Co se bude dít po smrti Alžběty II.? Na veřejnost unikly tajné dokumenty
Královna Alžběta II., které je 95 let, se těší dobrému zdraví. Přesto však vzhledem k věku hlavy státu a faktu, že v nedávné době ovdověla, má Británie připravený plán, jak to bude vypadat po její smrti. Plán je nyní navíc aktualizovaný o opatření, která se týkají koronavirové pandemie.
Dokumenty, které odhalil web Politico, popisují podrobný program. Úřady počítají se zapojením všech bezpečnostních složek pro zvládnutí davů a očekávaného dopravního chaosu. "Londýn by totiž v dané době mohlo vzít útokem velké množství lidí," uvádí web.
Den D
Plán s krycím názvem Operace Londýnský most detailně popisuje ceremonie, které se uskuteční během 10 dnů po úmrtí královny.
V den smrti Alžběty II., který je označovaný jako "Den D", budou postupně o události informováni premiér, tajemník kabinetu, který je nejvýše postaveným úředníkem ve Velké Británii, a ministři. Každý následující den poté se bude označovat jako "D+1", "D+2" a tak dále.
Královský palác následně vyvěsí oficiální oznámení na nádvoří Buckinghamského paláce. Webové stránky královské rodiny poté zčervenají a objeví se na nich text o skonu panovnice. Na vládním webu se objeví černý pruh.
Prvním, kdo učiní prohlášení, bude premiér. Ministři se budou moci následně vyjádřit až po projevu předsedy vlády. Oficiální formulace je: "Právě jsme byli informováni o smrti Jejího Veličenstva královny."
Vlajky budou spuštěné na půl žerdi a parlament a zákonodárné sbory ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku po oznámení přeruší na 10 dnů zasedání. Královská rodina následně oznámí plán pohřbu.
Resort obrany zajistí, aby se na veškerých vojenských stanovištích střílely salvy, navíc se vyhlásí celostátní minuta ticha. Následně proběhne audience premiéra u následníka trůnu a v 18 hodin Charles pronese projev ke svému národu.
Nástup Charlese na trůn
S Operací Londýnský most se navíc prolíná Operace Jarní příliv, kterou je plán pro nástup prince Charlese na britský trůn. Další den se má v 10 hodin dopoledne v chrámu svatého Jakuba sejít rada, která oficiálně prohlásí Charlese za nového panovníka.
V 15:30 proběhne audience premiéra a vlády u nového krále. Ministři však budou dopředu obeznámeni, že nesmí přivést své manželky.
Další dny ceremonie
Druhý den od smrti královny se rakev s jejími ostatky převeze do Buckinghamského paláce. V případě, že zemře ve svém sídle v Sandringhamu, bude její tělo převezeno do Londýna královským vlakem. Pokud zemře ve skotském Balmoralu, zváží se podle okolností přeprava letadlem.
Třetí den poté přijme nový král kondolenci ve Westminsteru. Odpoledne pak zahájí cestu po Spojeném království, zavítá také do Severního Irska a později rovněž do Walesu.
Čtvrtý den od smrti proběhne generální zkouška operace Lion, tedy procesí s rakví z Buckinghamského paláce do Westminsterského. Další dny jsou poté vyhrazeny zejména přípravám na pohřeb. Pátý den se uskuteční oficiální průvod z paláce do Westminsterského opatství.
Od šestého dne bude rakev s ostatky vystavena ve Westminsteru, kde bude přístupná veřejnosti po 23 hodin denně. Tam pozůstatky zůstanou další tři dny.
Den pohřbu bude rovněž dnem státního smutku. Samotný obřad se uskuteční ve Westminsterském opatství. V poledne budou v celé zemi pak vyhlášeny dvě minuty ticha. Královnu Alžbětu pohřbí v hradní kapli krále Jiřího VI.
Královna Alžběta II. na začátku června oslavila 68. výročí korunovace. Více se dozvíte v následující reportáži: