Добавить новость
ru24.net
IR
Август
2024
1 2
3
4 5 6 7 8 9
10
11
12 13 14 15 16
17
18
19 20 21 22 23
24
25
26 27 28 29 30
31

Vai birojiem ir nākotne?

0
IR 

Vasaras mēnešos mūsu biroji visbiežāk kļūst tukšāki, nekā ierasts. Cilvēki izbauda brīvdienas un darbu no mājām vai vasarnīcām. Atalgojuma pētījumu un vadības konsultāciju uzņēmuma Figure Baltic Advisory 2023. gada dati liecina, ka tikai 2% darba devēju nepiedāvā attālinātā darba iespējas dažiem vai visiem darbiniekiem. Latvijā un Baltijā kopumā mājas biroji jeb darbs no mājām bija diezgan izplatīta prakse jau pirms pandēmijas, taču līdzīgi kā daudzviet pasaulē, arī pie mums pandēmija būtiski mainīja darba vides dinamiku, ietekmējot izmaksas un mudinot darba devējus uz pārmaiņām. Šīs tendences ietekmējušas arī jaunu māju būvniecību, proti, nereti jaunajos dzīvokļos vai mājās jau ir iekļautas arī nelielas biroja telpas, lai būtu ērtāk strādāt no mājām.

Arvien biežāk varam dzirdēt, ka darba devēji lūdz cilvēkus atgriezties birojā, bet darbinieki to nevēlas. Tad darba devēji mēģina panākt vienošanos par biroja lietošanas principiem. Visbiežāk rezultāts ir hibrīddarbs: dažas dienas tiek pavadītas birojā, dažas – mājās. Visizplatītākais hibrīddarba modelis ir trīs dienas birojā, divas – mājās. Aptauja liecina, ka birojā pavadītais laiks veido aptuveni 50-80% no darba nedēļas, t.i. aptuveni 2,5 līdz 4 darba dienas.

Vai tukšais birojs ir nevajadzīgas izmaksas?

Tā kā birojos ir mazāk cilvēku, rodas jautājums, ko darīt ar biroju telpām? Uz jautājumu par attālināto darbu var raudzīties no vairākiem aspektiem: finansēm un administrācijas, darbinieku pieredzes, uzņēmuma vērtībām, vadības un organizācijas attīstības utt. Paraudzīsimies uz attālināto darbu no finanšu un administrācijas aspekta. Šajā gadījumā galvenā uzmanība tiek pievērsta izmaksām, kas rodas, nodrošinot vienu darba vietu, un tas nav tikai atalgojums. Visbiežāk aprēķins ir pavisam vienkāršs – viens darbinieks nozīmē vienu darba vietu, izņemot maiņu darbu. Papildus atalgojuma un nodokļu izmaksām, ir arī izmaksas par nepieciešamo aparatūru, programmatūras licences, IT infrastruktūra, atbalsts un uzturēšanas pakalpojumi. Šīs izmaksas lielākoties nav atkarīgas no darbinieka atrašanās vietas, taču attālināts darbs var nozīmēt papildu ieguldījumus tehnoloģisko risinājumu drošībā. Darbiniekam nepieciešama arī telpa darbam, rakstāmgalds un krēsls, piemēroti darba apstākļi (temperatūra, gaisma, ventilācija), tas viss ir jāuzrauga, telpas ir regulāri jāuzkopj. Šīs izmaksas ir raksturīgas birojam, tāpēc bieži uzskatām – ja puse darbinieku strādā no mājām, mums nepieciešama uz pusi mazāka biroja platība, un uz vienu darbinieku varam tērēt ievērojami mazāk. 

Tā gan nav pilnīga taisnība – salīdzinot klātienes un attālinātā darba izmaksas uz vienu darbinieku, nevajadzētu ņemt vērā tās izmaksas, kas rodas jebkurā gadījumā, piemēram, programmatūras, aparatūras un IT administrēšanas izmaksas. Bieži vien darba devējiem ir jāuztur dubulta infrastruktūra, lai darbinieki varētu strādāt gan mājām, gan birojā. Piemēram, IT nozarē virkne darba devēju izmaksā darbiniekiem 36 eiro mēnesī, lai palīdzētu segt izmaksas, ko rada darbs no mājām. Ietaupījumi, ko radītu dzīve pasaulē bez birojiem, būtībā ir tikai tā daļa, kas paliek pāri, kad no kopējām darba vietas nodrošināšanas izmaksām atņemam visas pārējās izmaksas, izņemot tās, kas ir tieši saistītas ar fiziskas darba vietas nodrošināšanu birojā. 

Ko darīt situācijā, kad ir birojs, bet cilvēku, kuri tajā strādātu, nav, vai viņu ir pārāk maz? Patiesībā šobrīd teju visos jaunajos birojos nepieciešamā platība tiek rēķināta, ņemot vērā mazāku cilvēku skaitu, nekā kopumā tiek nodarbināti attiecīgajā organizācijā. Parasti birojā vienlaikus var strādāt 50-75% no darbiniekiem. Un šeit jāņem vērā vēl kāds no iepriekš minētajiem aspektiem – uzņēmuma vērtības un darbinieku pieredze. 

Kāpēc mums joprojām ir vajadzīgi biroji?

Ir svarīgi saprast, kāpēc mums joprojām ir nepieciešami biroji, un to, kā sinhronizētais darba laiks un vieta varētu ietekmēt tā efektivitāti. Londonas Biznesa skolas profesore Linda Gratone (Lynda Gratton) savā grāmatā “Redesigning Work” apraksta nepieciešamību pēc birojiem, pamatojoties uz darba laiku un vietu.

Pirmkārt, birojam ir priekšrocības, ko attālinātais darbs nevar aizstāt. Biroji ir piemēroti sadarbībai un inovācijām, piedāvājot iespējas tiešai komunikācijai un ideju apmaiņai. Tiešais kontakts ir radošuma un jaunu risinājumu pamats. Koplietošanas telpas birojā palīdz stiprināt komandas garu un organizācijas kultūru, kas savukārt ir pamatā darbinieku motivācijai un apmierinātībai. Otrkārt, birojs nodrošina tiešu atbalstu un iespēju ātri saņemt atbildes, kas ir īpaši noderīgi jaunajiem darbiniekiem un tiem, kuriem nepieciešams lielāks atbalsts. Birojā ir vieglāk organizēt piekļuvi specializētiem rīkiem un resursiem. Visi šie aspekti atbalsta efektīvu un kvalitatīvu darbu.

Eksperte definē četrus darba organizēšanas veidus: aktivitātes vienā un tajā pašā laikā, aktivitātes vienā un tajā pašā laikā dažādās vietās, aktivitātes dažādos laikos vienā un tajā pašā vietā un aktivitātes dažādās vietās dažādos laikos. Darbs vienlaicīgi vienā un tajā pašā vietā, tāpat kā tradicionālās biroja sanāksmes un projektu darbs, nodrošina ātru tiešo saziņu, kas ir aktuāla un nepieciešama sarežģītu uzdevumu veikšanai un ātrai lēmumu pieņemšanai. Tas pozitīvi ietekmē komandas darbu un stiprina organizācijas kultūru.

Darbs dažādās vietās vienlaikus piedāvā elastību attiecībā uz vietu, piemēram, virtuālās tikšanās un vienlaicīgs darbs tiešsaistē. Tas sniedz iespējas strādāt vēlamajā vidē, taču rada problēmas, piemēram, atšķirīgas laika zonas un tehniskas kļūmes, kas traucē tiešsaistes komunikāciju. Darbs no dažādām vietām dažādos laikos piedāvā elastību un ļauj izmantot globālos resursus, piemēram, asinhronu sadarbību, izmantojot e-pastu un projektu vadības programmatūru. Tomēr lēna atgriezeniskā saite un lēmumu pieņemšana var palēnināt darbu.

Darbs dažādos laikos vienā un tajā pašā vietā, piemēram, koplietošanas darba telpās, kuras darbinieki izmanto dažādos laikos, ļauj efektīvi izmantot resursus. Tomēr tas var mazināt komandas garu, jo darbinieki netiekas bieži. Elastīga pieeja, kas apvieno dažādus darba veidus, var palīdzēt maksimāli palielināt darbinieku apmierinātību un produktivitāti. Lai sasniegtu labākos rezultātus, darba devējiem ir jāatrod līdzsvars starp darbinieku vajadzībām un darba raksturu.

Risinājums ir elastīgas biroja telpas

Daudz darba devēji jau ir atraduši risinājumubiroji tiek iekārtoti atšķirīgi, koplietojot darbstacijas un radot papildu telpu sadarbības aktivitātēm. Runājot par darbinieku pieredzi, fiziskā vide ir vieta, kur cilvēki vēlas ierasties, kur tiek ģenerētas labas idejas un nostiprināta piederības sajūta komandai un organizācijai. 

Kāds vadītājs nesen teica, ka vēlas birojā radīt mājīgu vidi, lai cilvēki justos ērti strādāt. Ne visi to var izdarīt, bet katrs darba devējs var padomāt par to, kas tiek darīts birojā un kā padarīt to labāku. Naudas ietaupīšana uz biroja rēķina un ieguldīšana algās sekmēs darbinieku apmierinātību īstermiņā, taču pavisam ātri cilvēkiem sāks pietrūkt organizācijas un komandas atbalsta. 

Tiek lēsts, ka biroja uzturēšana rada aptuveni 30% no darba vietas izmaksām, un katrai organizācijai ir jāizlemj, kā tās tērēt vislabāk. Ilgtermiņā ietaupījumi var nebūt saprātīgākais risinājums, jo ir iesaistītas alternatīvās izmaksas un efektivitātes zudumi, un vājināta komandas izjūta, kas var izraisīt zemāku lojalitāti un lielāku darbinieku rotāciju.

 

Autore ir Figure Baltic Advisory partnere

The post Vai birojiem ir nākotne? appeared first on IR.lv.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus



Несостоявшийся дуэт финалиста шоу “Голос” Сергея АРУТЮНОВА и его наставника Басты. И почему АРУТЮНОВ только сейчас раскрыл, что на самом деле он является исполнителем хита “На Заре 2020”?

Несостоявшийся дуэт финалиста шоу “Голос” Сергея АРУТЮНОВА и его наставника Басты. И почему АРУТЮНОВ только сейчас раскрыл, что на самом деле он является исполнителем хита “На Заре 2020”?

Несостоявшийся дуэт финалиста шоу “Голос” Сергея АРУТЮНОВА и его наставника Басты. Раскрыто имя вокалиста, исполняющего хит “На Заре 2020”

Отделение СФР по Москве и Московской области предостерегает: не поддавайтесь на уловки мошенников!


Стильные осенние образы для полных модниц

Руководитель Уссурийского ЛРЗ Желдорреммаш Александр Корчемлюк вошел в состав 8-го созыва депутатов Думы Уссурийского городского округа

Несостоявшийся дуэт финалиста шоу “Голос” Сергея АРУТЮНОВА и его наставника Басты. Раскрыто имя вокалиста, исполняющего хит “На Заре 2020”

Сотрудница филиала «Московский» компании «ЛокоТех-Сервис» отмечает 50 лет стажа на железной дороге


Kaun Banega Crorepati 16: Host Amitabh Bachchan jokes about his cooking skills; says 'humko toh sirf garam paani karna aata hai...'

25 Undefeated Boxers Who Were DESTROYED! Shocking Knockouts You Won't Believe

Frustrated Hamilton had to "yank" steering wheel in Azerbaijan GP

Types of Bearings and Their Applications: A Look into the Bearing Industry


Nubes и «Киберпротект» повысят уровень безопасности российского бизнеса

Электричка Миасс – Челябинск изменит расписание движения

В Ленинском районе Крыма проверили бывших мигрантов, не вставших на воинский учет

Завершить капремонт дороги от города Канаш до трассы М-7 Волга в Чувашии планируют в 2025 году


Гайд по goodbyeDPI с графическим интерфейсом: установка и настройка для быстрой загрузки YouTube

EVE players are in revolt over CCP's blockchain plans: 'None of us want this crypto slop'

Google results insist a Bugsnax sequel is coming out next month, but there's one small problem: Its devs aren't making one

Microsoft's recyclobot uses machine learning and computer vision to open and recycle 90% of hard drive components



«Ростелеком контакт-центр» снизил затраты на КДП на 5,5 млн рублей за счет внедрения HRlink

Онлайн автомобильный отчет vindetective как профессиональный инструмент

Комфортная среда для жизни: создавать и поддерживать развитие

Руководитель Уссурийского ЛРЗ Желдорреммаш Александр Корчемлюк вошел в состав 8-го созыва депутатов Думы Уссурийского городского округа




«Городская электричка» перевезла более 1 млн пассажиров в Нижнем Новгороде за 8 месяцев

Станислав Кондрашов из Тельф АГ: итальянская Arvedi AST замораживает операции EAF

Кабинет подозреваемого в мошенничестве главы Солнцевского суда взломали

Свыше 6,5 тысячи жителей Москвы и Московской области получили справки о статусе предпенсионера в клиентских службах регионального Отделения СФР и МФЦ


Более 700 литров ухи приготовили на гастрономическом фестивале в Муранове 14 сентября

Дмитрий Медведев предупредил врагов о «неотвратимом возмездии»

Суд продлил арест обвиняемым по делу об убийстве байкера Ковалева в Москве

Синоптик Вильфанд: пожарная ситуация в ряде регионов сохранится до конца недели


Хромачёва и Данилина выиграли турнир WTA в Гвадалахаре в парном разряде

Россиянка Хромачева выиграла турнир в Гвадалахаре в парном разряде

Блинкова и Шериф стали победительницами парного разряда турнира WTA-250 в Монастире

Теннисист Рублев снялся с турнира ATP-250 в Ханчжоу из-за болезни


Суд Зубцова отправил курьера мошенников в колонию общего режима

Экс-игрок «Ливерпуля» перейдет в клуб четвертой лиги Франции, пишут СМИ

Свыше 30 тысяч пассажиров воспользовались речными маршрутами Подмосковья с мая

Станислав Кондрашов из Тельф АГ: как Vale и Midrex внедряют железорудные брикеты в прямом восстановлении


Музыкальные новости

Балерина Волочкова извинилась перед Успенской за случайную насмешку над дочерью певицы

"Вы хоть знаете значение этих слов?" Александр Розенбаум задал неудобные вопросы

Несостоявшийся дуэт финалиста шоу “Голос” Сергея АРУТЮНОВА и его наставника Басты. И почему АРУТЮНОВ только сейчас раскрыл, что на самом деле он является исполнителем хита “На Заре 2020”?

Уотерс: Запад лгал, Асад не применял химоружие в Сирии



«Ростелеком контакт-центр» снизил затраты на КДП на 5,5 млн рублей за счет внедрения HRlink

Руководитель Уссурийского ЛРЗ Желдорреммаш Александр Корчемлюк вошел в состав 8-го созыва депутатов Думы Уссурийского городского округа

Соцфонд проиндексирует пенсии работающим пенсионерам в феврале

Онлайн автомобильный отчет vindetective как профессиональный инструмент


Правопорядок на футбольном матче РПЛ обеспечили росгвардейцы в Москве

Несостоявшийся дуэт финалиста шоу “Голос” Сергея АРУТЮНОВА и его наставника Басты. И почему АРУТЮНОВ только сейчас раскрыл, что на самом деле он является исполнителем хита “На Заре 2020”?

Несостоявшийся дуэт финалиста шоу “Голос” Сергея АРУТЮНОВА и его наставника Басты. Раскрыто имя вокалиста, исполняющего хит “На Заре 2020”

Баста и Сергей АРУТЮНОВ - несостоявшийся дуэт. Имя вокалиста “Проекта НаЗаре” раскрыто.


Отделение СФР по Москве и Московской области вручило 29 автомобилей пострадавшим на производстве

Отделение СФР по Москве и Московской области вручило 29 автомобилей пострадавшим на производстве

Новая Рига лидирует по количеству заказов спортивного оборудования для домовладений

Шестая МФЗ открылись на трассе М-12 "Восток" в Татарстане


Baijiahao: Путин ответил на провокации США, отправив самолеты к Аляске

Российская армия вырастет на 180 тысяч военнослужащих

Только у шести тысяч находящихся в приютах детей нет родителей

У Путина на текущей неделе не запланированы контакты с главой МИД КНДР в Москве




Дело по обвинению журналистов в освещении судов над Навальным поступило в суд


С чем обращаются к неврологу? Симптомы и проблемы

Международный день безопасности пациентов

После посещения фитнес-клуба 6 костромичек потеряли деньги

С чем обращаются к неврологу? Симптомы и проблемы


«Зеленский двум людям на земле должен быть благодарен»: Эвелина Бледанс о глумлении в Киеве над смертью Маслякова

В Киеве объяснили, почему Зеленский не хочет переговоров

Economist: В США каждый раз находят новую причину для отказа Киеву в нанесении ударов вглубь РФ


После посещения фитнес-клуба 6 костромичек потеряли деньги

Новая Рига лидирует по количеству заказов спортивного оборудования для домовладений

В Москве стартовал новый сезон олимпиады "Музеи. Парки. Усадьбы"

Сёстры Аверины: «Таких залов, как в Сайсары, есть только четыре по всей Москве»


Лукашенко помиловал 37 человек



Мэр Москвы оценил внедрение энергоэффективных технологий в городе

Собянин рассказал в соцсетях о преображении Нагорного района

Собянин пожелал депутатам Мосгордумы успешной и плодотворной работы

Собянин: Энергоэффективные технологии помогают Москве экономить ресурсы


Юношу задержали после разбойного нападения на мужчину в лесопарке на северо-востоке Москвы

Урожайная Луна. Затмение в Москве можно будет увидеть в ночь на 18 сентября

Аномальная жара ожидает жителей столичного региона 16-18 сентября

Редкую птицу красноголового королька впервые заметили в Москве


Станислав Кондрашов из Тельф АГ: как Vale и Midrex внедряют железорудные брикеты в прямом восстановлении

Научный фестиваль WOW! HOW? отпразднует десятый день рождения

Экс-игрок «Ливерпуля» перейдет в клуб четвертой лиги Франции, пишут СМИ

Суд продлил арест обвиняемым по делу об убийстве байкера Ковалева в Москве


Студёно...

Кабинет Артиста.

KEY CAPITAL: Самые маленькие квартиры в РФ строят в Ленинградской области, а самые большие — в Чечне

В САФУ принимали фальшивых аспирантов


Пятиклассник в Крыму избил учительницу до сотрясения мозга за отнятый телефон

«Прибыль от арендного бизнеса». Симферополь и Севастополь в числе регионов, где самая низкая доходность комнат

В Твери выгоднее, чем в Москве: названы города с самой быстрой окупаемостью покупки комнат

Литературно-исторический экскурс «Легендарный голос эпохи»


Московская консерватория отметила день рождения праздничным концертом

«Надёжный гарант безопасности России»: как создавался и менялся ядерный полигон на Новой Земле

Свыше 6,5 тысячи жителей Москвы и Московской области получили справки о статусе предпенсионера в клиентских службах регионального Отделения СФР и МФЦ

Mash: Пашаев может быть причастен к аферам с фондом благотворительности












Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Уимблдон

«На Уимблдоне играл хуже». Бублик высказался о недооценке соперника в сенсационном матче Кубка Дэвиса






Российские морпехи на трофейной технике обманули ВСУ и освободили курское село

Синоптик Позднякова: в выходные в Московском регионе будут заморозки с «минусом»

ФАС выявила сговор в рамках нацпроекта «Цифровая экономика»

Проспект Вернадского. Москва, 1973 г.