Organizácia pre hospodársku spoluprácu vyzýva na zvýšenie financovania rozvojovej pomoci
Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj vyzvala na zásadnú revíziu financovania rozvojovej pomoci. V opačnom prípade by sa rozdiel medzi globálnou potrebou financovania rozvojovej pomoci a dostupnými finančnými prostriedkami mohol do roku 2030 zväčšiť na takmer 6,2 bilióna eur, varovala organizácia v piatok. Správa pochádza z agentúry DPA.
Potreba financovania globálnych rozvojových programov v rokoch 2015 až 2022 vzrástla o 36 percent, najmä v dôsledku zmeny klímy a geopolitickej neistoty, zatiaľ čo dostupné finančné prostriedky sa v rovnakom období zvýšili len o 22 percent.
Tento výpadok má výrazný vplyv najmä na chudobnejšie krajiny, kde rastúce dlhové zaťaženie vytvára tlak na dôležité investície do zdravotníctva, vzdelávania a boja proti zmene klímy, uviedla organizácia v novej správe.
"Výzvou je mobilizovať zdroje vo veľkom rozsahu a nasmerovať financie do transformačných investícií, ako je prechod na čistú energiu a udržateľná infraštruktúra," vyhlásil generálny tajomník OECD Mathias Cormann.
V správe, ktorá bola zverejnená pred nadchádzajúcou konferenciou OSN o financovaní rozvoja v Seville, OECD vyzýva na zmenu orientácie dostupného globálneho kapitálu, pričom prioritou by mal byť udržateľný rozvoj.
Je potrebné zabezpečiť, aby sa investované peniaze využívali efektívne a viedli k zmysluplným výsledkom. Okrem toho musia chudobnejšie krajiny mobilizovať viac vlastných zdrojov, napríklad vytváraním väčších daňových príjmov. Tie boli doteraz podpriemerné, zatiaľ čo dlhové zaťaženie týchto krajín naďalej rastie, upozornila OECD.