Minulý rok ukázal zbabelosť mnohých krajín pri ochrane ľudských práv, uvádza HRW a kritizuje Bidena
Vojny a humanitárna kríza v uplynulom roku odhalili eróziu medzinárodných noriem na ochranu civilistov a zbabelú neochotu mnohých vlád brániť utláčané skupiny.
Uvádza to vo svojej výročnej správe Organizácie na ochranu ľudských práv Human Rights Watch. Kritizuje okrem iného vládu končiaceho amerického prezidenta Joea Bidena za dodávky zbraní Izraelu a vyjadruje obavy z toho, že návrat Donalda Trumpa do Bieleho domu oslabí práva ľudí nielen v Spojených štátoch.
Zosilnené represie
Dnes zverejnená správa HRW kritizuje "zosilnené represie" v Rusku, Indii, Číne, Venezuele či Salvadore a upozorňuje na dopady konfliktov v Pásme Gazy, na Ukrajine alebo v Sudáne.
Popri praktikách autoritárskych režimov cielia aj na "liberálne demokracie", ktoré podľa nej nie sú vždy spoľahlivými obhajcami ľudských práv doma alebo vo svete. Okrem iného uvádza, že čoraz viac európskych vlád používa ekonomické a bezpečnostné argumenty ako zámienku na selektívne odmietanie práv, napríklad migrantom.
"Udalosti minulého roka podčiarkli dôležitosť obrany medzinárodných ľudskoprávnych noriem a demokratických inštitúcií tvárou v tvár zbabelej neochote mnohých vlád zakročiť proti utrpeniu a utláčaniu," uvádza v predhovore k správe riaditeľka HRW Tirana Hassanová. Dokument opisuje stav ľudských práv v asi stovke krajín sveta, Česko ani Slovensko medzi nimi nie sú.
Veľký priestor Hassanová vo svojom vyhlásení venuje situácii v Gaze, kde Izrael celý minulý rok viedol vojnu proti teroristickému hnutiu Hamas v nadväznosti na jeho útok na židovský štát v októbri 2023.
Vojenské operácie v husto zaľudnenej zóne, ktorej obyvatelia nemajú kam utiecť, zabili tisíce civilistov, vyhnali z domovov väčšinu zo zhruba dvoch miliónov obyvateľov a spôsobili humanitárnu krízu. HRW už skôr vyjadrila stanovisko, že sa Izrael dopúšťa genocídy Palestínčanov, izraelská vláda takéto obvinenia označuje za absurdné.
Podpora Izraela
"Napriek jasným dôkazom, že izraelské jednotky použili ich zbrane na páchanie zverstiev, Spojené štáty, Nemecko a ďalšie vlády ďalej poskytovali vojenskú podporu Izraelu," uvádza Hassanová.
Austrálska právnička konkrétne kritizuje dvojaký meter Bidenovej administratívy, ktorá odsudzuje Rusko za útoky na civilistov na Ukrajine, ale necháva bez reakcie závažné porušovanie práv v podaní partnerov, ako sú Izrael, Spojené arabské emiráty alebo India.
Bidena v pondelok vystrieda na čele USA znovuzvolený exprezident Trump, čo podľa HRW môže situáciu ešte zhoršiť. V novej správe vyjadruje obavu, že nastupujúca administratíva ešte umocní vážne porušovanie práv z prvého Trumpovho mandátu a že uvoľní ruky iliberálnym lídrom po celom svete. Hassanová v rozhovore s agentúrou Reuters dodala, že doterajšie informácie o Trumpových plánoch nasvedčujú frontálnemu útoku na práva migrantov.
Trump v predvolebnej kampani rozdúchal strach z prisťahovalcov a sľuboval deportácie miliónov ľudí, ktorí do USA prišli nelegálne. Dlhodobo podporuje tvrdé zaobchádzanie s utečencami alebo ľuďmi podozrivými z násilných činov a vyjadruje obdiv lídrom, ako sú ruský prezident Vladimir Putin alebo čínsky vodca Si Ťin-pching. Jeho tím na žiadosť o reakciu na vyjadrenia HRW ihneď nereagoval, píše Reuters.