V Madride sa zišli lídri frakcie europarlamentu Patrioti pre Európu, prítomný bol aj Babiš
V Madride sa dnes zišli lídri frakcie Európskeho parlamentu Patrioti pre Európu, okrem iného maďarský premiér Viktor Orbán, šéfka francúzskej strany Národné združenie Marine Le Penová či podpredseda talianskej vlády Matteo Salvini. Z českých politikov bol okrem iného prítomný predseda hnutia ANO Andrej Babiš. Akciu skupiny, ktorá býva označovaná za pravicovo populistickú, narušila polonahá aktivistka Femenu, ktorá kričala "už ani jeden ústupok fašizmu", informovala španielska agentúra Europa Press.
Babiš v príhovore na akcii uviedol, že Patrioti pre Európu silnejú a dostávajú sa z politickej izolácie. Odkazoval najmä na šéfa rakúskej Slobodnej strany Rakúska Herberta Kickla, ktorý sa môže stať budúcim rakúskym kancelárom.
FPÖ býva označovaná za populistickú. Babiš spomenul tiež Orbána, ktorého označil "za spojenca amerického prezidenta Donalda Trumpa v Európe". Európa by sa podľa neho mala vrátiť k "ochrane svojho územia" a znovu nastoliť hranice.
Babiš tiež odsúdil Zelenú dohodu pre Európu (Green Deal), čo je projekt Európskej únie na ochranu klímy. "Je čas pozrieť sa pravde do očí. Green Deal je mŕtvy.. Existuje jediná cesta vpred: Zrušiť Green Deal," uviedol Babiš.
Odmietol aj možnosť akýchkoľvek reforiem európskeho plánu. Kritizoval Brusel, vrátane šéfky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, ktorý podľa neho nie je schopný uznať svoju chybu, kvôli čomu európske "domácnosti nezvládajú platiť účty". Správne podľa neho postupuje Trump, ktorý "vrátil Amerike zdravý rozum", keď sa vracia k rope, uhliu a plynu.
Ďalší českí politici, ktorí sa stretnutia v Madride zúčastnili, boli šéf Motoristov sebe Peter Macinka, europoslanec za Motoristov Filip Turek a za Prísahu europoslankyňa Nikola Bartůšek.
Patrioti pre Európu je nová frakcia v Európskom parlamente, ktorá vznikla 30. júna minulého roka. Prešli do nej prakticky všetky strany, ktoré boli doteraz v krajne pravicovej a euroskeptickej parlamentnej skupine Identita a demokracia. V súčasnosti sú Patrioti tretím najsilnejším zoskupením v tejto inštitúcii Únie.