Prudký nárast klimatického biča po svete. Sú ním zasiahnuté takmer všetky skúmané mestá
Sucho alebo extrémne dažde sú dosť ťažké na to, aby sa s nimi vysporiadali sami. Problém s klimatickým bičom je silný prechod z jedného na druhého, čo ich oba robí ešte viac zničujúcimi. Vypukol v Los Angeles, keď dve veľmi vlhké zimy vyprodukovali veľa trávy a kríkov, a potom nasledovalo dlhé, horúce leto, ktoré vysušilo túto vegetáciu a poskytlo bohaté palivo zrelé na požiar.
„Bez tohto výkyvu by stále mohlo dôjsť k vážnym požiarom, ale toto bola určite udalosť, ktorá bola zosilnená touto konkrétnou sekvenciou,“ hovorí pre Sky News Daniel Swain, klimatický vedec z Kalifornskej univerzity v Los Angeles. Silný dážď vtedy rýchlejšie skĺzne zo spálenej zeme, čo povedie k zosuvom pôdy a záplavám. Udržiavanie nádrží naplnených by malo pomôcť chrániť sa pred suchom – ale náhle prudké lejaky ich môžu preliať a zaplaviť okolie.
Ako sa klimatický bič mení
Trochu tohto biča je prirodzené. Klimatické zmeny ho však zhoršujú na miestach po celom svete. Je to preto, že atmosféra funguje ako špongia: môže nasať aj uvoľniť vodu. Čím je teplejšie, tým viac vody dokáže nasať – a tiež uvoľniť. Takže klimatická zmena otepľovaním atmosféry v podstate zväčšuje veľkosť špongie – tiež exponenciálne....
Zostáva vám 85% na dočítanie.