Nemecká vláda a opozícia rokujú o opatreniach na obmedzenie migrácie, reagujú na útok v Soligene
Zástupcovia nemeckej vlády, opozície a spolkových krajín dnes začali v Berlíne rokovania o migračnej politike. Schôdzka sa koná v reakcii na teroristický útok v Soligene a len dva dni po krajinských voľbách v Sasku a Duríne, v ktorých vyše 30 percent hlasov získala protiimigračná strana Alternatíva pre Nemecko.
Zmenu migračných pravidiel žiadajú nielen opozičné konzervatívne únie CDU/CSU, ale aj koaliční slobodní demokrati, pre ktorých nedeľňajšie voľby skončili debaklom.
Reakcia na útok
Vláda na schôdzku s opozíciou a zástupcami spolkových krajín vyslala politikov jednotlivých koaličných strán: sociálnodemokratickú ministerku vnútra Nancy Faeserovú, ministra spravodlivosti Marka Buschmanna z FDP a ministerku zahraničia Annalenu Baerbockovú zo zelenej.
"Musíme dosiahnuť výsledky v krátkodobom horizonte," uviedol pred rokovaním hesenský minister vnútra Roman Poseck. "Dnešné stretnutie nesmie byť len nejakou šou pre divákov," vyzval generálny tajomník FDP Bijan Djir-sarai.
V reakcii na augustový teroristický útok v Solingene, kde odmietnutý žiadateľ o azyl zo Sýrie zabil nožom troch ľudí a osem ďalších zranil, spolková vláda predložila balík bezpečnostných opatrení.
Chce okrem iného sprísniť postup pri deportácii odmietnutých žiadateľov o azyl, podniknúť kroky v boji proti islamistickému terorizmu a sprísniť zákony o držaní zbraní. Zakázať by mohla napríklad vystreľovacie nože. Vláda tiež chce obmedziť dávky niektorých žiadateľov o azyl.
Nelegálna migrácia
Balík predstavený minulý týždeň by mal byť podľa predstáv vlády základom pre dnešné rokovania. Opozičná CDU/CSU chce navyše presadiť prísnejší postup už na nemeckých hraniciach, vrátane odmietania migrantov priamo na nich.
Predseda CDU Friedrich Merz dnes povedal, že riešením nie sú len lepšie deportácie, ale zastavenie samotnej nelegálnej imigrácie. "To je ten problém a spolková vláda musí byť dnes pripravená nielen o tom s nami hovoriť, ale vyriešiť ho," povedal.
Minulý týždeň Nemecko prvýkrát od roku 2021, keď sa v Afganistane opäť dostalo k moci islamistické hnutie Taliban, vrátilo skupinu 28 Afgancov priamo do ich vlasti. Deportovaní boli v Nemecku odsúdení, a stratili tak právo na pobyt.
Nedeľňajšie voľby v spolkových krajinách Sasko a Durínsko vyhrali strany, ktoré sa viac či menej odmietavo stavajú proti migrácii. Krajne pravicová AfD v Durynsku dokonca zvíťazila s 32,8 percenta hlasov, v SaSku bola druhá s 30,6 percenta.
Z druhej strany politického spektra sa k imigrácii do Nemecka odmietavo stavia nová ľavicová formácia Spojenectvo Sahry Wagenknechtovej, ktorá sa odštiepila od postkomunistickej Ľavice. BSW v Durynsku získalo 15,8 percenta hlasov a v Sasku 11,8 percenta.