Jedno darovanie krvi môže zachrániť až tri životy. Kto môže byť darcom?
Mnoho ľudí je presvedčených, že darcov krvi je veľa, opak je však pravdou. Len pre ilustráciu – pri jednej operácii srdca sa spotrebuje päť transfúznych jednotiek, pri autonehode sa môže spotrebovať až 50 jednotiek a napríklad pri liečbe leukémie je to osem jednotiek týždenne. Snaha vedcov o výrobu plnohodnotnej náhrady krvi (tzv. umelej krvi) je do dnešného dňa márna.
„Krv je jedinečnou práve preto, že je nenahraditeľná a život pacienta na operačnom stole často závisí od dostatočných zásob transfúznych prípravkov,“ upozorňuje farmaceutka Jana Dubajová z lekárne v Žiline. V článku vysvetľuje, ako prebieha samotné darovanie, kto je vhodným darcom a prináša praktické tipy pre všetkých darcov krvi.
Valentínska kvapka krvi
Vo februári sa každoročne koná aj kampaň Slovenského Červeného kríža pod názvom Valentínska kvapka krvi. Za minulý rok bol počet odberov približne 170-tisíc, pričom jeden odber môže zachrániť až tri životy.
Vhodní a nevhodní darcovia krvi
Darcom krvi sa môže stať dospelý človek spĺňajúci dve základné podmienky – ak má vek 18 až 60 rokov (pravidelní darcovia aj do 65 rokov, ak sú v dobrom zdravotnom stave) a váži viac ako 50 kg.
„Ak ste nedávno podstúpili tetovanie alebo piercing, nemôžete darovať krv šesť mesiacov. V prípade malého zubného zákroku (vŕtanie, výplň) je potrebné počkať aspoň 72 hodín. Po menších chirurgických zákrokoch (vyberanie znamienok, drobné úrazy), po zhojení a vybratí stehov je potrebné počkať aspoň dva týždne. Nevhodné je darovať krv počas tehotenstva, dojčenia alebo menštruácie. Takisto cestovanie do mimoeurópskych krajín vás môže dočasne vyradiť z možnosti darovania,“ vymenúva farmaceutka.
Z darovania sú vylúčené osoby:
• s chronickým ochorením – hemofília, anémia, leukémia, ochorenia obličiek, porucha zrážania krvi a iné;
• s infekčným ochorením – AIDS, žltačka typu B a C, syfilis, tuberkulóza a iné;
• s autoimunitným ochorením – sclerosis multiplex, Crohnova choroba, ulcerózna kolitída a iné;
• s rizikovým správaním – užívanie drog, promiskuitný spôsob života s častým striedaním sexuálnych partnerov;
• užívajúce niektoré lieky – anabolické steroidy, ktoré nie sú predpísané lekárom, biologická liečba a iné.
Čo robiť a nerobiť pred odberom
Pred odberom sa nevyžaduje nič špeciálne – dostatok tekutín, oddych a vyvážená strava. Je potrebné obmedziť fajčenie aspoň 6 hodín pred odberom a alkohol nepiť minimálne 12 až 14 hodín. „Nekonzumujte potraviny s vysokým obsahom tuku, ako napríklad zmrzlinu, šišky alebo hranolky. Na odber nechoďte nalačno, niečo ľahšie môžete zjesť, predídete tým nevoľnosti. Dôležité sú najmä tekutiny – aspoň pol litra tekutín (voda, ovocné šťavy, čaj). Pozor, káva sa do tohto objemu nepočíta. Muži môžu darovať krv každé 3 mesiace a ženy každé 4 mesiace,“ dodáva Dubajová.
Prvým krokom je objednanie sa – online na stránkach Národnej transfúznej služby SR, nemocníc Penta Hospitals alebo Agel. Na odberovom mieste sa preukážete občianskym preukazom alebo kartičkou poistenca, vyplníte dotazník darcu krvi a odoberie sa malá vzorka krvi na určenie hladiny hemoglobínu (krvné farbivo) a krvného obrazu, prípadne aj krvnej skupiny. Nasleduje vyšetrenie lekárom, ktorý zhodnotí celkový zdravotný stav a určí, či môžete darovať krv. Pokiaľ áno, presuniete sa na odberné lôžko, kde prebieha samotný odber, ktorý časovo zaberie 5 až 15 minút a objem odobratej krvi je 450 ml. Môžete si čítať alebo len tak ležať a oddychovať. Po odbere sa odporúča ešte aspoň 10 až 15 minút ležať. K dispozícii máte občerstvenie a niečo na pitie, čím sa stabilizuje hladina cukru.
Doplňte si po odbere železo
V nasledujúcich dňoch je potrebná rekonvalescencia, ktorá zahŕňa vyváženú stravu, dostatočný pitný režim (4 šálky vody navyše, žiadny alkohol) a oddych. Väčšina ľudí nepociťuje po odbere žiaden diskomfort, je možné sa vrátiť k bežným každodenným činnostiam, ale vyhýbať by sa malo dvíhaniu ťažkých bremien a intenzívnemu cvičeniu.
Okrem vody sa darovaním stráca železo, ktoré si darcovia môžu doplniť stravou alebo výživovými doplnkami. „Významným zdrojom železa je mäso – hovädzie, jahňacie, kuracie, morčacie, bravčové, šunka, ďalej ryby, tuniak, mäkkýše, mušle, makrela a vajcia. Týmto spôsobom je možné zvýšiť zásoby železa aj pred samotným odberom a znížiť riziko anémie z nedostatku železa a pocit únavy,“ odporúča farmaceutka.
Železo je dostupné aj v mnohých výživových doplnkoch, najčastejšie v dávke 18 mg. Používajú sa železnaté a železité soli – napríklad síran železnatý, glukonát železnatý, citrát železitý alebo síran železitý. Železnaté soli majú vyššiu biologickú dostupnosť ako železité. Opatrnosť je na mieste pri užívaní vysokých dávok týchto foriem železa, pretože spôsobujú tráviace problémy, ako je nevoľnosť a zápcha. Iné formy železa – napríklad polypeptidy hémového železa, karbonylové železo, cheláty aminokyselín so železom a komplexy poylsacharid-železo, majú menej tráviacich nežiaducich účinkov ako železnaté a železité soli.