Africkí lídri odsúdili ofenzívu skupiny M23 v Konžskej demokratickej republike, vyzvali na vytvorenie koridoru
Lídri stredoafrických krajín požiadali, aby povstalecká skupina Hnutie 23. marca zastavila ofenzívu na východe Konžskej demokratickej republiky, a v piatok vyzvali na otvorenie humanitárneho koridoru. Správa pochádza z agentúry AFP.
"Dôrazne odsudzujeme ozbrojenú skupinu M23 podporovanú Rwandou a vyzývame ju, aby okamžite ukončila svoju ofenzívu," uviedli zástupcovia 11 štátov Hospodárskeho spoločenstva stredoafrických štátov vo vyhlásení po mimoriadnom zasadnutí mierovej a bezpečnostnej rady skupiny.
Humanitárny koridor
"Vyzývame na okamžité stiahnutie rwandských ozbrojených síl z konžského územia," dodali hlavy štátov a vládni predstavitelia po stretnutí v Rovníkovej Guinei.
Vyzvali na vytvorenie humanitárneho koridoru na prísun pomoci do regiónu, ktorý je pustošený bojmi už niekoľko desaťročí.
Minulý týždeň sa bojovníci M23 a rwandské jednotky zmocnili Gomy, hlavného mesta provincie Severné Kivu a teraz postupujú do Južného Kivu. Šéf OSN pre ľudské práva uviedol, že od 26. januára bolo potvrdených takmer 3000 mŕtvych a 2880 zranených. Dodal, že konečné počty budú pravdepodobne oveľa vyššie.
Ložiská zlata
Vo východnej časti KDR sa nachádzajú ložiská zlata a iných cenných nerastov vrátane koltánu, kovovej rudy, ktorá je dôležitá pri výrobe telefónov a notebookov.
Odkedy sa koncom roka 2021 opäť objavila skupina M23, armáda KDR, ktorá má povesť zle vycvičenej a skorumpovanej, v posledných troch rokoch pokračovala v ústupe zo svojich pozícií na východe krajiny.
Ofenzíva vyvolala obavy z regionálnej vojny, pretože KDR vojenský podporuje niekoľko krajín vrátane Južnej Afriky, Burundi a Malawi.
Rwandský prezident Paul Kagame, ktorý popiera podporu M23, a konžská hlava štátu Félix Tshisekedi by sa mali v sobotu zúčastniť na regionálnom krízovom summite v Tanzánii, kde sa bude konflikt riešiť. Stretne sa tam osem krajín Východoafrického spoločenstva a 16-členné Juhoafrické rozvojové spoločenstvo.