от военното споразумение. Въпреки това под нейна егида започнаха да се провеждат учения, чийто мащаб съответства само на противник с такъв размер като КНР.

През 2010-те години концентрацията на въоръжени сили в Тихия океан продължи. Австралия за първи път в историята си разположи американски бази на своя територия, а Нова Зеландия се върна към ANZUS 25 години по-късно. Сключено бе военно споразумение между японците и австралийците. А през 2016 г., след като спечели изборите в САЩ, Доналд Тръмп превърна натиска върху Китай в приоритет на своята политика. Оттогава заплахата от военна конфронтация в Тихия океан придоби реална форма.

Приключенията на азиатското НАТО

Търсейки начини да окажат натиск върху Китай, САЩ се опитаха да обединят основните страни от Далечния изток, но се сблъскаха с проблеми, известни още от времето на SEATO. Държавите от региона не бяха изчерпали потенциала на местния национализъм. Това означава, че враждебността, която изпитват един към друг, превъзхожда страха от Китай и натиска от Белия дом.

Американците изпитват особени трудности с Япония и Южна Корея, всяка от които поотделно действа като близък съюзник на САЩ. Но това приятелство е засенчено от мрачни спомени за колониалната окупация на Корейския полуостров от японците от 1910 до 1945 г. и взаимните териториални претенции. Създаването на алианс с участието на двете държави е трудно, въпреки че Вашингтон полага сериозни усилия да ги сближи.

2023 година се оказа продуктивна в това отношение. Президентът на Южна Корея Юн Сок Йол, избран с гласовете на крайната десница, постъпи в разрез с интересите на националистите, опрощавайки дълга на Япония: нейните компании вече не са задължени да компенсират трудовата мобилизация на корейците по време на Втората световна война. В отговор Токио се отказа от икономическите антикорейски санкции, наложени през 2019 г. Следователно съвместното присъствие на Юн Сок Йол и японския му колега Фумио Кишида във Вилнюс не е обикновено съвпадение.

Ще успеят ли да заявят за единна антикитайска позиция? Съмненията остават. Общественото мнение на двете страни, обусловено от десетилетията на взаимни претенции, се нуждае от смяна на поколенията, преди общото членство в потенциален азиатски НАТО наистина да стане реалност.

Да се съвмести несъвместимото

Не по-малко сложна е ситуацията и с останалите възможни участници в блока. Противно на позицията на Държавния департамент на САЩ, който представя Китай като регионален агресор, териториалните спорове са ежедневна практика в международните отношения в Източна Азия. Само в Южнокитайско море Бруней, Китай, Малайзия и Филипините претендират за водната зона на север от Калимантан, Китай, Малайзия, Филипините, Виетнам претендират за островите в морето, а Филипините и Индонезия претендират за крайбрежния регион Сабах, който принадлежи на Малайзия, но без Китай.

При липсата на способност за разрешаване на подобни спорове е невъзможно бързо да се формира регионален алианс като НАТО, а твърде дългото протакане не е в интерес на Съединените щати, тъй като ръстът на БВП на Китай продължава да изпреварва този на САЩ, което означава че Китай си запазва надеждата да стане първата икономика в света в бъдеще.

Времето не работи за Америка, както се вижда и в Южна Корея. Избирането на крайнодесния Юн Сон Йол през 2022 г. проправи пътя за разведряване с Япония, но неговият предшественик, левият либерал Мун Чже Ин, който, напротив, поиска компенсация от Токио, не е изтрит от паметта. Нови избори могат да донесат реванш на левицата, особено след като решението на Юн да отстъпи пред японците беше осъдено от 60% от неговите сънародници, според социологическите проучвания, а смяната на десни и леви на власт е обичайно явление в Сеул.

Като се има предвид мозайката от противоречия в Азия, Съединените щати от десетилетия отдаваха предпочитание на двустранните споразумения със страните от региона, но подобни мерки очевидно не биха били достатъчни за сдържането на Китай.

Сенаторът от Небраска Бен Сас заяви това през 2022 г.:

„Нека създадем НАТО в Тихия океан. Имаме нужда от съюзници, за да поведем настъпление срещу Китайската комунистическа партия, а съюзниците се нуждаят от нас, американското лидерство».

Администрацията на Байдън тласка международните отношения в тази посока, но все още е далеч от постигането на сериозен напредък.

Игорь Гашков, ТАСС

ПП
Присъедини се към нашия Телеграм-канал!
https://t.me/NewsFrontBulgaria/3

 

Ще успеят ли САЩ да създадат военен съюз срещу Китай?




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus



Книжные новинки, лаборатория текста и иллюстраций — ждут гостей Московского детского фестиваля искусств «НЕБО»

Выгодно ли покупать квартиру в новостройке?

Стоматолог Владимир Лосев: сколько времени нужно носить брекеты

Доктор Кутушов назвал болезни, которые поджидают отдыхающих у водоёмов


AlfaBiom выпустили на рынок России БАД с красным ферментированным рисом

Ozon открывает новый фулфилмент-центр в Ставрополье

Стоматолог Владимир Лосев: сколько времени нужно носить брекеты

Улыбка сделала слушателя «Юмор FM» миллионером


When Narine asked Gambhir 'can I bring my girlfriend to IPL?'

Man City star James McAtee lined up for dream Champions League transfer after Sheffield United relegation

‘Please don’t play that at matches next season’, beg Luton fans after Coldplay reveal new song for Hatters at festival

Brentford B and Tiverton Town Friendlies Announced


Eurasianet: Азербайджан публично и цинично уничтожает армянское культурное и историческое наследие в Нагорном Карабахе

Одна ночь на Вуоксе

Денис Сафин перевел 100 миллионов рублей в фонд помощи пострадавшим от паводка

Экс-редактор Comnews присоединился к команде iTrend


Today's Wordle answer for Thursday, May 30

Четвёртое дополнение Age of Wonders 4: Eldritch Realms завершит первый цикл поддержки игры

Началась предрегистрация на Command & Conquer: Legions — релиз в конце 2024 года

Supercell выпустил игру Squad Busters на смартфоны


ОіБ - охорона і безпека: замовляй охорону в Харькові


Дептранс Москвы раскрыл детали инцидента на станции метро "Спортивная"

Преступления мигрантов с рынков азербайджанского олигарха Года Нисанова продолжают шокировать Москву

Дивный новый мир цифровизации: в Москве пройдет Форум «Время цифры»

Улыбка сделала слушателя «Юмор FM» миллионером




«СВЯТОЙ ЛЕНИН» спасает население от борьбы с перенаселением, 5 серия, СЕРЬЁЗНЫЙ НОВОСТНОЙ СЕРИАЛ.

"СВЯТОЙ ЛЕНИН" раскрыл загадку В.В. Жириновского и В.Г. Мессинга. СЕНСАЦИОННЫЕ ДАННЫЕ!

Кипшидзе: РПЦ одобряет решение ВС РФ о равноправии родителей в спорах о детях

Доктор Кутушов назвал болезни, которые поджидают отдыхающих у водоёмов


Желающие проститься с Заворотнюк выстроились у Покровского монастыря

Чебоксарцы смогут приложиться к иконе Божией матери "Казанская"

Московская пенсионерка пошутила над мошенниками, подменив деньги бумагой

G7 планирует ввести санкции против банков, использующих российский аналог SWIFT


Прямая трансляция матча Рыбакиной с победительницей четырех "Больших шлемов"

Медведев пошутил о том, что часто проводит ночные матчи на турнирах «Большого шлема»

Мирра Андреева вышла во второй круг Открытого чемпионата Франции

Касаткина о романе Синнера и Калинской: рада, больше ничего не хочу говорить


Желающие проститься с Заворотнюк выстроились у Покровского монастыря

Тело актёра Липинского из сериала «Тихий дон» нашли в Москве

ОСК начала швартовные испытания танкера-химовоза Азимут-1

Желающие проститься с Заворотнюк выстроились в очереди у Покровского монастыря


Музыкальные новости

Книжные новинки, лаборатория текста и иллюстраций — ждут гостей Московского детского фестиваля искусств «НЕБО»

Аномалия как у МакSим. Младенец с шестью пальцами попал в больницу

В Йошкар-Оле с большим успехом прошел IV этап культурного проекта «Классика: история и современность»

Ольга Бузова и Давид Манукян поцеловались спустя три года в шоу «Сокровища императора»



Преступления мигрантов с рынков азербайджанского олигарха Года Нисанова продолжают шокировать Москву

Дивный новый мир цифровизации: в Москве пройдет Форум «Время цифры»

Eurasianet: Азербайджан публично и цинично уничтожает армянское культурное и историческое наследие в Нагорном Карабахе

Поезда задерживаются из-за схода вагонов в Приамурье


В Подмосковье сотрудники Росгвардии задержали подозреваемого в краже товаров из магазина

НА ДЕТСКОМ ФЕСТИВАЛЕ ИСКУССТВ «НЕБО» СОСТОИТСЯ 5 ПРЕМЬЕР И ПОКАЖУТ НОВИНКИ ОТ ВЕДУЩИХ МОСКОВСКИХ ТЕАТРОВ

Олег Рой и Дарья Донцова высказались о необходимости масштабирования опыта Башкортостана в проведении книжных фестивалей

Книжные новинки, лаборатория текста и иллюстраций — ждут гостей Московского детского фестиваля искусств «НЕБО»


Движение на ряде набережных и улиц в центре Москвы перекроют из-за забега 1 июня

Движение поездов в Амурской области восстановлено по одному пути

Очень дорого: во сколько обходится владение электромобилем в крупных городах

На МКАД в Москве частично пекрыли движение из-за массовой аварии


Путин провел совещание с членами Совета безопасности России

Руководство Краснодара посетило китайский Харбин. Рассказываем подробности

Лучшие фото недели // Запоминающиеся кадры 27–31 мая





Нашедший мумию жены без глаз и уха россиянин умер в больнице

Секрет долгожителей Азии раскрыт: гастроэнтеролог Садыков рассказал о пользе красного риса

Вышел второй подкаст онлайн-лектория «Иннагрика» о возможностях аграрной генетики для молодых исследователей

AlfaBiom выпустили на рынок России БАД с красным ферментированным рисом


НАТО оказалась не готова к войне с Россией. Тайное соглашение США и Киева: Враг нацелился на Белгород - источники


Пассажир остановившегося в тоннеле метро поезда рассказал о происходившем в вагоне

Для пользы тела. «Мой спортивный район» начинает летние тренировки

Дептранс Москвы раскрыл детали инцидента на станции метро "Спортивная"

День защиты детей празднуют в мире 1 июня


Путин и Лукашенко обсудили парад в Минске

Путин и Лукашенко обсудили по телефону предстоящий саммит ШОС

БЕЛТА: Лукашенко и Путин обсудили представительство России на параде в Минске



Сергей Собянин поздравил москвичей с Международным днем защиты детей

Собянин: Более трех миллионов человек посетили фестиваль «Москва на волне. Рыбная неделя»

Собянин: Детский фестиваль искусств «Небо» станет праздником для всей семьи

Собянин: 1 июня начнется фестиваль «Лето в Москве. Все на улицу!»


Жителям Подмосковья рассказали о лесопожарной обстановке в регионе на 1–3 июня

Очень дорого: во сколько обходится владение электромобилем в крупных городах

Июнь в Москве начнется с аномально жаркой погоды

Портал «Малый бизнес Москвы» насчитывает более 200 тыс пользователей


ОСК начала швартовные испытания танкера-химовоза Азимут-1

Желающие проститься с Заворотнюк выстроились у Покровского монастыря

Заворотнюк похоронят рядом с Гафтом и Шатуновым на Троекуровском кладбище

Проекты МЧС России в числе победителей Всероссийского конкурса «Пресс-служба года»


В загоревшемся внедорожнике на трассе в Карелии погибли отец, сын и бабушка

XXXIII Церемония «Хрустальная Турандот» объявит победителей сезона 2023/2024

В Архангельске с рабочим визитом побывал «арктический» министр

Развитие центров экономического роста и создание аварийно-спасательных центров на территории АЗРФ обсудили на заседании президиума госкомиссии по Арктике


Банки начали выдавать ипотеку на жилье в Крыму

ВТБ начал выдавать ипотеку на жилье в Крыму

Литературно-музыкальный вечер «Песня как признание в любви»

Портативный сканер штрих-кодов Heroje H133U на базе CMOS-матрицы


Смолянка и её служебная собака стали лучшими на всероссийских соревнованиях кинологов ФСИН

Слухи о раке и редкие концерты: куда пропала певица Надежда Кадышева

Сафронов: Заворотнюк не была довольна своей карьерой

Количество поездок по трассе М12 превысило десять миллионов












Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Australian Open

Синнер повторил уникальное достижение Джоковича и Надаля на турнирах «Большого шлема»






В открытом гробу: в Покровском монастыре прощаются с Анастасией Заворотнюк

Активные граждане смогут стать соавторами фестиваля «Лето в Москве»

«Эволюция чувств»: в театре Олега Табакова — премьера спектакля «Наследники» в постановке Владимира Машкова

G7 хочет наказать банки 20 стран за использование "российского SWIFT"