Český operátor varuje pred nákupmi v čínskych e-shopoch. Je to riziko
Český operátor O2 upozorňuje, že vo väčšine prípadov lacná elektronika zakúpená na niektorom z čínskych online trhovísk prinesie viac škody ako úžitku. Problémom pritom nie je iba pochybná kvalita či absencia návodu v slovenčine.
Konkrétne v prípade týmto spôsobom kúpeného smartfónu nemá kupujúci totiž záruku, že prístroj bude na slovenskej mobilnej sieti fungovať správne. Najväčšie úskalie však spočíva v tom, že sa používateľ vystavuje bezpečnostným rizikám – prístroje totiž často nespĺňajú európske bezpečnostné normy.
„Jedným z hlavných dôvodov týchto obáv sú slabé bezpečnostné prvky zariadenia kúpeného od neoficiálneho distribútora. Výrobcovia nemusia vždy uprednostňovať zabezpečenie a vydávať bezpečnostné záplaty, čím sú tieto zariadenia náchylnejšie na zneužitie,“ upozornil riaditeľ bezpečnosti v O2 Česká republika Radek Šichtanc s tým, že taká zraniteľnosť môže byť zneužitá útočníkmi na získanie neoprávneného prístupu do sietí alebo systémov pripojených k týmto zariadeniam. „A získať tak prístup k citlivým informáciám,“ varoval.
Nejasné zaobchádzanie s dátami
Potenciálne zneužitie citlivých osobných údajov používateľov je iba jedným z rizík, ktoré sú s nákupom elektroniky od neautorizovaných predajcov spojené. Avšak tým asi najzávažnejším. Dáta z takto získanej elektroniky sú totiž často posielané na servery mimo EÚ, chýba tak akýkoľvek prehľad, čo sa nimi následne deje.
„Infraštruktúra zaisťujúca mechanizmy aktualizácie softvéru všetkých týchto dátových komponentov rovnako funguje z Číny, kam tak môžu prostredníctvom zadných vrátok všetky dáta získané z týchto zariadení prúdiť. Jednoducho potom môžu byť zneužité na sledovanie jednotlivcov alebo organizácií,“ doplnil Šichtanc.
Okrem toho môžu používatelia čeliť aj problémom s reklamáciami či vrátením tovaru. Kvalita tovaru zhotoveného na niektorom z čínskych online trhovísk môže byť totiž veľmi premenlivá, nehovoriac o tom, že zariadenia môžu doraziť poškodené či nefunkčné. Alebo sú falzifikátom.
Mizivé práva spotrebiteľa a obmedzená funkčnosť
O2 Česká republika v súvislosti s tým, upozorňuje, že „vymáhateľnosť spotrebiteľských práv od ázijských e-shopov je mizivá.“ Nie je navyše výnimkou, že chýbajú potrebné informácie v slovenskom jazyku, a to vrátane návodov na použitie.
Problémom, na ktorý operátor upozorňuje, môže byť aj obmedzená funkčnosť smartfónu zaobstaraného na čínskom trhu. Zádrhel spočíta v tom, že čínske zariadenia využívajú rôzne frekvenčné pásma a neprechádzajú certifikáciou pre EÚ, v sieti tuzemských operátorov tak nemusia fungovať. „To potom negatívne ovplyvní ich schopnosť pripojiť sa k 4G LTE alebo 5G sieťam. Tým pádom si napríklad z telefónu ani nezavoláte,“ dodalo O2 Česká republika.
Medzi ďalšie úskalia, na ktoré operátor upozorňuje, patrí aj obchádzanie colnej a daňovej legislatívy a tiež vplyv na životné prostredie z dôvodu skokového nárastu kapacít leteckej nákladnej dopravy kvôli zvýšenému dopytu po lacnom tovare z Číny.
Riaditeľ bezpečnosti v O2 Česká republika odporúča, aby sa ľudia nákupu akejkoľvek inteligentnej elektroniky z neoficiálnych online trhovísk úplne vyhli. „Problematické sú najmä tie zariadenia, ktoré spracovávajú citlivé dáta, sú pripojené k internej sieti alebo ich možno ovládať na diaľku. Okrem telefónov sú to ďalej kamerové systémy, sieťové prvky, klimatizácia, chladničky, kávovary, tlačiarne, inteligentné žiarovky a podobne,“ dodal.
Naopak domáci predajcovia, teda aj domáci mobilní operátori sú viazaní európskymi štandardmi, spotrebitelia tak majú právo na záruku a chybný tovar tak môžu ľahko vrátiť či reklamovať. Spoľahnúť sa môžu aj na zákaznícku podporu, tej sa u predajcov z čínskych online trhovísk nedočkajú.