Добавить новость
ru24.net
Руска реч (RBTH)
Сентябрь
2017
1 2 3 4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Седам вечитих руских дилема

0

1. Ако треба бирати нову престоницу уместо Москве, који ће град бити изабран?

Током последњих година доста се говорило о томе да неки други град уместо Москве треба да буде проглашен за престоницу. Од доба Старе Русије до садашње Руске Федерације главни град је промењен укупно осам пута, али у последње време је та идеја актуелнија него икада. Наводе се разни аргументи. На пример, кажу да ће грађани Русије на тај начин моћи да победе корупцију, или да главни град треба да буде у центру државе (дакле, у Сибиру) јер ће тако свима више одговарати. А ево и једног заиста оригиналног аргумента: нисмо изабрали да главни град буде Новосибирск (2.100 км од Москве), и зато су инвестиције отишле у Кину, а не у Русију. Последњи пут је ово питање покренуто у августу 2017. године, али је градоначелник Москве одбацио ту идеју рекавши да би то коштало неколико билиона рубаља. Покретачи ове дискусије су тада заћутали, али не задуго.

2. Треба ли народу толико празника?

Грађани Русије имају „новогодишње празнике“ који трају 9-10 дана, почев од Нове године, и у том периоду нико у земљи не ради. То је званично тако, али ако ћемо право, већ средином децембра нико више и не размишља о озбиљнијим пословима. Тек кад се Русима смуче празнична јела и када постану алергични на новогодишњи програм, сви осете да им недостаје посао. Међутим, чим дођу на посао, омах схвате да је та „носталгија“ била лажна и као озебао сунце једва чекају први следећи викенд.

Запослени Руси годишње имају 118 нерадних дана (не рачунајући годишње одморе), што је својеврстан светски рекорд. Појединци тврде да толико чести вишедневни распусти „негативно утичу на здравље грађана“, јер људи који мало зарађују само седе код куће и пију. Други опет кажу да не треба смањивати број слободних дана, јер ће земља у противном бити осуђена на превелики замор и исцрпљеност. И једно и друго мишљење има доста присталица и зато се ништа по том питању не мења.

3. Да ли је срамота бити сиромашан?

Земља у којој је светоотачке речи „ко не ради нека и не једе“ својевремено преузео чак и Владимир Лењин, ипак у великој мери подржава нерад (види тачку 2). Русима је у генима „обломовштина“ (по роману Ивана Гончарова „Обломов“). Она би се могла формулисати овако: лепо је што желите да учините нешто корисно за себе и за друштво, али „када планирате да уживате у животу?“. Лакше је, је ли, размишљати о судбини човечанства на меком каучу.

Са друге стране, у Русији се сматра да је срамота показати своје сиромаштво. Младе Московљанке су спремне да гладују како би скупиле новац за Фендијеву торбу и труде се да код комшија и привлачних младића оставе утисак имућне особе. Брендирана роба је на цени чак и у провинцији. Неписано правило гласи: чак иако си сиромашан, скривај то колико год можеш, а ако не можеш, онда окривљуј некога другог. Судећи по резултатима истраживања јавног мњења, у народу је уврежено мишљење да у животу све зависи од добрих веза, срећних околности и спољних фактора, а не од личне иницијативе или активности.

4. Може ли човек бити богат и поштен?

На ово питање се најпре може одговорити другим питањем: „Колико богат, и колико поштен?“ Људи у Русији верују у хороскоп из новина, и исто тако верују да човек не може стећи богатство на поштен начин, него само преваром или крађом. Прошло је већ 26 година од приватизације (када су бивша велика државна предузећа преко ноћи постала приватна, а у земљи се појавила читава класа богаташа), а људи још увек већином презиру богате људе. Чак иако сте веома способан предузетник са изврсним образовањем, мораћете да докажете људима око вас да сте поштени (али не помоћу „чистих“ папира и рачуна – томе нико неће веровати).

5. Који су краставци бољи – усољени или маринирани?

У руској свести кухињско питање лако може да прерасте у метафизичку дилему. Такво је, на пример, питање да ли краставци треба да буду усољени или маринирани. Не може свако да објасни суптилну разлику између једних и других (има или нема одговарајући укус, и одговарајућу дозу мирођије и соли), али сви могу вечито да збијају шале као у оном вицу: „Имате ли ви у Немачкој усољене краставце? – Не само мариниране. – Ето зашто сте изгубили рат“. И наравно, могу да их једу непрекидно, у свако доба године.

6. Да ли сам ја дрхтава твар или имам право?

Ово питање је себи поставио најпознатији руски криминалац Родион Раскољников у роману Фјодора Достојевског „Злочин и казна“. Када је роман објављен 1866. године то питање је постало актуелно у целој земљи. Покушавајући да оправда себе после бруталног двоструког убиства, Раскољников дели све људе на две сорте – вишу и нижу. Припадници више сорте (људи попут Наполеона) су талентовани и могу по сопственом нахођењу да располажу животима „нижих“ људи. Данас се ово питање не поставља само у покушајима филозофирања, него и у „окршајима“ са моћним компанијама, са шефом или галамџијама под прозором који вам не дају да спавате.

7. Пена за бријање или чарапе?

У Русији се 23. фебруара обележава Дан бранилаца отаџбине, а он се још зове и Дан мушкараца (као пандан Дану жена 8. марта). Одавно се усталила традиција да Рускиње својим мушкарцима тога дана поклањају чарапе или пену за бријање. Према томе, дилема може бити само да ли купити „благородне једнобојне“ или „свакодневне“ (идентичне или црне матиране, што значи да неће бити распарених чарапа), или пак неку пену за бријање са ознаком „FOR MEN“. Има срећника који добију и једно и друго у комплету. Због тога мушкарци не купују ништа од овога пре празника очекујући уобичајени поклон.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus



Состоялась церемония вручения премии Men Today Trends

Врач дерматолог-косметолог Мадина Байрамукова: что делать, если вас ужалила медуза

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Родители 240,5 тыс. детей в Московской области получают единое пособие

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Родители 240,5 тыс. детей в Московской области получают единое пособие


Аромат романса и романтика слова – звезды оперной сцены представили I Международный фестиваль «Мир классического романса»

Резервация под названием «Нахиджеванская Автономная Республика» - под тотальным контролем алиевского режима

На Дети Азии приехали директора крупнейших цирков и продюсеры, профессиональные артисты - Театр и Цирк, Культура и Концерт - Россия и Дети

Ледяная ловушка: доктор Кутушов рассказал про опасность мороженого в жаркую погоду


Chelsea enter Conference League despite speculation they could snub Uefa competition after facing tough financial rules

Mets survive late barrage to beat Yankees in Subway Series opener

Who could England get next in Euro 2024 knockout stage after going through to last-16?

Cubs Suffer Another Devastating Injury to Starting Rotation


Инициатива об увеличении лимитов ОСАГО в рамках европротокола – мнение экспертов

Состоялась церемония вручения премии Men Today Trends

Врач дерматолог-косметолог Мадина Байрамукова: что делать, если вас ужалила медуза

Челябинский облсуд оставил гендиректора ЧЭМК под арестом


All Destiny 2 Prismatic fragment locations

Прохождение элитного подземелья «Лесной алтарь» в Tarisland

The latest friendship-ruining co-op game on Steam is a punishing platformer where you're chained to your pals, and it's about to crack 100,000 concurrent players

'I absolutely suck at video games': Hidetaka Miyazaki discusses how he prepped for Elden Ring: Shadow of the Erdtree


Робота водієм у Таксі 571 (Київ)


В Воскресенске росгвардейцы задержали гражданку, находящуюся в федеральном розыске

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Родители 240,5 тыс. детей в Московской области получают единое пособие

Экономическая ценность деревьев в экосистеме города

Участие в СВО признали побегом // Заочно арестован подсудимый, сбежавший в вооруженные силы




В разгар лета вернется зима: погода преподнесет настоящий сюрприз с 1 июля

Синоптики предупредили о приближении 30-градусной жары в Москве

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Родители 240,5 тыс. детей в Московской области получают единое пособие

Врач дерматолог-косметолог Мадина Байрамукова: что делать, если вас ужалила медуза


Сильный пожар в общежитии с мигрантами в Балашихе: есть погибшие

МИД назвал потенциальной угрозой планы Японии на учения у границ Росси

"Ъ": заочно арестован подсудимый, сбежавший в вооруженные силы

В Германии 95-летнюю женщину приговорили к сроку за отрицание Холокоста


Уроженка Тамбова Арина Родионова вышла во второй круг квалификации Уимблдона

Россиянка Эрика Андреева вышла в финал квалификации Уимблдона

Теннисисты Котов и Калинская получили приглашение на Олимпиаду в Париже

Теннисистка Анастасия Тихонова вышла в ½ финала квалификации Уимблдона


Медальный зачет Игр «Дети Азии» 28 июня: по-прежнему впереди Узбекистан

Главного архитектора Подмосковья Александру Кузьмину наградили знаком «Кентавр»

Канчельскис о Соболеве в «Зените»: «Спартак» снова будет бороться за 4-5-е место, а Александр пойдет в лучшую команду страны и будет забивать»

В Германии 95-летнюю женщину приговорили к сроку за отрицание Холокоста


Музыкальные новости

От Uma2rman до Мари Краймбрери: Velvet Music отметили 20-летие

Баста, Ольга Бузова, МОТ, Клава Кока, Mary Gu, Ramil’ и Dabro удивили выпускников концертами-сюрпризами

Рэперша Карди Би проколола себе ухо в ювелирном бутике

Всероссийский фестиваль под художественным руководством Надежды Бабкиной пройдет в Псковской области



"Интеррос", "Атомайз", Эрмитаж и Т-Банк готовят второй этап проекта «Цифровое искусство»

Московские студенты пройдут производственную практику в онкодиспансере в Балашихе

Пожилой мужчина погиб при лобовом столкновении с грузовиком в Подмосковье

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Родители 240,5 тыс. детей в Московской области получают единое пособие


Участники VK Fest смогут проверить свое здоровье на стенде «Будь Здоров»

Отношения с Ираном постепенно накачиваются // «Газпром» хочет закрепиться на Ближнем Востоке

Врач дерматолог-косметолог Мадина Байрамукова: что делать, если вас ужалила медуза

«Это шоу давно уже мое»: Никита Кологривый поругался с Павлом Волей и укусил Илью Соболева в «Шоу Воли» на ТНТ


Из центра Москвы и сразу на Рублёвку: Почему элиты игнорируют беспредел на улицах России?

Как выбрать китайский автомобиль в России?

За чем люди едут в слободу Петровку?

Пожилой мужчина погиб при лобовом столкновении с грузовиком в Подмосковье


Путин указал на важность науки и образования для развития России

Путин: Внедрение новых технологий необходимо для суверенитета России и Белоруссии

Путин обсуждает с Совбезом РФ ситуацию вокруг ДРСМД

Выпускные вечера пройдут в России 28 и 29 июня





Простой способ охладиться в аномальную жару подсказал московский врач

Гастроэнтеролог Садыков назвал дыню натуральным средством от запоров

Пробил голову самокатом. Пятилетняя девочка попала в реанимацию в Москве

Зубной имплантат. Что нужно знать перед операцией


Зеленский признал, что Киев не хочет затягивания конфликта из-за больших потерь

Зеленский заявил о нежелании затягивать конфликт из-за больших потерь ВСУ


Камила Валиева поступит в ВУЗ и будет учиться на тренера

КОМПАНИЯ LG НАЗВАНА ОФИЦИАЛЬНЫМ ПАРТНЕРОМ ЧЕМПИОНАТА МИРА ПО КИБЕРСПОРТУ 2024 ГОДА В САУДОВСКОЙ АРАВИИ

29 июня на играх «Дети Азии» состязания пройдут по десяти видам спорта

Сотрудник Управления Росгвардии по Пермскому краю стал участником марафона спортивных успехов


Посол Беларуси: Визит Лукашенко придал дополнительный импульс развитию двустороннего сотрудничества

Лукашенко рассказал о совместном развитии России и Беларуси



Сергей Собянин подвел итоги конкурса «Новатор Москвы»

Собянин рассказал о работе московских центров ментального здоровья

Собянин подвёл итоги десятилетней работы Московского продюсерского центра

Сергей Собянин. Главное за день


"Интеррос", "Атомайз", Эрмитаж и Т-Банк готовят второй этап проекта «Цифровое искусство»

Простой способ охладиться в аномальную жару подсказал московский врач

Экономическая ценность деревьев в экосистеме города

Специалисты «Мосприроды» провели экскурсию для пациентов психоневрологического центра НИКИ


Главного архитектора Подмосковья Александру Кузьмину наградили знаком «Кентавр»

Глава ЦМД «Новокосино» Людмила Митрюк вошла в жюри молодежного проекта «Дебатл»

Ольга Любимова встретилась с руководством Московского Губернского театра

Директор центра «Авангард» Дарья Борисова выступила на выпускном в школе № 1252


АО «Транснефть - Север» выпустило молодь атлантического лосося в реку в Архангельской области

В Димитровграде проводят чемпионат России по парусному спорту в классе «микро»

Архангельская область войдет в федеральный историко-культурный туристический проект «Императорский маршрут»

АО «Транснефть - Север» выпустило молодь атлантического лосося в реку в Архангельской области


Удивительно, но факт: в Симферополе снять квартиру дороже, чем в Севастополе

В Симферополе пройдут антитеррористические учения

Выставка-предупреждение «Лицо беды»

На участке западного обхода Симферополя ограничено движение до ноября


Ольга Любимова встретилась с руководством Московского Губернского театра

Зерна экстремизма в России сеют «кумиры молодежи» типа Нурмагомедова – военкор Коц

"Ъ": заочно арестован подсудимый, сбежавший в вооруженные силы

Медальный зачет Игр «Дети Азии» 28 июня: по-прежнему впереди Узбекистан












Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Уимблдон

20-летняя Эрика Андреева вышла в финал квалификации Уимблдона-2024






Около 600 врачей выпускает МОНИКИ имени Владимирского в этом году

Глава ЦМД «Новокосино» Людмила Митрюк вошла в жюри молодежного проекта «Дебатл»

МИД назвал потенциальной угрозой планы Японии на учения у границ Росси

Пост №5861034