Hamas mener Israels nødhjelpsstans vil påvirke forhandlingsprosessen om våpenhvile
Hamas sier at Israels beslutning om å blokkere nødhjelp til Gaza, vil påvirke våpenhvileforhandlingene.
– Dette vedtaket kompliserer saken og påvirker forhandlingsprosessen. Hamas reagerer ikke på press, sier senior Hamas-tjenestemann Sami Abu Zuhri til Reuters.
Samtidig sier Israels utenriksminister Gideon Saar, at Hamas avviste rammeverket for våpenhvile, og at det er grunnen til at de ikke kunne gå videre for øyeblikket.
– Vi oppfylte alle våre forpliktelser til siste dag, sier Saar.
Lørdag morgen opplyste Israel at de har bestemt å blokkere for alle forsyninger av humanitær hjelp til Gaza.
Dette skjer ifølge Netanyahu fordi Hamas nekter å gå med på å forlenge første fase av våpenhvilen.
I midten av januar inngikk Israel og Hamas en våpenhvile. Den bestod av flere faser, og første fase gikk ut denne helgen. Nå er partene uenige om hvordan våpenhvilen skal forlenges.
Hamas vil at fase to av den opprinnelige våpenhvileavtalen blir satt i verk.