Majú fotoaparáty zmysel alebo postačí len smartfón? Porovnali sme ich schopnosti
Fotoaparáty mobilných telefónov zaznamenali v posledných rokoch obrovský pokrok. Jeho hlavnou obeťou sa stali kompaktné fotoaparáty, ktoré ako samostatná kategória z trhu prakticky úplne vymizli. Lenže ani profesionálne a poloprofesionálne fotoaparáty s vymeniteľnými objektívmi nezažívajú práve najlepšie časy.
Takzvané zrkadlovky alebo bezzrkadlovky, ktoré tiež zažili poriadny skok vpred, sa stali produktom, ktorí si kúpia buď iba vášniví hobby fotografi alebo profesionáli, pre ktorých sú zdrojom príjmu. Je to pritom pochopiteľné. Nové telefóny ponúknu kvalitné snímače, pokročilé spracovanie a širokú paletu fotoaparátov, ktorá sa narozdiel od niekoľkých kilogramov vojde do kompaktného tela s váhou zhruba na úrovni 200 gramov.
Lenže reálnou konkurenciou pre fotoaparáty sa ešte dlhú dobu nestanú smartfóny z cenovo dostupných kategórií, ale skôr vlajkové modely. Len tie totiž ponúknu veľké a kvalitné snímače všetkých fotoaparátov, či optiku v dostatočnej kvalite. Rozdiel je aj vo výkone spracovania, keďže ho špičkové čipy zvládajú výrazne lepšie.
My sme preto postavili proti sebe jeden z dostupnejších a štýlovejších fotoaparátov s plnoformátovým senzorom v podobe Sony Alpha A7C II, proti ktorému stál Google Pixel 9 Pro XL. Ten si stále drží delenú druhú pozíciu v rebríčku fotomobilov DxO Mark. Na strane Sony stáli aj kvalitné objektívy FE 24-70 mm f/2,8 GM II pre štandardné spektrum snímok, FE 50 mm f/1,2 GM pre portrétne snímky a zoom FE 70-200 mm f/4 Macro G OSS II.
Týmto porovnaním sme zisťovali, v čom sú fotoaparáty naďalej lepšie, aké sú výhody smartfónov a pre koho je lepšie voliť smartfón alebo kto by mohol stále zainvestovať do fotoaparátu. Čo sme teda zistili?
Fyziku a zameranie na fotky a video AI zatiaľ neoklame
Výhody fotoaparátov vyplývajú najmä z ich väčších rozmerov, ale aj z pokročilejších systémov ostrenia, ktoré nájdeme najmä v bezzrkadlových fotoaparátoch. Funkcie ako sledovanie častí tela, či očí objektov sa ako prvé objavili práve v bezzrkadlovkách. Sony je v tejto oblasti priekopníkom. Potvrdzuje to aj najnovší vlajkový model Alpha A1 II, ktorý zvládne až 120 úprav expozície a ostrenia za sekundu.
Fotoaparáty pritom dokážu pri rýchlom ostrení aj zachytiť viac snímok za sekundu, v niektorých prípadoch až 30 či viac. V prípade testovaného Sony Alpha A7C II je síce rýchlosť nižšia, ale možnosť zachytiť ostré snímky je výrazne lepšia ako na telefóne. Pomáha tomu rýchlejšia uzávierka, jednoduchšia voľba objektu ostrenia a práca so zoomom nemá na kvalitu výsledkov vplyv.
Zostáva vám 71% na dočítanie.