Добавить новость
ru24.net
World News
Сентябрь
2021

Vanbračnu zajednicu po zakonu BiH dokazuju Komšije i rođaci

0
„Ni marku nisam dobila. Ništa ni od namještanja stana, za šta sam digla kredit i uložila novac koji sam dobila od roditelja. Nisam dobila ni automobil koji sam 'unijela' u zajednicu. Dakle, jedno veliko ništa“.


Ovako za Radio Slobodna Evropa (RSE) svoj život sa vanbračnim partnerom opisuje Banjalučanka koja je željela ostati anonimna (ime i prezime poznato redakciji).


Prema važećim propisima u Bosni i Hercegovini (BiH), ona i njen bivši partner, nakon tri godine zajedničkog života, pred zakonom imaju jednak status, odnosno izjednačena prava i obaveze kao i parovi koji su u braku. No, u praksi, situacija je drugačija.


Da bi dobila potvrdu da je bila u vanbračnoj zajednici, ona, ali i svi drugi koji se odluče na taj status, moraju imati dokaze. Među njima su zajedničke fotografije, zajedničko mjesto prebivališta, računi i izjave svjedoka.




Sugovornica RSE kaže da je bez valjanog dokaza živjela u vanbračnoj zajednici. Odustala je od sudskog procesa, uvjerena da će vrlo teško dokazati bilo šta.


„Nisam bila prijavljena na adresi na kojoj smo stanovali i to je moja nemarnost. Teško je i dokazati bilo kakva ulaganja, kredite i slično. Da dokažeš da si kupovao moraš imati račune, a realno ko razmišlja o tome kad počinje s nekim život. Jedino dokazivo u tim procesima je dijete. No, ja nisam željela stres i povlačenje po sudu, jer znam da ni tada ne bih ništa postigla. Da dijelim na pola stolice, regale i slično, nije bilo vrijedno živaca“, kaže ona.


Šta su sve dokazi?

Parnice dokazivanja vanbračne zajednice česte su u Osnovnom sudu u Banjaluci, na sjeverozapadu BiH. Sutkinja Slavica Slavnić pojašnjava da od svih dokaza, najveću „snagu“ imaju pisane isprave, zatim svjedoci, a potom saslušanje parničnih stranaka.


„To se u principu dokazuje ukoliko ima prijava mjesta boravka, potom to su dokazi u smislu adrese, razglednice, neki paketi koji su stizali, zdravstvana knjižica na tu adresu. Ukoliko žive u zgradi, onda komšije, koliko članova plaća vodu. Bilo šta što povezuje. Potom svjedoci, da su išli zajedno na slave, na rođendane prijatelja. Ukoliko imaju neke slike i još bolje ukoliko na njima ima datum da se može sabrati koliko je trajala zajednica. No, traži se više od tri godine da bi dokazalo da je postojala vanbračna zajednica“, ističe ona.




Advokat iz Tuzle Azur Prnjavorac bio je uključen u procese dokazivanju vanbračnih zajednica u više sudskih postupaka. On tvrdi da su postojeće procedure izuzetno složene, te da postupak može trajati i do pet godina.


„Najčešći problemi su što se sudski postupak dokazivanja vanbračne zajednice pokreće, često nakon smrti jednog od supružnika, pa zakonski nasljednici ne mogu doći do nasljedstva sve dok on ne bude dovršen. Svaki dokaz ima svoju konkretnu težinu, a sud odlučuje da li će mu vjerovati i ukoliko da u kojem stepenu“, ističe Prnjavorac.


Zašto je partnerstvo u praksi teško dokazivo?

Porodični zakoni oba bosanskohercegovačka entiteta definiraju vanbračnu zajednicu kao zajednicu koja traje najmanje tri godine ili kraće, ukoliko je u njoj rođeno zajedničko dijete.


Važećim zakonima, vanbračna zajednica izjednačena je sa bračnom zajednicom u pogledu prava na međusobno izdržavanje i drugih imovinsko-pravnih odnosa.


Porodičnim zakonima Federacije BiH i Republike Srpske određeno je da se imovina, stečena radom u vanbračnoj zajednici, smatra zajedničkom stečevinom.


No, unatoč zakonima koji formalno izjednačavaju prava i obaveze vanbračnih i bračnih parova, vanbračna zajednica mora se dokazivati sudskim putem, što je i uvjet za ostvarivanje prava.


Vanbračna zajednica dokazuje se, u parničnom postupku, pred osnovnim sudovima u RS i općinskim u Federaciji BiH, i to iskazima svjedoka i materijalnim dokazima.


Advokat iz Banje Luke, Milan Petković, smatra da se, u takvoj situaciji, ne može govoriti o ravnopravnosti vanbračnih supružnika sa parovima koji su u braku.


„Oni na mnogo teži način dokazuju zajednicu, zbog čega su neravnopravni. Gube i u vremenu, ali često gube i prava, jer se često ne odlučuju na vođenje ovih upravnih ili sudskih postupaka zato što se boje njihovog ishoda i prevelikih troškova“, kaže on.




Osim što se u praksi pokazalo da vanbračni supružnici na području Republike Srpske ne nasljeđuju penziju, Petković pojašnjava da ne spadaju ni u red zakonskih nasljednika. Uz izmjene Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju RS, Petković rješenje vidi i u izmjenama Zakona o nasljeđivanju, čime bi bili harominizirani sa porodičnim zakonima.


„U praksi se dešava da je potrebno pokrenuti parnični postupak protiv zakonskih nasljednika kako bi preživjeli vanbračni supružnik dokazao zajednicu što često iziskuje velike troškove. Tako sam imao priliku da supruga, koja je majka djece koja su zakonski nasljednici, mora da tuži svoju djecu i da dokazuje da je ona bila vanbračna supruga, što je sasvim apsurdno u današnje vrijeme“, tvrdi Petković.


Šta kažu oni koji ne žele dokazivati partnerstvo?

Minel iz Sarajeva tri godine živi u vanbračnoj zajednici. On i partnerica Nađa za sada ne razmišljaju o vjenčanju, jer smatraju da je brak tek formalnost koja ne može utjecati na kvalitetu njihovog međusobnog odnosa.


„Imamo isti stav po pitanju braka, odnosno da nam je to nepotrebno. Smatramo da je brak više neki vid socijalnog pritiska konzervativnog i tradicionalnog društva. Sreća, mi nismo imali pritisak porodice, niti smo lično osjećali da to nešto moramo i da to mijenja nešto u našoj vezi. Gledamo na brak više kao na komplikaciju veze i nešto što se kao mora, a nama to nije potrebno“, kaže Minel za RSE.




Iako do sada nije razmišljao o problemima i eventualnim posljedicama odluke života u vanbračnoj zajednici, Minel iz Sarajeva smatra da se mora odustati od kompliciranog sudskog dokazivanja.


On kaže da država treba pronaći rješenje kako bi parovima u vanbračnoj zajednici omogućila ravnopravnost i prava koja im sada samo formalno pripadaju.


„Razumijem da neka kontrola mora postojati kako bi se izbjegla mogućnost zloupotrebe i prevara, ali mislim da to mora biti jednostavnije od hodanja po sudovima, te plaćanja advokata i taksi. Jedna od mogućnosti je recimo da, ako je rok tri godine zajedničkog života, da se javimo nadležnim organima. Da se registrujemo kako sutra ne bi imali probleme s dokazivanjem vlasništva, s djecom ili slično. Da se ne dogodi da nakon prekida veze ili smrti partnera ne znate ni šta ni kako dalje i da vas sve košta i vremena i para, a i svađe s drugim članovima porodice“, ističe Minel.


Može li se u BiH registrovati vanbračna zajednica?

Advokat Prnjavorac smatra da parovima treba omogućiti da Općini, notaru ili advokatu daju zajedničku izjavu o stupanju u vanbračnu zajednicu.


Ovakav način registriranja vanbračne zajednice je, kako kaže, odavno uveden u Holandiji i Francuskoj, a u BiH bi spriječio mnoge sudske postupke i olakšao vanbračnim partnerima rješavanje pravnih problema.


„I u susjednoj Hrvatskoj, zakonom iz 2016. godine, samo oni vanbračni parovi koji se registruju kod notara ostvaruju jednaka prava kao i bračni partneri i tek nakon takve registracije smatraju se vanbračnom zajednicom. Slično je i u Švedskoj u kojoj su izvanbračne zajednice u visokom stepenu izjednačene s bračnim bez ikakve obaveze registracije. No, Švedska svojim građanima nudi mogućnost isključenja od tih prava ako ih ne žele koristiti. Kod nas će se, pak, i dalje zloupotrebljavati teži proces dokazivanja vanbračne zajednice“, ističe on.


U Federaciji BiH nedavno je pokrenuta procedura usvajanja zakonskih izmjena, koje bi vanbračnim partnerima omogućile korištenje porodične penzije.


Vlada Federacije BiH uputila je 16. septembra u parlamentarnu proceduru Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, koje predviđaju odredbu da se članom porodice umrlog osiguranika smatra i vanbračni partner.




Slične zakonske izmjene očekuju se i u Republici Srpskoj, čiji Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju ne predviđa vanbračne partnere kao moguće nasljednike porodične penzije.


Važećim entiteskim porodičnim zakonima predviđeno je, uz ostalo, da partneri, nakon nekoliko godina vanbračne zajednice, mogu usvojiti dijete.


Zakonima je, također, propisano da je otac dužan da, srazmjerno svojim mogućnostima, izdržava majku svog vanbračnog djeteta za vrijeme od tri mjeseca prije porođaja i jednu godinu nakon porođaja, ukoliko ona nema dovoljno sredstava za život.


* Saradnja na tekstu: Goran Katić



Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus



Фестиваль «Песня года» 2024 состоится в ДС «Мегаспорт» в Москве

Подведены итоги конкурса «Мы верим твердо в героев спорта»

Подведены итоги конкурса «Мы верим твердо в героев спорта»

Стоит ли отдавать ребенка в частную школу?


Крутой позывной для армии

Названы новые рейсы из России в Таиланд: географию расширят на Самуи и Краби

Невидимая угроза: врач Кутушов рассказал, как токсины попадают в вашу еду

Как стильные прически и отличный макияж могут изменить имидж


Every time we go on holiday my husband ogles other women on the beach

Nottingham rampage victim’s families slam ‘shameful & arrogant’ BBC doc ‘too sympathetic’ to killer Valdo Calocane

Grisly suicide-pod tale blows up lies of ‘dignity’ in assisted suicide

My mother and I were still estranged when she died in 2019. I went to a medium to connect with her and it brought me closure.


Пиво и образование помогло Германии бороться с изменением климата

Интервью с вампиром

Сегодня свой 65-летний юбилей отмечает Заслуженный спасатель Российской Федерации, член Высшего Совета Общероссийской общественной организации "Российский союз спасателей" Литюк Николай Петрович

Для ремонта дорог в Петербурге в 2025 году ищут подрядчиков


Elgato Game Capture Neo review

Мафия-НН: Густой аромат армянского кофе наполнил воздух старательно украшенной гостиной.

New California law inspired by Ubisoft and Sony requires retailers to warn consumers that the digital games they buy can be taken away at any time

Helldivers 2 players have been tasked with building the 'Democracy Space Station,' a 'gigastructure' of indeterminate firepower that will be aimed by literal democracy



Невидимая угроза: врач Кутушов рассказал, как токсины попадают в вашу еду

Токсиколог Кутушов рассказал, как не запутаться в витаминах D и D3

Как адаптировать коллектив к новым вызовам и изменениям

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Социальный фонд выплатит остатки материнского капитала менее 10 тысяч рублей




В Тульской области в ДТП с автобусом молодежки «Факела» погиб один человек

Москвич пырнул ножом пассажира метро в поезде на «оранжевой» ветке

Стоит ли отдавать ребенка в частную школу?

Подведены итоги конкурса «Мы верим твердо в героев спорта»


В Пятигорске состоялась встреча представителей Агентства стратегических инициатив и представителей исполнительной власти Ставропольского края

Топ популярнейших игроков русской версии Transfermarkt возглавили новички «Амкала» Ахильгов и Папикян. Они опередили Пьянича, Роналду и Месси

Президент ТПП РФ Сергей Катырин поздравил работников атомной промышленности с профессиональным праздником

Школьники заново открыли для себя знакомые улочки


Сафиуллин проиграл Синнеру и не смог выйти в четвертьфинал теннисного турнира в Пекине

Павлюченкова объявила о досрочном завершении сезона

Даниил Медведев обыграл Гаэля Монфиса и вышел во 2-й круг турнира ATP-500 в Пекине

Пекин (ATP). 2-й круг. Котов сыграет с Коболли, Сафиуллин – с Синнером, Медведев – с Маннарино


Подмосковное УФАС признало СЗ «Коренево Девелопмент» нарушившим закон о рекламе

Больше всего в 2024 году инвестируют в производство компьютеров, транспортных средств и медикаментов

Власти Грузии положительно оценили заявление Лаврова о Южной Осетии и Абхазии

Топ популярнейших игроков русской версии Transfermarkt возглавили новички «Амкала» Ахильгов и Папикян. Они опередили Пьянича, Роналду и Месси


Музыкальные новости

Карди Би показала изменившуюся фигуру после родов: фото

Бизнесмен назвал причину массовой продажи недвижимости Орбакайте у других звезд

Певица Натали Орли вернулась к истокам

Мариинка получила 1,4 млн рублей за изнасилование ее ребенка-инвалида



Невидимая угроза: врач Кутушов рассказал, как токсины попадают в вашу еду

Как адаптировать коллектив к новым вызовам и изменениям

Токсиколог Кутушов рассказал, как не запутаться в витаминах D и D3

Токсиколог Кутушов объяснил, что делать, если разбили ртутный градусник


В Москве ежегодно состоялся юбилейный, всероссийский, патриотический гала-концерт «Проза и поэзия» «Россия - семья семей»

Будет ли у Казахстана матч с соседом? Решение за Черчесовым

Лавров оценил вероятность продажи Турцией российских ЗРК

Невидимая угроза: врач Кутушов рассказал, как токсины попадают в вашу еду


Больше всего в 2024 году инвестируют в производство компьютеров, транспортных средств и медикаментов

Проверка подлинности автозапчастей: алгоритм

ЦЕРЕМОНИЯ ПЕРЕДАЧИ КЛЮЧЕЙ РОСГВАРДЕЙЦАМ ОТ НОВЫХ АВТОМОБИЛЕЙ ПРОШЛА В САРАТОВЕ

Вы просто поверьте: в сериале по мотивам советского хита «Москва слезам не верит» снимаются Иван Янковский, Андрей Максимов и Анастасия Талызина






Токсиколог Кутушов объяснил, что делать, если разбили ртутный градусник

Токсиколог Кутушов назвал дефицит магния причиной проблем с пищеварением

Токсиколог Кутушов рассказал, как не запутаться в витаминах D и D3

Как адаптировать коллектив к новым вызовам и изменениям


Пресс-секретарь Зеленского: граждане РФ первыми узнают о разрешении Киеву бить вглубь России


В Мытищах прошли соревнования по греко-римской борьбе

Локомотив – Оренбург: прогноз на матч 1 октября.

«Динамо» (Махачкала) — «Динамо» (Москва): когда начало, где смотреть онлайн матч 10‑го тура РПЛ, 29 сентября

Современные тренажёры и трибуна для зрителей: Большой парк для собак открыли на юге Москвы




Сергей Собянин рассказал, как город поддерживает экспорт в страны БРИКС


Рекордное количество участников привлёк Конкурс экологических проектов в Мытищах

Экокожа – это не кожзам! Достойная альтернатива кожаной обивке офисных кресел

Новосибирск вошел в топ-5 городов-миллионников по внедрению экологичного транспорта

"Росатом" и Конго дорабатывают сделку по возобновляемой энергии и плавучим АЭС


Тематическую карту «Тройка» выпустили в преддверии юбилея МГУ имени Ломоносова

В Пятигорске состоялась встреча представителей Агентства стратегических инициатив и представителей исполнительной власти Ставропольского края

Нижний Новгород назван одним из лидеров по реализации климатической повестки

«АиФ»: жители Грузии считают, что им не нужен новый конфликт с Россией


В Архангельске возобновилась реконструкция международного аэропорта в Талагах

Прокуратура проверяет информацию о пропаже вертолета в Архангельской области

В Гидрометцентре прогнозируют температуру на 6-10°С выше нормы в нескольких регионах России

В пропавшем в Архангельской области вертолете находился депутат Сметанин


Под Симферополем продолжается строительство нового крупного микрорайона

Прогноз погоды в Крыму на 29 сентября

В районе Симферополя появится необычный жилой квартал

В Симферополе появится новый бизнес-центр “Крымский”


Появились кадры последствия пожара в ЖК «Селигер Сити» в Ильменском проезде

Заммэра Ракова: самому возрастному москвичу исполнилось 108 лет

Заммэра Ракова назвала возраст самого пожилого жителя Москвы

Датчики не сработали: жителей ЖК в Ильменском проезде не оповестили о пожаре












Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
WTA

Камилла Рахимова вышла во второй круг WTA-1000 в Пекине, обыграв Кимберли Биррелл






Десятков: станцию метро «Новаторская» Троицкой линии строили горным способом

Сотрудники МЧС спасли семь человек из пожара в доме в районе Дегунино

«Верить в доступность платежа под ставку 22% глупо». Кто будет покупать квартиры в новостройках Севастополя?

Дептранс Москвы перекрыл дорогу около горящего дома в Ильменском проезде