Smrť Haníju posilní puto s Palestínou, znie z Iránu. Útok odsúdilo Turecko a Rusko
Izrael za zabitie Ismáíla Haníju v Teheráne tvrdo zaplatí, vyhlásil dnes niekdajší šéf iránskych revolučných gárd Mohsen Rezáí. Izrael nočný atentát na šéfa politického krídla palestínskej teroristickej skupiny Hamas oficiálne nekomentoval.
Podľa britskej televízie BBC izraelská armáda viacerým médiám, vrátane americkej televízie CNN či francúzskej agentúry AFP oznámila, že nebude reagovať na zahraničné reportáže o Haníjovej smrti.
Iránsky portál Nournews, ktorý má väzby na iránsku najvyššiu bezpečnostnú radu medzitým označil zabitie Haníja za "nebezpečný hazard". "Prekračovanie červených línií vždy nepriateľa vyšlo draho," dodal.
Atentát posilní vzťahy
Hovorca iránskej diplomacie Náser Kanání predtým dnes uviedol, že Haníjovo zabitie posilní vzťahy medzi Palestínčanmi a Iráncami. Kvôli zabitiu Haníju sa dnes podľa agentúry Reuters zíde tiež najvyššia bezpečnostná rada Iránu, na ktorej sa zúčastní aj veliteľ iránskych revolučných gárd.
"Haníjova mučenícka smrť v Teheráne posilní hlboké a nezlomné puto medzi Teheránom, Palestínou a odboj," vyhlásil Kanání. Dodal, že krv zavraždeného Haníja "nebude nikdy premárnená".
Izrael považuje Teherán za najväčšiu hrozbu, predovšetkým kvôli jeho jadrovému programu. Iránsky režim Izrael neuznáva a viní ho z vrážd iránskych vedcov a predstaviteľov. Izrael podobné obvinenia zvyčajne nepopiera ani nepotvrdzuje.
Útok odsúdilo Turecko aj Rusko
Atentát silno odsúdila Ankara, podľa ktorej bolo cieľom útoku rozšíriť vojnu v Pásme Gazy na regionálnu úroveň. "Opäť sa ukázalo, že vláda (izraelského premiéra Benjamina) Netanjahua nemá v úmysle dosiahnuť mier," uviedlo turecké ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení.
Zabitie Haníju je "absolútne neprijateľnou politickou vraždou", povedal dnes agentúre RIA Novosti námestník ruského ministra zahraničia Michail Bogdanov. "Je to absolútne neprijateľná politická vražda, ktorá povedie k ďalšej eskalácii napätia," uviedol.
Izrael začal ofenzívu v Pásme Gazy po teroristických útokoch Hamasu z vlaňajšieho októbra, pri ktorých zahynulo na 1200 ľudí. Ďalších zhruba 250 bolo odvlečených na územie Pásma Gazy.
Pri prvom a doteraz jedinom pokoji zbraní na konci novembra bola prepustená necelá polovica rukojemníkov výmenou za palestínskych väzňov. V zajatí zostáva zhruba 120 rukojemníkov, nie všetci sú ale stále živí. Pri izraelskej vojenskej ofenzíve v Pásme Gazy odvtedy prišlo o život takmer 40-tisíc Palestínčanov, uvádzajú tamojšie úrady spravované Hamasom.
Saudskoarabský portál Al-Hadás uviedol, že Haníju v jeho rezidencii v Teheráne okolo 02: 00 miestneho času (00: 30 SELČ) zabila riadená strela.
Haníja bol šéf politického krídla Hamasu, dlhodobo žil v Katare a v utorok sa v Teheráne zúčastnil na slávnosti, pri ktorej zložil prísahu nový iránsky prezident Masúd Pezeškján. Izrael považuje Irán za najväčšiu hrozbu, predovšetkým kvôli jeho jadrovému programu.