Zomrel bývalý nemecký prezident Horst Köhler, z funkcie odišiel kvôli škandálu
Vo veku 81 rokov zomrel dnes po krátkej chorobe bývalý nemecký prezident Horst Köhler. S odvolaním sa na úrad nemeckej hlavy štátu o tom dnes informovala agentúra DPA.
Köhler bol prezidentom v rokoch 2004 až 2010. Z funkcie sám prekvapivo odstúpil, a to ako prvý nemecký povojnový prezident. Zdôvodnil to vtedy tlakom po svojich sporných výrokoch o nasadení nemeckých vojakov v zahraničí.
Ekonóm Köhler bol zvolený do funkcie nemeckého spolkového prezidenta v máji 2004. V roku 2009 bol zvolený druhýkrát, už v máji 2010 sa ale prekvapivo svojej funkcie vzdal.
Kontroverzné výroky
Köhlerovu politickú kariéru predčasne ukončili jeho kontroverzné výroky týkajúce sa nasadenia príslušníkov bundeswehru v zahraničí. Po návšteve Afganistanu totiž obhajoval nemecké armádne misie v zahraničí aj nemeckými hospodárskymi záujmami, čo vyvolalo tvrdú kritiku opozície.
Súčasný nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier v kondolenčnom liste zaslanom vdove uviedol, že bolo pre Nemecko šťastím, že sa Köhler stal prezidentom. "Sme hlboko vďační, že sme Horsta Köhlera mohli zažiť ako deviateho spolkového prezidenta Spolkovej republiky Nemecko. Veľa toho tejto krajine dal," uviedol.
Köhler vyštudoval ekonómiu na univerzite v Tübingene, kde tiež spočiatku pracoval ako referent Inštitútu pre aplikovaný ekonomický výskum. V roku 1976 vstúpil do služieb spolkového ministerstva hospodárstva, odkiaľ ale po piatich rokoch odišiel robiť referenta do úradu predsedu vlády spolkovej krajiny Šlezvicko-Holštajnsko.
Na začiatku osemdesiatych rokov Köhler vstúpil do Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU).
Afrika bola jeho celoživotnou vášňou
Od roku 1982 zastával Köhler rôzne posty na spolkovom ministerstve financií, vrátane funkcie námestníka ministra. Okrem iného sa podieľal na príprave menovej únie oboch vtedajších nemeckých štátov.
V roku 1993 sa potom stal predsedom Nemeckého zväzu sporiteľní (DSGV) a od júla 1998 do marca 2000 stál na čele Európskej banky pre obnovu a rozvoj. Od marca 2000 do jari 2004 bol hlavným riaditeľom Medzinárodného menového fondu (MMF).
Po svojom odchode z vysokej politiky sa stal členom poradného orgánu OSN pre globálnu rozvojovú agendu, do roku 2019 bol osobitným splnomocnencom OSN pre Západnú Saharu. Podľa agentúry DPA bola Afrika jeho celoživotnou vášňou a na čele MMF aj ako nemecký prezident usiloval o rovnocenné partnerstvo s krajinami tohto kontinentu.