Riaditeľka leteckého centra na Sliači: Na nadzvukové F-16 je problém nájsť adeptov, ich výcvik stojí milióny
Slovenské nebo bude ochraňovať 14 stíhačiek F-16 Block 70 a ministerstvo obrany zvažuje nákup ďalších. Menia sa zdravotné kritériá adeptov na pilotáž týchto nadzvukových strojov?
Z posudkového hľadiska na stíhačky MiG-29 boli odlišné antropometrické kritériá. Teraz máme nové normy na výšku pilota, výšku sedu či dĺžku končatín. Jeden z uchádzačov nám oznámil, že meranie výšky je povera, ale my ju skutočne meriame. Výška nesmie presahovať isté hranice, ktoré určuje jednak veľkosť kokpitu, jednak konštrukcia vystreľovacej sedačky. F-16 sú však relatívne väčšie lietadlá a vojdú sa do nich aj väčší chlapi.
Takže chlap ako jedľa má väčšiu šancu uspieť ako v ére migov?
Norma je upravená. Výškový limit sa posunul na 191 centimetrov. Predtým sme mali 188 centimetrov. Nič podstatné. Ak je chlap vysoký 192 centimetrov, avšak je absolútne zdravý, ja ho do toho kokpitu posuniem. On sa tam vojde, ale jeho jediným hendikepom musí byť skutočne len ten jeden centimeter!
Vraj rozhoduje trebárs aj dĺžka predlaktia. Prečo?
To sú práve tie antropometrické miery. Predlaktie je dôležité preto, že piloti musia znášať preťaženie. Aby sa proti nemu zvýšila odolnosť, sedačka nie je osadená rovno, ale je naklopená dozadu. Pilot musí pri preťažení dosiahnuť na všetky ovládacie prvky, nemôže nastať situácia, že pri niektorom manévri sa mu to nepodarí.
Výcvik pilota prebieha na amerických letiskách, v USA sa netreba podriaďovať ich normám?
Je tam istý rozdiel. Keďže na výcvik sa používajú stíhačky patriace našej partnerskej strane, musíme kritériá posudzovať okrem našich noriem aj podľa USAF – United States Air Force. Nemôže sa stať, že pošleme kandidáta na výcvik, tam ho vyšetria a pošlú nám ho naspäť. Aj keď musím dodať, že naše posudky sú si veľmi podobné. Aj Američania sú veľmi prísni vo výberových konaniach, v niečom d...
Zostáva vám 85% na dočítanie.