Od jedného z najhorších zemetrasení na Haiti uplynulo 15 rokov. Vyžiadalo si vyše 200-tisíc obetí
Zemetrasenie na Haiti pred 15 rokmi, 12. januára 2010, si vyžiadalo podľa odhadov vyše 200-tisíc obetí, údajne trvalo len 30 sekúnd. Katastrofa postihla najchudobnejšiu krajinu západnej pologule o 16:53 miestneho času (22:53 SEČ).
Epicentrum bolo asi 25 kilometrov juhozápadne od Port-au-Prince; v oblasti vtedy žili zhruba tri milióny ľudí. Sila otrasov bola sedem stupňov Richterovej škály a išlo o najsilnejšie zemetrasenie na Haiti za predchádzajúcich 200 rokov; ešte počas dvoch týždňov desili obyvateľov ostrova slabšie otrasy.
Podľa Úradu pre koordináciu humanitárnych záležitostí OSN (OCHA) zomrelo 217-tisíc ľudí a 300-tisíc ďalších osôb bolo zranených - išlo o šieste najtragickejšie zemetrasenie v histórii. Obete pochádzali z dvadsiatky krajín, najviac zahraničných obetí (122) bolo z USA. Zomrelo aj množstvo diplomatov OSN vrátane šéfa jej misie na Haiti (MINUSTAH) Hediho Annabiho.
Zničených alebo vážne poškodených bolo 250-tisíc obytných domov a 30-tisíc komerčných budov. Asi dva milióny ľudí prišlo o domov (päťina obyvateľov). Z troch štvrtín bolo zničených Port-au-Prince, vrátane parlamentu, prezidentského paláca, nemocnice či katedrály.
Ešte viac bolo postihnuté mesto Leogane (90 percent budov); zhruba z polovice boli zničené aj mestá Jacmel, Gressier a Carrefour.
Po katastrofe vypukol chaos a rabovanie, medzi preživšími bolo poznať napätie kvôli pomalej a nedostatočne koordinovanej pomoci. Hrôzu vzbudzovali ozbrojené gangy a 6000 utečených trestancov. Na poriadok okrem vojakov OSN dohliadali Američania a miestna polícia.
Po zemetrasení vypukla na ostrove epidémia cholery, ktorá sa stala najhoršou epidémiou cholery v novodobej histórii - na Haiti si vyžiadala necelých desaťtisíc obetí a rozšírila sa aj do susednej Dominikánskej republiky, kde na ňu zomrelo asi 500 ľudí.
Ďalšie silné zemetrasenie zasiahlo Haiti v auguste 2021, vyžiadalo si tisíce obetí.