Výrobné ceny v eurozóne aj v EÚ v júli vzrástli, prispel k tomu najmä rast cien energií
Výrobné ceny v eurozóne aj celej Európskej únii (EÚ) sa v júli 2024 v porovnaní s júnom zvýšili. Prispel k tomu najmä rast cien energií. V medziročnom porovnaní však ceny výrobcov v oboch blokoch klesli. Informuje Eurostat.
Podľa prvého odhadu Eurostatu sa index výrobných cien v júli 2024 v porovnaní s júnom zvýšil v eurozóne aj v EÚ rovnako o 0,8 percenta. Aj v júni 2024 vzrástli medzimesačne ceny priemyselných výrobcov v oboch blokoch zhodne o 0,6 percenta.
V medziročnom porovnaní sa výrobné ceny v júli 2024 znížili o 2,1 percenta v eurozóne a o 1,9 percenta v EÚ.
Stúpli ceny energií
Eurostat ďalej uviedol, že v eurozóne v júli v porovnaní s júnom 2024 stúpli ceny energií o 2,8 percenta, zatiaľ čo ceny kapitálových produktov stagnovali a ceny polotovarov aj tovarov dlhodobej aj krátkodobej spotreby klesli zhodne o 0,1 percenta. Ceny v priemysle eurozóny celkom bez energií sa znížili o 0,1 percenta.
V EÚ v júli medzimesačne vzrástli ceny energií o 2,5 percenta, zostali stabilné v prípade polotovarov a kapitálových produktov a klesli zhodne o 0,1 percenta v prípade tovarov dlhodobej aj krátkodobej spotreby. Ceny v priemysle EÚ bez energií klesli o 0,1 percenta.
Spomedzi členských štátov, ktoré Eurostatu dodali údaje za júl, najstrmší medzimesačný nárast výrobných cien zaznamenali Bulharsko (3,6 percenta), Grécko (2,9 percenta) a Rumunsko (2,7 percenta).
Najväčší pokles vykázali Švédsko (-0,9 percenta), Fínsko (-0,7 percenta) a Rakúsko (-0,2 percenta).
Na Slovensku sa výrobné ceny v júli medzimesačne zvýšili o 1,9 percenta.
V eurozóne zlacnela energetika
V medziročnom porovnaní sa v júli 2024 v eurozóne znížili ceny v energetike o 6,9 percenta a polotovarov o 1,2 percenta, zatiaľ čo ceny kapitálových produktov vzrástli o 1,4 percenta, tovarov krátkodobej spotreby o jedno percento a tovarov dlhodobej spotreby o 0,3 percenta. Ceny v priemysle eurozóny bez energií stúpli o 0,2 percenta.
V EÚ v júli medziročne klesli ceny v energetike o 5,9 percenta a polotovarov o 1,2 percenta. No zároveň sa zvýšili ceny kapitálových produktov o 1,5 percenta, tovarov krátkodobej spotreby o 0,8 percenta a tovarov dlhodobej spotreby o 0,2 percenta. Ceny v priemysle bez energií vzrástli o 0,2 percenta.
Najväčší medziročný pokles cien priemyselných výrobcov bol v júli zaznamenaný na Slovensku (-18,9 percenta), v Luxembursku (-6,7 percenta) a Lotyšsku (-6 percent).
Najvyšší rast mali v Írsku (6,1 percent), Rumunsku (2,7 percenta) a Portugalsku (dve percentá).