Pelosi dominerer agendaen på Asean-møtet
Utenriksministermøtet i den asiatiske samarbeidsorganisasjonen Asean preges av forsøk på å dempe den diplomatiske stormen Nancy Pelosis Taiwan-besøk har skapt.
Møtet var ventet å bli preget av Myanmar i lys av de fire henrettelsene militærjuntaen der utførte forrige uke. Oppmerksomheten vil trolig bli flyttet til Kinas utenriksminister Wang Yi og hans amerikanske kollega Antony Blinken som vil være tilstede i Phnom Penh hvor møtet foregår.
Asean består av ti medlemsland i Sørøst-Asia og som i ulik grad er knyttet til Kina. Myanmar, Kambodsja og Laos har alle sterke bånd til stormakten, mens andre er mer forsiktige i tilnærmingen til Kina.
Ingen av Asean-landene anerkjenner Taiwan som en selvstendig stat, så det er ikke klart hvordan organisasjonen vil forholde seg til den diplomatiske krisen mellom Kina og USA. (NTB/AFP)