Po začiatku prímeria v Gaze zostávajú v troskách budov tisíce obetí, pátrajú po desaťtisíc ľuďoch
Druhý deň prímeria v Pásme Gazy pokračuje prehľadávanie trosiek budov, pod ktorými sú podľa tamojších úradov pochované tisíce tiel obetí izraelských úderov z predošlých týždňov a mesiacov. Prímerie, ktoré vstúpilo do platnosti v nedeľu ráno, zastavilo 15 mesiacov trvajúce boje medzi Izraelom a teroristickým hnutím Hamas.
V priebehu vojny v Pásme Gazy bolo zabitých viac ako 47-tisíc Palestínčanov, uviedli dnes podľa agentúry Reuters úrady spravované Hamásom. Toto číslo ale podľa nich nie je konečné, lebo nezahŕňa tisíce tiel uväznených v sutinách.
Pátranie o ľuďoch
"Pátrame po 10-tisíc obetiach, ktorých telá stále zostávajú pod troskami," povedal hovorca palestínskej civilnej ochrany Mahmúd Basal. Najmenej 2840 tiel úplne zmizlo, nezostali po nich žiadne stopy, dodal.
Od začiatku vojny predvlani v októbri bolo v Pásme Gazy zabitých najmenej 47 035 Palestínčanov a ďalších 111 091 ich bolo zranených, oznámilo dnes podľa Reuters tamojšie ministerstvo zdravotníctva spravované Hamásom.
Údaje nerozlišujú medzi ozbrojencami a civilistami. V priebehu posledných 24 hodín izraelské údery zabili 60 ľudí, uviedlo ministerstvo. Dvadsaťšesť tiel obetí predošlých úderov už bolo z trosiek zasiahnutých budov vyzdvihnutých.
V nedeľu ráno vstúpila do platnosti dohoda o prímerí, ktorá aspoň zatiaľ pozastavuje vojnu v Pásme Gazy, ktorá sa začala 7. októbra 2023 útokom Hamasu a ďalších palestínskych ozbrojených skupín na juh Izraela.
Útočníci pri tom zabili na 1200 ľudí, prevažne civilistov, a ďalších zhruba 250 ľudí uniesli do úzkeho pobrežného pásma ako zajatcov.
Zahájenie prímeria
Pôvodný čas zahájenia prímeria bol však ráno o asi tri hodiny odložený pre spory o menný zoznam rukojemníkov, ktorý mal Hamas podľa dohody včas zverejniť. Zoznam bol zverejnený s oneskorením, pričom izraelská armáda medzitým pokračovala v úderoch, ktoré zabili desiatky ľudí.
V rámci dohody Hamas v nedeľu prepustil troch rukojemníkov. Trojica žien v zajatí strávila 471 dní. Izrael dnes za to výmenou prepustil 90 palestínskych väzňov zadržiavaných v izraelských väzniciach.
Podľa zoznamu, ktorý poskytla agentúre AP komisia pre väzenské záležitosti palestínskej samosprávy, sú všetci prepustení ženy alebo mladiství, najmladšiemu má 15 rokov.
Dohoda o prímerí je výsledkom nepriamych rozhovorov sprostredkovaných Katarom, Egyptom a USA. Dohoda má ukončiť boje medzi Izraelom a Hamásom v Pásme Gazy a umožniť návrat necelej stovky rukojemníkov unesených z Izraela výmenou za prepustenie takmer 2000 palestínskych väzňov z izraelských väzníc.
Ďalej má zabezpečiť stiahnutie izraelskej armády, návrat palestínskych obyvateľov vysídlených bojmi do svojich domovov a výrazné zvýšenie prísunu humanitárnej pomoci.
Kvôli vojne v Pásme Gazy podľa údajov OSN muselo odísť z domovov asi 1,9 milióna obyvateľov, teda približne 90 percent populácie; mnohí ľudia žijú v provizórnych stanových táboroch.
OSN tento mesiac tiež zverejnila odhad materiálnych škôd. Odstránenie 50 miliónov ton trosiek spôsobených izraelskými údermi môže podľa nej trvať až 21 rokov.