Další odklad. Zaměstnanci Liberty Ostrava zůstanou doma ještě šest týdnů
Většina zaměstnanců hutě Liberty Ostrava bude dalších šest týdnů doma za stejných podmínek jako dosud. Rozhodnutí o překážkách na straně zaměstnavatele, kvůli nimž zaměstnanci nemohou chodit do práce, firma prodloužila do 30. června, řekli ve středu mluvčí Liberty Ostrava Kateřina Zajíčková a předseda základní organizace OS KOVO Liberty ČR Petr Slanina.
Odborový předák uvedl, že období na vyhlášení takového opatření je na šest týdnů stanovené v kolektivní smlouvě. Během těchto šesti týdnů můžou zaměstnanci dvacet pracovních dnů dostávat jen sedmdesát procent mzdy.
Zbytek buď budou chodit do práce, nebo budou dostávat sto procent mzdy. Takto to platilo i v období šesti týdnů, které končí tímto týdnem, konkrétně 19. května.
„Prodloužilo se to od 20. května do 30. června. Podmínky jsou pořád stejné, nic se na tom nezměnilo,“ řekla Zajíčková. Před šesti týdny firma uvedla, že dočasně pozastavila výrobu některých výrobků, po kterých je malá nebo nulová poptávka.
I s dceřinými firmami má Liberty Ostrava podle údajů společnosti přibližně 5100 zaměstnanců. Zaměstnanci, kteří chodí do práce, se střídají, podle mluvčí jich denně pracuje v průměru asi 1700. „V provozu je výroba svodidel, zinkovna, provoz důlních výztuží. Příští týden k nim přibude svařovna,“ řekla Zajíčková.
Slanina uvedl, že v podniku začalo vyjednávání o dodatku kolektivní smlouvy. „Dávali jsme návrh na vyjednávání. Protinávrh zaměstnavatele je dvacet pět procent dolů z tarifních mezd. Jsou tam ale i další věci, takže by to ve výsledku znamenalo asi osmnáctiprocentní pokles,“ řekl odborový předák.
Minulý týden vyšlo najevo, že Liberty za březen nezaplatila za zaměstnance část pojištění. Firma později uvedla, že během plnění restrukturalizačního plánu a finanční stabilizace podniku se platby mohou krátkodobě zpožďovat a že nedoplatky na sociálních odvodech už uhradila.
„S napětím čekáme, jestli ve čtvrtek přijdou výplaty,“ řekl dnes Slanina. Výplatním termínem je v podniku desátý pracovní den v měsíci. Podle firmy mají zaměstnanci výplaty dostat včas.
Liberty Ostrava je od loňska v problémech. Už delší dobu má potíže platit závazky a od prosince, kdy jí dodavatel Tameh Czech zastavil dodávky energií, většina jejích provozů stojí. Převážná část zaměstnanců je od té doby doma.
Před věřiteli, kterých je okolo 1300, chrání huť moratorium vyhlášené soudem. Liberty uvedla, že ke konci února eviduje celkové závazky zhruba za 16,4 miliardy korun.
Minulý týden huť podala Krajskému soudu v Ostravě návrh na potvrzení svého restrukturalizačního plánu. Soud o restrukturalizačním plánu rozhodne, až uplyne lhůta, kterou mají věřitelé na podání námitek.
Tameh Czech skončil v prosinci v úpadku, což zdůvodnil tím, že mu huť, jeho jediný zákazník, neplatila. Soud a věřitelé schválili jeho reorganizaci. Tameh uvádí, že mu huť dluží přibližně 2,2 miliardy korun, a že je tak jejím největším věřitelem.
Věřitelé Liberty ale rozhodovali o vyloučení Tamehu z hlasování o restrukturalizačním plánu a podle Liberty to schválili. Mluvčí Tamehu Patrik Schober už dříve uvedl, že firma proti restrukturalizačnímu plánu Liberty vznese námitku k soudu.
Liberty už oznámila, že další spolupráci s Tamehem nepředpokládá. Uvedla, že je v pokročilé fázi přípravy nového energetického komplexu, který jí zajistí energie místo Tamehu. Firma uvádí, že má v plánu od 1. ledna 2025 opět spustit vysokou pec, kterou má už déle než půl roku v takzvaném teplém útlumu, kdy se udržuje teplo podstatně nižší než při normálním provozu. Uvedla, že má vypracováno i dočasné řešení na spuštění vysoké pece během několika měsíců.
Od prosince má huť v teplém útlumu i koksovnu a sdělila, že zahájila konzultace a technologickou přípravu jejího možného odstavení. Podle Slaniny by odstavení koksovny bylo nevratné a znamenalo by, že huť bude muset koks nakupovat.