Izrael končí účasť v Rade OSN pre ľudské práva, odišli aj Spojené štáty. Obviňuje ju z antisemitizmu
Izrael v stredu nasledoval príklad Spojených štátov, keď oznámil, že ukončí spoluprácu s Radou OSN pre ľudské práva. Na sociálnej sieti X to avizoval izraelských minister zahraničných vecí Gideon Saar. Informoval o tom spravodajský web The Times of Israel.
Saar dôvodil, že UNHRC "tradične chráni porušovateľov ľudských práv a... posadnuto démonizuje jedinú demokraciu na Blízkom východe - Izrael".
Izraelský minister obvinil UNHRC, že si namiesto presadzovania ľudských práv vybrala "útoky na demokratickú krajinu a šírenie antisemitizmu", a Izrael to už nemieni akceptovať.
Z výkonného nariadenia, ktoré v utorok podpísal americký prezident Donald Trump, vyplýva, že Spojené štáty ukončia spoluprácu s UNHRC, prestanú podporovať Agentúru OSN pre pomoc palestínskym utečencom a prehodnotia svoje pôsobenie v Organizácii Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru.
Trump už počas svojho prvého funkčného obdobia rozhodol v roku 2018 o vystúpení USA zo 47-člennej UNHRC. Za administratívy bývalého amerického prezidenta Joea Bidena do nej USA opäť vstúpili; členskou krajinou boli v rokoch 2022 až 2024. Odvtedy, ako im 31. decembra 2024 vypršal mandát, majú v tomto orgáne štatút pozorovateľa.
K zákazu financovania UNRWA Trump pristúpil počas návštevy izraelského premiéra Benjamina Netanjahua vo Washingtone. Netanjahu viní UNRWA z protiizraelských postojov a jej zamestnancov aj z účasti na "teroristických činoch".