Boj proti globálnemu otepľovaniu je vo vlastnom záujme štátov, reaguje OSN na Trumpa
Boj proti globálnemu otepľovaniu je vo vlastnom záujme jednotlivých krajín, upozornil vo štvrtok v prejave výkonný tajomník Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy Simon Stiell. Správa pochádza z agentúry AFP.
Stiell v prejave na pôde univerzity v brazílskom hlavnom meste podotkol, že miera globálneho otepľovania je "nebezpečne vysoká", od uzavretia kľúčových Parížskych klimatických dohôd sa však podľa neho dosiahol skutočný pokrok.
Ochrana klímy
Zároveň pripustil, že mnohé krajiny zmeškajú lehotu 10. februára na predloženie ďalšej série svojich plánov na ochranu klímy na obdobie do roku 2035. Ako však zdôraznil, majú na to čas ešte do septembra. Brazília bude v novembri tohto roka hostiť svetovú klimatickú konferenciu COP30.
"Už teraz ideme správnym smerom. Musíme len implementovať, a implementovať viac a rýchlejšie," apeloval Stiell, ktorý je bývalým ministrom životného prostredia Grenady.
Bezprostredne po svojom návrate do Bieleho domu ohlásil americký prezident Donald Trump v januári už po druhýkrát odstúpenie Spojených štátov od Parížskych klimatických dohôd, pripomína AFP.
"Krajina môže cúvnuť, ale iní už nastupujú na jej miesto, aby využili príležitosť a získali obrovské výhody: silnejší hospodársky rast, viac pracovných miest, menej znečistenia a oveľa nižšie náklady na zdravotnú starostlivosť, bezpečnejšie a dostupnejšie energie," uviedol v tejto súvislosti Stiell.
Zelené investície
Ekonomická realita bude podľa neho hnacou silou akcie, pričom investície do klímy aktuálne dosahujú dva bilióny dolárov.
Svoje klimatické plány zatiaľ predložilo len niekoľko krajín vrátane Brazílie a Británie, pričom veľkí producenti emisií Čína a Európska únia by ich mali nasledovať neskôr v priebehu roka, píše AFP.
Podľa nemenovaného predstaviteľa OSN pracuje na svojich nových emisných plánoch viac než 170 krajín a plánujú ich odovzdať v priebehu tohto roka, väčšina ešte pred novembrovým klimatickým summitom COP30.
Globálne priemerné teploty za posledné dva roky prekročili kritickú hranicu otepľovania 1,5 stupňa Celzia, ktorú stanovila dohoda z Paríža, pripomenula AFP.
Trumpom podpísané odstúpenie Spojených štátov od tejto klimatickej dohody, ktoré nadobudne platnosť v januári 2026, niektoré médiá interpretujú ako ohrozenie celosvetového úsilia o obmedzenie globálneho otepľovania. USA sú pritom po Číne druhým najväčším znečisťovateľom na svete.