ZMOS informoval Pellegriniho o príprave modelu modernizácie samosprávy
Zástupcovia Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) na piatkovom (31. 1.) stretnutí s hlavou štátu informovali prezidenta Petra Pellegriniho aj o prácach na príprave modelu modernizácie územnej samosprávy. Informoval o tom predseda ZMOS-u Jozef Božik.
Návrh nového modelu podľa neho ZMOS pripravuje v spolupráci so združením Samosprávne kraje Slovenska (SK8) a predstaviť ho chce ešte v prvom polroku tohto kalendárneho roka. "Bavíme sa napríklad o tom, či je potrebné, aby malo Slovensko tak veľa úradov, pokiaľ ide o štátnu správu," naznačil Božik.
Podpora od prezidenta
Prezident Pellegrini má podľa predsedu ZMOS ambíciu podporiť riešenie nahromadených problémov samospráv aj tým, že vytvorí platformu na vecnú diskusiu. "Uvedomuje si, že téma modernizácie verejnej správy, nie iba územnej samosprávy, je nadčasová a presahuje jedno volebné obdobie," konštatoval Božik s tým, že autorita hlavy štátu môže pomôcť dosahovať konsenzus pri hľadaní koncepčných riešení s dlhoročnou perspektívou.
Predseda ZMOS-u upozornil, že samosprávy ukázali svoju schopnosť riešiť kritické situácie počas koronavírusovej pandémie a po vypuknutí ozbrojeného konfliktu na Ukrajine. "Štát zistil, že samosprávy sú efektívne a často vedia z ničoho upliesť bič. Tak nám v roku 2022 vtedajšia vláda zobrala taký obrovský balík peňazí, že sa z toho nevieme spamätať doteraz," konštatoval Božik.
Aj keď sa počas aktuálnej vlády niektoré finančné záťaže samosprávy znížili, v tomto roku podľa neho pribudla nová v podobe požiadaviek na konsolidáciu verejných financií.
Dodal, že problémy sa netýkajú iba samospráv. "V súčasnosti sa nachádzame v najťažšom a najzložitejšom období od vzniku Slovenskej republiky," uviedol predseda ZMOS-u s tým, že výraznejšie zlepšenie sa podľa neho dá očakávať až v horizonte niekoľkých rokov.
Zmena financovania samospráv
Priebežne však podľa predsedu ZMOS-u pokračuje diskusia o zmene financovania samospráv tak, aby podiel z výnosu dane z príjmov fyzických osôb nahradil daňový mix postavený na podieloch z daní z príjmu fyzických, právnických osôb aj DPH. "Je tam oveľa vyššia predvídateľnosť toho, čo sa dá očakávať," naznačil výhody daňového mixu Božik.
Zmenu spôsobu financovania materských škôl si podľa Božika vyžiadali formulácie v našom pláne obnovy. "Chceli sme zachovať míľnik, ktorého autorom bola ešte predchádzajúca vláda, a nechceli sme, aby bolo ohrozených 350 miliónov z plánu obnovy, ktoré boli viazané na rozširovanie kapacít materských a základných škôl," povedal s tým, že rokovania s ministrom školstva Tomášom Druckerom (Hlas) boli náročné, ale korektné a dospeli napokon k výsledku.
Za dobrý projekt, ktorý štát rozbehol v spolupráci so ZMOS, považuje Božik podporu výstavby centier zdieľaných služieb, ktoré môžu centrálne zabezpečovať vybrané činnosti pre väčšie množstvo malých samospráv. "Načo má mať malá obec vlastného ekonóma, keď jeden ekonóm môže stačiť pre desať či 20 malých obcí," pýta sa predseda ZMOS-u.
Aktuálny pilotný projekt výstavby týchto centier je podľa neho financovaný z európskych peňazí, neskôr sa na ich prevádzku budú skladať samotné obce. Týka sa však len dvoch desiatok regiónov. "Potom sa musíme baviť o tom, ako ďalej v ostatných regiónoch. Ale je to dobrý ukážkový model," povedal Božik.
Za pozitívum označil zjednodušenie verejných obstarávaní aj dohodu s ministerstvom financií o tom, že podielové dane budú chodiť na účty samospráv už v prvej časti mesiaca. "Výhoda je v tom, že výplaty desiateho môžu ísť okamžite a nemusíte si brať kontokorent z banky," konštatoval Božik.