Przed PL: Jak będą wyglądały rozgrywki PlusLigi w nadchodzącym sezonie?
Już w najbliższy piątek zostanie zainaugurowany nowy sezon w siatkarskiej PlusLidze. Jak będzie wyglądał tegoroczny system rozgrywek? Ile zespołów spadnie do I ligi po zakończeniu sezonu 2024/2025? W najwyższej klasie rozgrywkowej doszło do kilku kluczowych zmian. W artykule wyjaśniamy nowe zasady rywalizacji.
Trzech spadkowiczów
Niewątpliwe największą zmianą w rozpoczynających się w piątek rozgrywkach męskiej PlusLigi będzie spadek większej liczby drużyn do I ligi pod koniec najbliższego sezonu. W listopadzie 2023 podjęto decyzję, ze PlusLiga będzie zmniejszona do 14. zespołów od sezonu 2025/2026, co oznacza, że w tegorocznych rozgrywkach z najwyższą klasą rozgrywkową pożegnają się aż 3 najsłabsze drużyny.
-Musieliśmy ograniczyć liczbę drużyn do 14, choć potencjał naszej siatkówki jest naszym zdaniem większy. FIVB określiła jednak 30 tygodni na rozgrywanie lig, czyli od 15 października do 15 maja, i rozegranie w tak krótkim czasie ligi z 16 ekipami byłoby bardzo trudne – mówił po zakończeniu Walnego Zwyczajnego Zgromadzenia Akcjonariuszy PLS, prezes Artur Popko. Podjęte decyzje oznaczają, że w bieżącym sezonie po raz ostatni będziemy oglądać rywalizację 16. ekip, które zagrają w fazie zasadniczej aż 30 kolejek. Ta formuła nie uległa żadnym zmianom względem poprzednich rozgrywek. W pierwszej fazie ponownie każdy zespół rozegra mecz „u siebie” oraz rewanż na wyjeździe.
Brak meczów o niższe pozycje
Po rundzie zasadniczej tradycyjnie już będzie rozgrywany play-off dla 8. najlepszych zespołów po pierwszej fazie. O tytuł mistrza Polski zagrają kluby, które po zakończeniu fazy zasadniczej rozgrywek zajęły w tabeli miejsca od 1 do 8. Drużyny z miejsc 1—8; 2—7; 3—6; 4—5 utworzą pary meczowe, które zagrają do dwóch wygranych meczów ze zmianą gospodarza po każdym meczu. Gospodarzami pierwszych spotkań będą zespoły, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły wyższe miejsce w tabeli.
Kolejną zmianą względem poprzednich rozgrywek jest nierozgrywanie spotkań o miejsca 9-16. Zespoły, które po zakończeniu fazy zasadniczej zajmą miejsca 9-16 kończą rozgrywki, zgodnie z zajmowanym po tej rundzie miejscem. Drużyny, które po zakończeniu pierwszej tury zmagań zajmą trzy ostatnie miejsca tracą uprawnienia do udziału w rozgrywkach PlusLigi od sezonu 2025/2026.
Gra do trzech wygranych o medale
Zwycięzcy rywalizacji ćwierćfinałowej, czyli pierwszej rundy play-off zagrają w ½ finału o miejsca 1-4. W pierwszym półfinale zagrają zwycięzca rywalizacji z miejsc: 1—8 z wygranym rywalizacji z lokat: 4—5. W drugim półfinale zagrają wygrany rywalizacji z pozycji: 2—7 ze zwycięzcą rywalizacji z miejsc: 3—6. Drużyny będą grały do dwóch wygranych meczów ze zmianą gospodarza po każdym meczu. Gospodarzami pierwszych spotkań będą zespoły, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły wyższe miejsce w tabeli.
Dopiero w rywalizacji o medale doszło do kolejnej zmiany, mianowicie przywrócono grę do trzech wygranych spotkań. Przegrany pierwszego półfinału gra z przegranym drugiego półfinału o brąz, do trzech wygranych meczów, ze zmianą gospodarza po każdym meczu. Gospodarzem pierwszego spotkania będzie już tradycyjnie zespół, który po fazie zasadniczej rozgrywek zajął wyższe miejsce w tabeli. Z kolei zwycięzca 1. półfinału gra z wygranym 2. półfinału o złote medale, również do trzech wygranych meczów, ze zmianą gospodarza po każdym meczu. Tu również gospodarzem pierwszego spotkania będzie zespół, który po fazie zasadniczej rozgrywek zajął wyższe miejsce w tabeli.
Mecz o 5. lokatę bez zmian
Nadal będzie również prowadzona rywalizacja o 5. miejsce, które daje możliwość gry w europejskich pucharach w kolejnym sezonie. Dwie przegrane drużyny z pierwszej rundy fazy play off, najwyżej sklasyfikowane po zakończeniu fazy zasadniczej, zagrają ze sobą o miejsca 5—6. W tym przypadku gospodarzami pierwszych spotkań będą zespoły, które po rundzie zasadniczej zajęły niższe miejsce w tabeli. Z kolei gospodarzami meczów rewanżowych będą drużyny, które po fazie zasadniczej zajęły wyższe miejsce tabeli. W tej rywalizacji nie będzie ewentualnego trzeciego spotkania.
Zespół, wygrywający mecz w stosunku 3:0 lub 3:1 otrzymuje za zwycięstwo 3 punkty. Za wygraną w stosunku 3:2 drużyna wygrywająca otrzymuje 2 punkty, a przegrywająca 1 punkt. W przypadku równej liczby punktów meczowych po rozegraniu tych dwóch spotkań, o wygraniu rywalizacji o 5. Lokatę, zdecyduje zwycięstwo w „złotym secie”. Będzie on rozgrywany tuż po zakończeniu drugiego meczu. „Złotego seta”, jak było również do tej pory, gra się do 15. punktów wg zasad obowiązujących dla piątej, decydującej partii w meczach siatkarskich.
W tym sezonie, co jest kolejną nowością, nie będą rozgrywane mecze o 7. miejsce. Dwie przegrane drużyny z pierwszej rundy fazy play off, które były niżej sklasyfikowane po zakończeniu fazy zasadniczej, kończą rozgrywki na miejscach 7-8, zgodnie z wcześniej zajmowaną lokatą.
Pierwszy mecz nowego sezonu odbędzie się w piątek, 13.09 o 20:30. Aluron CMC Warta Zawiercie podejmie BOGDANKĘ LUK Lublin.
Zobacz również:
Kto zagra o medale, kto spadnie? Redakcja Strefy Siatkówki wytypowała.
Artykuł Przed PL: Jak będą wyglądały rozgrywki PlusLigi w nadchodzącym sezonie? pochodzi z serwisu Strefa Siatkówki - Mocny Serwis.