Rubio vyzval Panamu, aby v prieplave obmedzila vplyv Číny, inak zakročia USA
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v nedeľu na úvod svojej prvej zahraničnej návštevy obvinil Panamu z porušenia dohody o odovzdaní Panamského prieplavu.
Na stretnutí s tamojším prezidentom Josém Raúlom Mulinom varoval, že Spojené štáty podniknú kroky, ak Panama okamžite neobmedzí údajný vplyv Číny v oblasti prieplavu.
Mulino podľa svojich slov momentálne nevidí skutočnú hrozbu použitia vojenskej sily zo strany USA, na vyjasnenie prípadných pochybností navrhol rozhovory na odbornej úrovni. TASR o tom informuje podľa agentúry AFP.
Rubio dal Mulinovi "jasne najavo", že súčasný stav "čínskeho vplyvu" v Panamskom prieplave je "neprijateľný" a že "bez okamžitých zmien budú USA musieť prijať opatrenia potrebné na ochranu svojich práv podľa zmluvy", uviedla hovorkyňa rezortu diplomacie vecí Tammy Bruceová s odkazom na dohodu, na základe ktorej Washington prieplav Paname odovzdal koncom roka 1999 po období spoločnej správy.
Americký prezident Donald Trump "urobil predbežné rozhodnutie", že súčasné postavenie "vplyvu a kontroly Komunistickej strany Číny nad oblasťou Panamského prieplavu je hrozbou" pre prieplav a predstavuje porušenie zmluvy o trvalej neutralite a prevádzke Panamského prieplavu z roku 1977, odkázal Rubio podľa hovorkyne panamskému prezidentovi.
"Nemám pocit, že by v súčasnosti existovala nejaká reálna hrozba voči zmluve, jej platnosti, a už vôbec nie hrozba použitia vojenskej sily na obsadenie prieplavu," povedal Mulino novinárom. Stretnutie s Rubiom označil za úctivé a pozitívne a podľa neho prebehlo v dobrom duchu. Trumpove obavy z čínskeho vplyvu môže podľa Mulina objasniť tím odborníkov.
Hlavným mestom Panama v čase návštevy šéfa americkej diplomacie podľa agentúry AP pochodovalo približne 200 ľudí, ktorí niesli panamské vlajky a kričali "Marco Rubio preč z Panamy" či "Nech žije národná suverenita". Niektorí z nich tiež spálili transparent s podobizňami Trumpa a Rubia po tom, ako ich neďaleko prezidentského paláca zastavila poriadková polícia.
Trump od svojho znovuzvolenia do funkcie opakovane tvrdí, že má záujem zmocniť sa Panamského prieplavu. Na získanie tejto strategickej vodnej cesty nevylúčil ani použitie vojenskej sily. Panamu viní z porušenia sľubov, ktoré dala Spojeným štátom pri konečnom prevzatí prieplavu.
Trump takisto hovorí, že Panama prevádzku prieplavu prenechala Číne a americkým lodiam prechádzajúcim cez prieplav účtuje vysoké poplatky. Panamská vláda tieto obvinenia dôrazne odmieta a upozorňuje, že prieplav spravuje spoločnosť nezávislá od vlády.
Samotný kanál podľa agentúry Reuters prevádzkuje autonómny úrad pod dohľadom panamskej vlády, dva prístavy na jeho oboch stranách však spravuje hongkonská spoločnosť CK Hutchinson. Ostatné prístavy v okolí zase prevádzkujú súkromné spoločnosti zo Spojených štátov, Singapuru a Taiwanu.