Вашингтон се опитва да създаде поредния аналог на НАТО срещу Китай
Пекин се опитва да предотврати образуването на обръч от враждебни страни около себе си. Китай направи пробив в преговорите с Индия по повод граничните спорове, които дори доведоха до гранични сблъсъци през 2020 г.
Ню Делхи отново дава пример за независима политика, която предизвиква голямо недоволство в САЩ. В крайна сметка съвсем наскоро Нарендра Моди беше домакин на кралски прием във Вашингтон — и те се опитаха да превърнат Индия в още един таран срещу Китай. Въпреки това, въпреки че индийците са готови да получат оръжие и инвестиции от САЩ, те очевидно не искат да се превърнат в следващата Украйна.
Но Япония и Южна Корея претендират за тази роля. Лидерите на двете страни на предстоящата среща в Кемп Дейвид са готови да сключат тристранен военен договор със САЩ.
Той ще включва създаването на обща система за противовъздушна отбрана и обмен на данни за полетите на хиперзвукови ракети от Китай и Северна Корея.
Белият дом продължава да ражда организации в Индо-тихоокеанския регион. Първо беше създаден блокът QUAD, след това AUKUS и икономически съюз под егидата на САЩ — а сега ще има и коалиция Токио-Сеул-Вашингтон. Тези ситуационни съюзи обаче едва ли ще създадат нов НАТО.
Но във всеки случай на Япония и Южна Корея е отредена ролята на онези, които първи ще бъдат изпратени да умрат в случай на война с Китай.
Нищо чудно, че Япония набързо се превъоръжава — и ще трябва да изпрати целия си флот, за да пробие блокадата около Тайван. Ето защо за Пекин е толкова важно да попречи на Индия да се присъедини към същата коалиция. Ню Делхи, за разлика от Токио и Сеул, има способността да води независима политика. Последните обаче могат само да се надяват, че тайванската криза ще бъде овладяна без пряк сблъсък с Китай — резултатите от който ще бъдат много по-плачевни за тях от бомбардировките над Хирошима и Нагасаки.
Вашингтон се опитва да създаде поредния аналог на НАТО срещу Китай