Trumpova vláda podnikla kroky na zrušenie ochrany Venezuelčanov pred deportáciou
Americká ministerka vnútornej bezpečnosti Kristi Noemová dnes podnikla kroky na zrušenie ochrany pred deportáciou státisícov Venezuelčanov. Napísala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej je rozhodnutie súčasťou širších snáh amerického prezidenta Donalda Trumpa tvrdo zakročiť proti migrácii.
Súčasné rozhodnutie sa týka zhruba 348-tisíc Venezuelčanov, na ktorých sa vzťahuje dočasný ochranný status (TPS). Od apríla títo ľudia nebudú mať nárok na pracovné povolenie v USA, vyplýva z vládneho dokumentu, podľa ktorého podmienky vo Venezuele už neodôvodňujú túto ochranu a sú v rozpore so záujmami USA.
Ďalších asi 300-tisíc Venezuelčanov má ochranu TPS, ktorá vyprší v septembri, a dnešné rozhodnutie sa na nich nevzťahuje, napísala agentúra Reuters. Opatrenie nadobudne platnosť za 60 dní od zverejnenia vo federálnom registri.
Tvrdý zákrok proti migrantom
Republikánsky americký prezident, ktorý je vo funkcii od 20. januára, prisľúbil, že tvrdo zakročí proti nelegálnej migrácii a humanitárnym programom, ktoré podľa neho nie sú v súlade s americkými zákonmi.
Už počas svojho prvého funkčného obdobia sa Trump pokúsil ukončiť zapájanie do programu TPS, ale zabránili mu v tom federálne súdy. Zahrnutí do TPS môžu byť občania krajín, ktoré postihla prírodná katastrofa, ozbrojený konflikt alebo iná mimoriadna udalosť.
Trumpov demokratický predchodca Joe Biden TPS výrazne rozšíril, takže sa program za minulej administratívy vzťahoval na viac ako milión ľudí zo 17 krajín.
Teraz by mnohým z týchto migrantov, vrátane tých, ktorí sa v USA zdržiavajú už desiatky rokov, mohla pri strate statusu TPS hroziť okamžitá deportácia.
"Neviem, čo sa bude diať," povedala Reuters Ana Maria Pirelaová, 26-ročná migrantka z Venezuely, ktorá teraz žije v Kalifornii a na ktorú sa vzťahuje TPS. "Včera dali manželovi výpoveď, pracoval dva mesiace ako manažér predajne s potravinami a ja som v druhom mesiaci tehotenstva," dodala.
Počas Bidenovho prezidentstva prišli do USA státisíce Venezuelčanov, mnohí z nich legálnymi humanitárnymi cestami, a ich deportácia bola vzhľadom na zlé americko-venezuelské vzťahy náročná. V sobotu Trump uviedol, že Venezuela súhlasila, že deportovaných prijme bez toho, aby uviedol bližšie podrobnosti.
Minulý týždeň Noemová zrušila osemnásťmesačné predĺženie TPS pre Venezuelčanov, ktoré schválil jej predchodca Alejandro Mayorkas, s tým, že Trumpova administratíva sa nechce riadiť rozhodnutím z Bidenovej éry.
Zlepšenie ekonomiky
Ministerstvo vnútornej bezpečnosti v oznámení o ukončení ochrany Venezuelčanov uviedlo, že aj keď vo Venezuele pretrvávajú náročné podmienky, „v niekoľkých oblastiach, ako je ekonomika, verejné zdravie a kriminalita, došlo k výraznému zlepšeniu, ktoré umožňuje bezpečný návrat týchto štátnych príslušníkov do ich domovskej krajiny. "
V juhoamerickej krajine naďalej panuje vysoká inflácia a mesačná minimálna mzda tam podľa Reuters je asi tri doláre.
Venezuelský prezident Nicolás Maduro pred mesiacom začal tretie obdobie v prezidentskej funkcii v nadväznosti na minuloročné voľby, ktoré boli podľa opozície a niekoľkých zahraničných vlád zmanipulované.
Hlasovanie sprevádzali rozsiahle protesty a zatýkanie stoviek ľudí. Za mrežami skončilo aj niekoľko Američanov, zatiaľ čo vláda prichádza s tvrdeniami, že zahraniční aktéri sú zapojení do destabilizácie krajiny.
Maduro zároveň od roku 2020 čelí v USA obvineniu, že je jedným z vodcov drogovej organizácie Cartel de los Soles, ktorá sa zaoberá pašovaním kokaínu do Spojených štátov. Venezuelský prezident všetky obvinenia odmieta.
Venezuelská opozícia medzitým vyzvala USA, aby Venezuelčanom ochranný status ponechali.