Добавить новость
ru24.net
World News in Norwegian
Март
2025

Høyre vil ha kuttkommisjon - avviser Musk-kopi

0
NRK.no 

Høyres landsmøte mener det bør opprettes en egen kuttkommisjon, som årlig skal gi regjeringen forslag til kutt i offentlig pengebruk.

På spørsmål om denne kommisjonen er Høyres svar på Elon Musks effektiviseringsdepartement, kalt DOGE, svarer Nikolai Astrup:

– Musks tilnærming er helt uaktuell i Norge.

– Kuttkommisjonen skal gi faglige råd om forslag til kutt i offentlig pengebruk. Høyre skal ikke gå løs på offentlig sektor med motorsag, men bidra til en bedre, mer effektiv og slankere offentlige sektor, sier Astrup, som leder partiets redaksjonskomité under landsmøtet.

Landsmøtet gikk også inn for kraftig å redusere mengden og omfanget av statlige subsidier, og ha som «hovedregel at subsidier skal være midlertidige».

Dette vedtaket var et gjennomslag for Unge Høyre.

– Med dette vedtaket må Høyre legge Støre-regjeringens «aktive» næringspolitikk død. Ved å kutte kraftig i næringssubsidier kan vi heller gi store skattelettelser til folk og bedrifter, sier Nicolai Østeby i Unge Høyre.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus
















Музыкальные новости




























Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса