Nebezpečný chyták na vodičov: Ako spoznať na ceste „čierny ľad“ a správne reagovať?
Aj keď pred niekoľkými rokmi by sme mali v tomto čase zrejme väčšinu ciest pokrytých snehom, čoraz častejšie sú zimy na Slovensku (a aj v iných krajinách) skôr mrazivé a sychravé, prípadne dokonca suché. A hoci pred jazdou na snehu majú mnohí motoristi prirodzený a správny rešpekt, nízke teploty v kombinácii s mokrou vozovkou môžu spôsobiť ešte podstatne väčšie a závažnejšie problémy.
Ukazuje sa to aj v týchto dňoch, kedy na viacerých miestach vzniká ráno, večer a v noci silná poľadovica, ktorá komplikuje dopravu i pohyb chodcov. Na rozdiel od najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky však vodiči nemajú vždy úplne ideálny prehľad o exteriérových podmienkach, ktoré sa v tomto období môžu veľmi rýchlo meniť a nepripravených vodičov zaskočiť.
Stačí prejsť niekoľko desiatok kilometrov a stav vozovky môže byť radikálne iný. No a od toho by sa mal odvíjať taktiež jazdný štýl, rýchlosť jazdy či celkové ovládanie vozidla. Najväčším rizikom nízkych teplôt a sychravého počasia je takzvaný „čierny ľad“. Moderné automobily majú vo výbave obrovské množstvo asistenčných a bezpečnostných systémov, nie sú však spásonosné.
Dôležité je pochopiť, že hoci teplomer vozidla môže na palubnom počítači ukazovať teplotu na úrovni tri a viac stupňov, prípadne ani neupozorňovať na možnú poľadovicu, teplota vozovky môže byť oveľa nižšia. V zime je premrznutá, žiadne slnečné lúče jej zväčša nepomáhajú a v kombinácii s usadenou vlhkosťou, mrholením alebo padajúcou hmlou je ideálnou živnou pôdou pre vznik spomínaného čierneho ľadu. A tu môže vznikať recept na nehodu, dokonca aj s fatálnymi následkami.
Zostáva vám 69% na dočítanie.