Všetky štáty majú v exportno-úverových agentúrach, akou je u nás i Eximbanka, dobrý nástroj na podporu exportu
Čo v praxi znamená pákový efekt kapitálu?
Pri svojom vzniku sme v roku 1997 dostali od štátu 100 miliónov eur v podobe základného imania. Vytvorili sa tak fondy, cez ktoré sa následne pákovým efektom niekoľkonásobne podporil slovenský vývoz. Prím vtedy a aj dnes zohrávalo poistenie rizík, či už komerčných, alebo politických.
Pozeráte sa na riziká aj z pohľadu dĺžky ich trvania?
Určite. Pri krátkodobom komerčnom poistení sledujeme dve riziká, konkrétne z titulu platobnej neschopnosti alebo platobnej nevôle. Dá sa povedať, že je to poistenie pohľadávok s odloženou splatnosťou, čiže proti faktúre sa poisťuje pohľadávka. Bavíme sa o kontraktoch so splatnosťou faktúr od 30 dní až maximálne do dvoch rokov. Klient tak má ako poistený zabezpečené, že mu v prípade, že odberateľ odoberie, ale nezaplatí, poskytneme finančné plnenie v podobe poistného plnenia. Pri politickom riziku sa pozeráme na stredno- a dlhodobý horizont – to znamená na splatnosti exportných úverov od dvoch rokov až na splatnosti nad 10, respektíve 15 rokov.
Môžete uviesť nejaký konkrétny príklad z praxe?
Ak má povedzme klient kontrakt, ktorý v sebe nesie výrobu, expedíciu a montáž určitých výrobných celkov väčšinou na rizikové teritóriá, tak Eximbanka mu ho spolu s komerčnou bankou prefinancuje na riziko odberateľa alebo na riziko banky odberateľa v krajine vývozu. Intenzívne komunikujeme so slovenskými aj zahraničnými komerčnými bankami, napríklad o konkrétnych obchodných prípadoch smerujúcich na rizikové teritóriá, keďže predovšetkým banky sú tie, kto má exportnú klientelu.
Môže sa do projektu zapojiť aj zahraničná komerčná banka?
Poisťovaním exportných úverov podporujeme zo zákona len slovenských exportérov. Projekt však môže byť financovaný nielen slovenskou, ale aj zahraničnou bankou, ktorá pozná teritórium vyspelej alebo rozvojovej krajiny, do ktorej smeruje vývoz. Ideálny stav je, ak tam má aj svoje zastúpenie.
Existujú aj krajiny, ktoré neviete poistiť?
Áno, sú to krajiny, na ktoré sú uvalené sankcie Európskej únie alebo Spojených štátov. Avšak aj také, ktoré nie sú schopné v dôsledku platobnej neschopnosti splácať svoje záväzky.
Zostáva vám 52% na dočítanie.