Biden plánuje navštíviť Angolu, bude to jeho prvá oficiálna cesta do Afriky
Americký prezident Joe Biden v sobotu navštívi juhoafrickú Angolu a stretne sa so svojím angolským náprotivkom Joaom Lourençom. Budú rokovať o vzájomnej ekonomickej spolupráci, vrátane amerických investícií do miestnej a regionálnej infraštruktúry.
Na návšteve Afriky bol z amerických prezidentov naposledy Barack Obama v roku 2015. Podľa portálu The Guardian sa tak USA teraz snažia obmedziť vplyv Ruska a Číny v Angole aj všeobecnejšie v Afrike.
Biden, ktorého prezidentstvo sa skončí v januári budúceho roka, bude v Angole od 13. do 15. októbra, príde tam z Nemecka.
USA plánujú napríklad investovať do africkej transkontinentálnej železničnej siete, ktorá má začínať v angolskom meste Lobito. Z Lobita vedie 1700 kilometrov dlhá trať do konžského mesta Kolwezi, na ktorej modernizáciu chcú Spojené štáty prispieť spoločne s EÚ.
Ďalšími témami rokovania majú byť horšia bezpečnostná situácia na kontinente, prechod k zelenej energii a demokracia, uviedlo americké veľvyslanectvo v Angole na svojich stránkach.
Angola má historicky bližšie k Rusku a Číne. Sám prezident Lourenço získal vzdelanie v niekdajšom Sovietskom zväze. Už po nástupe do úradu v roku 2017 ale oznámil, že uvíta zahraničné investície vzhľadom na ekonomickú situáciu krajiny. S Bidenom už rokoval v Bielom dome v novembri minulého roka. Americký prezident vtedy vyhlásil, že Afrika je "veľmi dôležitá a žiadna krajina nie je dôležitejšia ako Angola", pripomenul The Guardian.
V krajine sa nachádza veľké množstvo medi, kobaltu a ďalších nerastov, ktoré sú potrebné napríklad na výrobu elektrických áut.
"USA sa snažia za každú cenu dohnať Čínu, a to je jeden zo spôsobov," povedala britskému denníku politická analytička Paula Cristine Roqueová. Narážala tým na viacero ekonomických projektov, ktoré má Čína v Afrike. Judd Devermont, bývalý Bidenov poradca pre Afriku, toto tvrdenie ale odmieta.
Z pohľadu Angoly je súčasná situácia veľmi výhodná, keď veľký záujem svetových mocností môže zvýšiť príjem peňazí do krajiny, uviedol The Guardian. "Ambície Angoly sú veľmi konvenčné, teda mať čo najviac partnerov a vyťažiť z toho čo najviac. Nechcú si vybrať stranu," povedal The Guardian politológ Ricardo Soares de Oliveira z Oxfordskej univerzity.