Richard Sulík pre HN: Po pätnástich rokoch potrebujem sabatikal. Čo je na tom také nepredstaviteľné?
Oznámili ste koniec v parlamente. Mnohých to prekvapilo, hoci vy ste o odchode z politiky už hovorili viackrát. Čo napokon rozhodlo?
Myslel som si, že si cez leto oddýchnem, ale to sa nestalo. Lebo normálne, keď si oddýchnete, tak sa tešíte na návrat do práce. Ale ja som sa vôbec na parlament netešil. A tak som si povedal, že ak tam nebudem podávať ten výkon, ktorý sa odo mňa čaká, že bude odo mňa férové a korektné, ak radšej odídem. Môjmu rozhodnutiu výrazne pomohlo to, že môj náhradník je čerstvo oddýchnutý Karol Galek. Rok si dal time out a dovolím si o ňom tvrdiť, že do energetiky sa rozumie zo všetkých poslancov najlepšie, takže ma veľmi dobre nahradí.
Môže byť aktuálny odchod z parlamentu aj vaša rozlúčka s politikou? Vyjadrili ste sa totiž, že ak nebude dopyt po politike vášho typu, tak už kandidovať nebudete.
No uvidíme, pravdepodobne zvážim ešte kandidatúru, ale ak sa stane, že „ani pes po mne neštekne“, tak kandidovať nebudem. Ak bude dopyt po politike, ktorú ja ponúkam, teda poctivá pravicová politika, žiadne tieto populistické „rozdávačky“, tak kandidovať budem. Skrátka, nechávam si otvorené všetky možnosti.
Kritici však môžu povedať, že opúšťate potápajúcu sa loď, lebo SaS je v opozícii, nemáte europoslanca, a zjavne strana ťahá za kratší koniec oproti PS, nie?
Už som si zvykol na kadejakých mudrlantov, ktorí vždy všetko vedia najlepšie. Realita je však taká, že môj posledný výsledok boli práve eurovoľby so 4,92 percenta. A SaS pod vedením Branislava Gröhlinga má aktuálne podľa agentúry Focus 7,2 percenta. Takže má o tretinu viac. Príčinou tej potápajúcej lodi som teda mohol byť aj ja.
A ako váš odchod z parlamentu prijala vaša rodina?
Pozitívne, s potešením. Moje deti si ani nevedia predstaviť, že už nebudem v politike, lebo v prípade tých mladších som celý ich život bol politik.
A v SaS vás neodhovárali?
Na poslaneckom klube to prijali s prekvapením. Viacerí to aj ocenili. Tak oni zas videli, že som sa celé leto nezapájal do politických aktivít, ale chápu to. Momentálne máme vo vnútri klubu super vzťahy a o to lepšie sa mi robí takáto zmena.
Strávite teraz zimu na ranči v Austrálii? Lebo len toto podľa reakcií na sociálnych sieťach asi všetkých zaujíma.
Mám v pláne tam stráviť niekoľko mesiacov v roku, ale až keď budem na dôchodku. Môj dôchodok začína, keď budem mať 64 rokov a desať mesiacov, čo bude o osem rokov a dva mesiace. Takže áno, potom mám v pláne tam tráviť zimu.
Z čoho budete po odchode z politiky žiť?
Ja, našťastie, mám z čoho žiť. Pred vstupom do politiky som predal podiel vo firme a moji spoločníci ma nemali z čoho vyplatiť, tak mi už roky ešte splácajú môj podiel a mám tak z čoho žiť.
Pýtam sa preto, lebo v majetkovom priznaní uvádzate len príjmy z verejnej funkcie, iné príjmy neuvádzate, prečo?
Áno, lebo to nie sú zdaniteľné príjmy.
Viem, že to nie je len váš prípad, ale mnohých politikov. No Nadácia Zastavme korupciu veľmi správne kritizuje, že politici neuvádzajú príjmy z dividend, a majetkové priznania sú tak nič nehovoriace, len formálne. Aj ranč v Austrálii, na ktorý upozornil Igor Matovič, uvádzate ako tretinový podiel vo firme.
Áno, s tým súhlasím, však nech sa spravia lepšie. My sme sa o to aj snažili, ešte nebohý Pavol Paška dokonca zriadil komisiu, ktorá asi rok zasadala a keď už možno aj hrozilo, že by sa niečo použiteľné malo prijať, tak ju napokon aj zrušili.
Vzdali ste sa postu predsedu, kreslo ste nechali Braňovi Gröhlingovi. Je podľa vás líder, ktorý strane naozaj pomôže?
Myslím, že to bola dobrá voľba, hoci som mal trochu aj obavy. Záležalo mi na tom, preto som mal záujem byť čestným predsedom strany s kompetenciou zvrátiť niektoré rozhodnutia. No za pol roka som ani len neuvažoval, že by som mal použiť právo veta. Napriek tomu, že rozhodnutí za toho pol roka, aj dôležitých, bolo urobených už niekoľko. Takže Braňo to robí veľmi dobre. Je extrémne aktívny, závidím mu, kde berie tú energiu, ale zas však je a...
Zostáva vám 85% na dočítanie.