Chybějící materiál trápí nejvíc Čechy a Němce. Průmysl tu ale frčí dál
Už od loňského roku chybí výrobním podnikům čipy, postupně se k tomu přidaly i kovy, plasty nebo dřevo. Nedostatek materiálu a související zdražování pociťují firmy po celém světě – a Česko jakožto jednu z nejprůmyslovějších zemí Evropy zasáhla tato vlna obzvlášť tvrdě.
Nedostatek surovin je u nás druhý nejhorší v Evropské unii, hůř je na tom jen Německo. I přesto český průmysl poslední měsíce setrvale roste. Nejlépe se přitom daří hutím a slévárnám, jejichž produkce se oproti loňskému létu zvýšila o třetinu a zakázky jim meziměsíčně narostly o více než polovinu.
Oproti tomu tuzemské automobilky kvůli nedostatkům v poslední době omezují provoz a například Škoda Auto počítá s rušením směn až do října. A byť zakázky na nová auta v červenci oproti červnu vzrostly o více než třináct procent, oproti loňskému létu výroba aut téměř o procento klesla. Poptávka tak je, jen ji nemá kdo uspokojit.
Průmyslovým podnikům přitom nechybí jen díly a součástky, ale také lidé. Zaměstnanců v průmyslu za poslední rok ubylo o 0,6 procenta, ale zároveň se zvýšila jejich průměrná mzda o 5,3 procenta. A najít nové pracovníky není vůbec snadné, jelikož nezaměstnanost se stále drží na extrémně nízké úrovni a v srpnu dosahovala 3,6 procenta.
České podniky se s tím ale úspěšně perou. Průmyslová produkce i přes všechny problémy roste ve většině odvětví. V červenci se oproti loňskému létu zvýšila o sedm procent a hodnota nových zakázek téměř o pětinu. Vedle sléváren a hutí se daří také producentům elektrických zařízení nebo kovových konstrukcí a výrobků.
„Průmysl aktuálně jede na plné obrátky v rámci možností daných dostupností zdrojů. Jako celek se dostal prakticky na maximum z první poloviny roku 2019, byť loňský propad způsobený plošnými uzávěrami v některých klíčových odvětvích byl opravdu citelný,“ popisuje Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu Českého statistického úřadu.
Stavebnictví na rozdíl od průmyslu nezažilo v souvislosti s covidem tak strmý pád. Dopady pandemie navíc pocítilo později. K nim se však přidaly přetrvávající problémy s nedostatkem lidí a rychlý růst cen stavebních materiálů.
Stavební produkce se tak pro letošek zasekla na loňské úrovni. „V květnu a červnu se zdálo, že se situace ve stavebnictví obrací k lepšímu, ale červenec dobré výsledky zejména v pozemním stavitelství nepřinesl,“ vysvětluje Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby Českého statistického úřadu.
Poptávka po nemovitostech ale neklesá. Objem uzavřených stavebních zakázek roste již pátým rokem a za prvních sedm měsíců letošního roku je zhruba o pětinu vyšší než za stejné období loni. Nových zakázek v průmyslu přitom v prvním pololetí 2021 meziročně přibylo téměř o polovinu.
Analytici tak očekávají příznivý vývoj v průmyslu i ve stavebnictví. Podle analytika Generali Investments Radomíra Jáče by se průmyslová výroba mohla za letošek zvýšit o více než jedenáct procent. Zároveň předpokládá, že i příští měsíce přinesou výkyvy produkce kvůli komplikovaným dodávkám materiálů, což může brzdit celkový růst zejména u automobilek a jejich dodavatelů.
The post Chybějící materiál trápí nejvíc Čechy a Němce. Průmysl tu ale frčí dál appeared first on Forbes.