Drastické dejiny medicíny: O boľavé zuby sa starali kováči, chirurgické úkony boli doménou holičov
Venujete sa histórii medicíny. Chceli by ste žiť v stredoveku alebo dokonca v staroveku?
Už som nad tým svojho času premýšľal, no s tým, čo viem o stredoveku, tak asi nie (smiech). Myslím si však, že v každom období nájdeme veľa pozitívneho, hoci väčšine ľudí sa so stredovekom spájajú, naopak, skôr negatívne súvislosti. Mne osobne až tak nie, ale som rád, že žijem v 21. storočí.
Mňa by desilo vtedajšie „ošetrovanie“ zubov...
Presne tak. Prednedávnom som sa rozprával so známym a hovoril mi, aké útrapy zažil pri vyberaní osmičiek. Hneď sme preklenuli k tomu, ako by to asi vyzeralo pred tisíc rokmi, aké nástroje a techniku máme k dispozícii dnes a čo používali vtedy. Riešenie podobných patálií bolo komplikovanejšie tak pre pacienta, ako aj pre ošetrujúceho. Ale okrem trhania zubov by som určite nechcel zažiť ani amputáciu, kauterizáciu (vypálenie rany, pozn. red.), naprávanie kĺbu, rezanie vredu alebo trepanáciu lebky. Ale zrejme ani iné procedúry...
Poďme do staroveku. Kdesi som čítal, že starí Egypťania dávali do deravých zubov okrem zlata i krkavčí trus.
To neviem, ale keď hovoríme o truse, tak napríklad prvá zdokumentovaná antikoncepcia v dejinách pochádza práve zo starovekého Egypta a okrem kyslého mlieka a medu v nej figuruje aj krokodílí trus.
Zaberalo to?
(smiech) Nevieme o tom nič viac. No všetky tri látky majú mať naozaj spermicídny – antikoncepčný účinok. Na druhej strane, starí Egypťania mali veľmi radi deti. Samozrejme, pri výkone istých povolaní potrebovali ženy znížiť riziko otehotnenia po každom sexuálnom styku.
Zostáva vám 93% na dočítanie.