Добавить новость
ru24.net
HNonline.sk
Январь
2025
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
28
29
30
31

Život v troskách: Ako mladá generácia plánuje obnoviť zničenú Gazu

0

Keď jej mesto ničili bomby a celé štvrte boli rozprášené, Shayma Abualatt zistila, že jediným spôsobom, ako sa vyrovnať s traumou z vojny v Gaze, ktorá trvá už 15 mesiacov, je urobiť všetko pre to, aby získala vzdelanie.

Teraz 21-ročná študentka informatiky a počítačového inžinierstva chce využiť svoje vedomosti na pomoc pri obnove krajiny, kde boli prerušené aj tie najzákladnejšie životné línie a kde každý potrebuje všetko.

„Chcem zostať vo svojej krajine, zostať tam, kde som, zostať so svojimi príbuznými a ľuďmi, ktorých milujem,“ povedala.

Krehké prímerie v Gaze je už nablízku, Palestínčania začínajú opatrne premýšľať o obnove ich obydlí. Vzhľadom na to, že je celá populácia 2,3 milióna ľudí bez domova a mnohí z nich boli viackrát vysídlení, je táto realizácia náročná.

Počas konfliktu Abualatta povedala, že jediný spôsob, ako mohla získať nejakú kontrolu nad svojím životom, bolo pokračovať v štúdiu. Bolo to náročné. Prvé tri mesiace vojny si ani nedokázala otvoriť laptop, a keď to prvýkrát urobila, plakala.

„Cítila som, že je požehnanie mať možnosť niečo dosiahnuť,“ povedala v telefonickom rozhovore z centrálnej Gazy, kam utiekla pred leteckými útokmi na severe.

Dôležitosť elektriny

Izraelská armáda zničila veľkú časť Gazy vo svojej kampani na elimináciu Hamasu. Spravila tak na odplatu za útok militantnej skupiny na Izrael zo 7. októbra 2023.

Podľa zdravotníckych orgánov v Gaze bolo počas konfliktu zabitých najmenej 47-tisíc ľudí a v troskách sa pravdepodobne nachádzajú pozostatky ďalších tisícok.

Okrem oslobodenia 33 zo 98 izraelských a zahraničných rukojemníkov, ktorých stále drží Hamas, vyžaduje dohoda o prímerí, aby Izrael denne umožnil vstup 600 kamiónov s pomocou do Gazy počas šiestich týždňov.

„Potrebujeme, aby hraničné priechody boli otvorené bez obmedzení,“ povedala Abualatta. „Potrebujeme všetko.“

Elektrina je jedným z jej hlavných problémov. Každý deň prechádza z tábora, kde teraz žije, k miestnemu nabíjaciemu miestu, kde sa môže pripojiť na internet. S nádejou na mier dúfa, že do oblasti bude možné priviezť viac solárnych panelov.

„Stačí nám len odpratať trosky a postaviť nad nimi stany,“ povedala. „Začneme so stanmi a postupne ich budeme rozvíjať.“

To však môže byť jednoduchšie povedané ako vykonané.

Rozsah krízy je nepredstaviteľný

Rozsah humanitárnej krízy je „takmer nepredstaviteľný“, povedala Alexandra Saieh z charity Save the Children pre Context. „Rozvíja sa viacero naliehavých kríz, ktoré sú hlboko prepojené.“

Charita Save the Children uviedla, že bude prioritne posielať potraviny, vodu a lieky pre deti. „Je to pretek o záchranu detí, ktoré čelia hladu a chorobám, zatiaľ čo nad nimi visí tieň hladomoru,“ povedala Saieh. Podľa OSN môže odpratanie 42 miliónov ton trosiek v Gaze trvať viac ako desať rokov a stáť 1,2 miliardy dolárov.

Palivo na pohon zariadení na odsoľovanie vody je tiež nevyhnutné, povedal Vincent Stehli, šéf operácií v humanitárnej organizácii Action Against Hunger. Oprava vodovodných sietí by však vyžadovala predmety ako kovové rúry, ktorých vstup do Gazy Izrael momentálne zakazuje.

Stehli povedal, že humanitárne organizácie „nemôžu čakať 10 alebo 15 rokov“, kým sa trosky odpratajú. „Rekonštrukcia sa musí uskutočniť. Obnova kľúčových zariadení sa musí začať,“ povedal.

Abualatta súhlasí. Keď jej univerzita so sídlom v Gaze pozastavila online výučbu, obrátila sa na University of the People (UoPeople), univerzitu bez školného, ktorá je úplne online, a začala navštevovať kurzy informatiky. Očakáva, že odpromuje budúci rok.

UoPeople získala 300-tisíc dolárov na financovanie štipendií pre študentov v Gaze, povedal Shai Reshef, prezident univerzity, pre Context.

„Ak získame viac peňazí, poskytneme ich ešte väčšiemu počtu študentov, toľkým, koľkým len budeme môcť,“ povedal. Študenti podľa neho však nemôžu čakať na vzdelanie, kým sa ich školy a univerzity znova vybudujú. „Čo robiť s deťmi? So študentmi? Vzdelávať ich online,“ povedal Reshef.

Článok bol preložený z portálu Context.news. Editovaný preklad vznikol v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizujú nezisková organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Program spolufinancuje SlovakAid.

HN Globálne Logo FOTO: Hn Globálne

FOTO: Hn Globálne



Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus




Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
WTA

Юлия Путинцева обновила личный рекорд в мировом рейтинге WTA






Руководитель Исполкома ООД «Бессмертный полк России» рассказала, как в этом году планируется проведение шествия

Маткапитал на первого ребёнка в России с 1 февраля превысит 690 тысяч рублей

Тульская область поднялась в Рейтинге регионов по перспективности трудоустройства

Температурный рекорд 1914 года побит в Москве, воздух прогрелся до +3,5