Európska únia predĺžila sankcie voči Rusku, Maďarsko napokon ustúpilo
Členské štáty Európskej únie sa dnes zhodli na predĺžení ekonomických sankcií voči Rusku, ktoré pred takmer tromi rokmi vojensky napadlo Ukrajinu. ČTK to potvrdili diplomatické zdroje.
Voči predĺženiu o ďalších šesť mesiacov malo do poslednej chvíle výhrady Maďarsko, nakoniec ich odvolalo.
Budapešť požadovala záruky buď z Ukrajiny, alebo z Európskej únie "ohľadom budúcej energetickej bezpečnosti Maďarska".
Európska komisia sa ešte pred rokovaním snažila vyjsť Budapešti v ústrety a prišla s vyhlásením, v ktorom zaznelo, že bude pokračovať v rokovaniach s Ukrajinou o dodávkach plynu do Európy a zahrnie do rozhovorov práve aj Maďarsko a tiež Slovensko.
Hospodárske sankcie voči Rusku, teda najrôznejšie obmedzenia dovozu a vývozu, sa musia predlžovať každých šesť mesiacov. Bez dohody by terajšie sankcie vypršali 31. januára, čo by znamenalo, že by prestali platiť všetky sektorové sankcie v doteraz schválených 15 sankčných balíkoch. Zároveň by to znamenalo uvoľnenie zmrazených ruských aktív držaných v Belgicku.
"Integrita energetickej infraštruktúry zásobujúcej členské štáty EÚ je otázkou bezpečnosti EÚ. Komisia očakáva, že všetky tretie krajiny budú toto rešpektovať a je pripravená prijať opatrenia na ochranu kritickej energetickej infraštruktúry, ako sú elektrické káble, ropovody, plynovody alebo iné zariadenia, "stojí v rannom vyhlásení únijnej exekutívy, ktoré má ČTK k dispozícii.
Komisia a členské štáty sú podľa tohto textu aj naďalej odhodlané podporovať Ukrajinu a v tejto súvislosti pomôžu opraviť, prepojiť a stabilizovať ukrajinskú energetickú infraštruktúru, "v ktorej členské štáty vrátane Maďarska a Slovenska zohrali kľúčovú úlohu".
EK je tiež podľa vyhlásenia pripravená pokračovať v diskusiách s Ukrajinou o dodávkach do Európy prostredníctvom plynovodného systému na Ukrajine v súlade s medzinárodnými záväzkami Ukrajiny. V tejto súvislosti je komisia pripravená zapojiť do procesu Maďarsko spoločne so Slovenskom.
Ukrajina od tohto roka ukončila prepravu ruského plynu cez svoje územie do krajín EÚ a Moldavska, podľa Kyjeva totiž Moskva z predaja energetických surovín čiastočne financuje svoju agresiu proti Ukrajine. Maďarsko však už vlani ruský plyn dodávaný cez ukrajinské územie neodoberalo, prúdi do neho plynovodom TurkStream cez Srbsko.
Plyn z Ukrajiny však odoberalo Slovensko, ktoré hrozí pre nepredĺženie tranzitu ruského plynu odvetnými krokmi.