Štefunko: Fico hrá za Kremeľ a ako manažér zlyhal
O predvianočnom stretnutí v Kremli, kde si s vojnovým zločincom podával ruku premiér (stále ešte demokratickej) krajiny a obdivovateľ autoritárskych praktík, bolo už napísané mnoho. Stretli sa tam dvaja strojcovia energetickej krízy alebo skôr problémov, ktoré vláda za krízu označuje. V úzadí však ostáva príbeh manažérskeho babráctva Roberta Fica a jeho nominantov.
Premiér sa nemôže vyhovárať, že by súčasnú situáciu nemohol očakávať. Dve podobné plynové krízy sa odohrali počas jeho predošlých vládnutí v rokoch 2009 a 2014. Navyše, o tom, že zmluvu o prevoze ruského plynu Ukrajinci nepredĺžia, hovorili dlho.
Premiér sa nemôže vyhovárať ani na to, že nemal možnosť zodpovedné firmy dotlačiť do diverzifikácie. Štát si totiž ponechal väčšinu v SPP aj v eustreame, vďaka ktorej si mohol vynútiť lepšiu reakciu na meniace sa podmienky na trhoch. To je v podnikaní kľúčové. Sledovať zmeny a prispôsobiť sa. Ak to firmy nezvládajú, končia zle. Ako Nokia, ktorá si „nevšimla“ nástup smartfónov a po roku 2010 jej hrozil zánik. Alebo Kodak, ktorý nezachytil digitalizáciu fotoaparátov.
Alebo, žiaľ, ako Slovensko, ktorého premiér je natoľko očarený Kremľom, že rok vo funkcii nekonal, a potom sa z neho stal hovorca ruských záujmov. Premiér si nevšimol, že celá Európa sa odkláňa od Ruska a jeho plynu napriek tomu, že ho na to upozorňovali všetci odborníci.
Alebo – a to je horšia možnosť – si to všimol, ale úmyselne konal v prospech obchodných záujmov Ruska. Alebo, že na tom zarobia ľudia, ktorým zadotujeme zlé manažérske rozhodnutia. Lebo ak by sa Robert Fico naozaj pozeral na všetky štyri svetové strany, nemohlo by mu to ujsť. A ak by bol skutočným vlastencom, konal by v prospech Slovenska. Ušlo a nekonal.
Priemerná závislosť štátov Európskej únie od ruského plynu klesla v rokoch 2021 až 2023 zo 45 na menej ako 15 percent. Pri Slovensku to bolo zo 70 percent na 50 percent. Nie je náhoda, že k tomuto – stále nedostatočnému – zbavovaniu sa závislosti prišlo práve v jednom z mála období minulých desaťročí, keď Robert Fico pri moci nebol.
Ak by vláda chcela riešiť problémy s dodávkami plynu, mohla tak robiť, no namiesto toho sa rozhodla nechutným spôsobom vydierať krajinu, ktorá sa zmieta vo vojne. Ohrozuje tým aj ekonomické záujmy Slovenska.
Kopírujeme osud Nokie. Aj Slovensko malo obdobie, keď budilo pozornosť ekonomickým drajvom, no potom zaspalo. Na tlačidlovej Nokii 3310 sa pokúšame editovať video v HD rozlíšení. Prebudenie bude o to tvrdšie, keďže za pádom nie sú len nesprávne manažérske rozhodnutia, ale aj neskrývaný obdiv neslobodných režimov.