USA: Demokrat Adelita Grijalva tatt i ed i Representantenes hus
0
Demokraten Adelita Grijalva fra Arizona er tatt i ed i Representantenes hus, mer enn sju uker etter at hun vant spesialvalget for å ta over farens sete.
Like etter innsettelsen signerte hun en begjæring som tvinger fram en avstemning om offentliggjøring av alle ugraderte dokumenter knyttet til den avdøde dømte seksualforbryteren Jeffrey Epstein. Med Grijalvas signatur har begjæringen nå de nødvendige 218 underskriftene.
Grijalva og andre demokrater har hevdet at forsinkelsen med å sverge henne inn var ment for å hindre hennes underskrift på Epstein-begjæringen. Speaker Mike Johnson nektet å ta henne i ed før Representantenes hus samlet seg igjen onsdag for å avslutte nedstengingen av det amerikanske statsapparatet.
(NTB)
