2021

Pięć szybkich wniosków: Lech – Pogoń 1:1

0

...

The post Pięć szybkich wniosków: Lech – Pogoń 1:1 first appeared on KKSLECH.com - KKS Lech Poznań - Serwis nieoficjalny.

Pięć szybkich wniosków to cykl opisujący w skrócie dany mecz Lecha Poznań. Jeszcze przed przedstawieniem plusów i minusów danego spotkania, analizy meczu, statystyk pomeczowych, analizy gry danego zawodnika czy wyboru najlepszej akcji w wykonaniu Kolejorza, prezentujemy pięć szybkich pomeczowych wniosków. Kilkadziesiąt minut po każdym meczu na gorąco pięć spostrzeżeń na temat występu drużyny i poszczególnych piłkarzy.

Bardzo słaba pierwsza połowa

Mecz z Pogonią mógł rozpocząć się tak jak ten grudniowy, kiedy Lech szybko stracił gola. Na szczęście po 2 minutach nadal mieliśmy 0:0, poznaniacy po dopuszczeniu gości do groźnej sytuacji niestety nie obudzili się. Pogoń optycznie przeważała, ale nie umiała sforsować czujnie grającej defensywny Kolejorza. Nasz zespół nie tylko w pierwszym kwadransie ewidentnie sobie nie radził, był okres, kiedy nie było minuty bez straty piłki, poznaniacy mieli ogromne problemy, by się przy niej dłużej utrzymać, byli bardzo niechlujni w zagraniach i zbyt nerwowi. Ciężko stwierdzić, dlaczego gra w piłkę wyglądała dziś aż tak źle, Lech tak słabo, jak w pierwszej połowie z Pogonią w tym sezonie jeszcze nie grał mogąc być zadowolony z bezbramkowego remisu do przerwy. W pierwszych 45 minutach to “Portowcy” optycznie przeważali, dłużej utrzymywali się przy piłce oddając jedyny celny strzał.

null

Dobry początek i…

W przerwie trener Maciej Skorża zdjął bezproduktywnego Michała Skórasia i wpuścił za niego Pedro Tibę. Ta zmiana nie mogła dziwić, bowiem Lech w pierwszej połowie źle radził sobie w środku pola, gdzie gra jak najszybciej musiała zostać uspokojona. Od 46 minuty nasz zespół grał w systemie 4-3-3 bez klasycznej dziesiątki, za to z Joao Amaralem na prawej flance. Wejście Tiby z miejsca odmieniło mdłego Kolejorza. Lechici zaczęli grać szybciej, składniej, sam Portugalczyk w pierwszym kwadransie po przerwie popisał się dwoma kapitalnymi zagraniami do Mikaela Ishaka oraz Joao Amarala i tylko nieskuteczność tych zawodników sprawiła, że nie zaliczył dwóch asyst. Tiba mógł również zdobyć efektownego gola po uderzeniu z woleja, które świetnie wybronił Dante Stipicia.

null
null

…czerwona kartka

Pierwszy kwadrans po zmianie stron dawał spore nadzieje na zupełnie inną połowę od tej pierwszej i na zwycięstwo. Niestety. W 63 minucie Nika Kvekveskiri zachował się jak junior, mając na swoim koncie już żółtą kartkę zachował się nieodpowiedzialnie, chamsko sfaulował rywala za co dostał drugą żółtą kartkę i opuścił boisko. Z czerwoną kartką dla Gruzina nie ma w ogóle co polemizować, 29-letni piłkarz mający cały czas wiele do udowodnienia przez swoją głupotę osłabił zespół w bardzo ważnym spotkaniu, w którym Lech mógł odskoczyć całej stawce. Po wyrzuceniu Kvekve z murawy remis można było już brać w ciemno.

null

Lech się nie poddał

Po usunięciu z boiska Gruzina długo nie było widać, kto gra w 10. Lech umiejętnie się bronił, Pogoń miała problemy z dobrze ustawionym taktycznie Kolejorzem, który długo nie popełnił żadnego błędu. Niestety w 85 minucie nasza defensywa trochę się pogubiła, zawiodło krycie, asekuracja, zbyt łatwo pojedynek 1 na 1 przegrał m.in. Bartosz Salamon co skończyło się golem na 0:1. Po tej bramce Lech nie był już liderem, zapewne mało kto wierzył, że jeszcze uda się nie przegrać tego spotkania. Na szczęście Lech pod wodzą Skorży rośnie, idzie w górę, w końcu ma rezerwowych, ma lidera w postaci Pedro Tiby, który bardzo udaną zmianę przypieczętował efektownym golem zdobytym z powietrza w 4 minucie doliczonego czasu gry! Portugalczyk tym trafieniem dał tlen dosłownie wszystkim, całemu Lechowi, który bramką w 94 minucie utrzymał pozycję lidera. Co ciekawe po 94 minucie poznaniacy mieli jeszcze kolejną szansę do zdobycia gola, kiedy niezłą kontrę prawą flanką przeprowadził Joel Pereira. Drugi z Portugalczyków dobrze dośrodkował w piłkę w pole karne, gdzie jego kolegom zabrakło trochę zimnej głowy, by zrobić z tego zagrania użytek.

null

Zwycięski remis

Lech rozegrał dziś najgorszy mecz w tym sezonie, w którym niewiele mu wychodziło. Pierwsza połowa była bardzo słaba, brakowało spokoju, jakości w zagraniach, za dużo było nerwowości i nieprzemyślanych podań. Po zmianie stron Pedro Tiba odmienił grę Kolejorza, którego znów zatrzymał Nika Kvekveskiri wylatując z boiska za czerwoną kartkę. Przy grze 11 na 10 szczecinianie przeważali, lecz nie można było mówić o ich dominacji. Końcówka meczu była już pełna emocji, Lech golem w 94 minucie wyrwał 1 punkt, utrzymał 1. miejsce notując dziś zwycięski remis, który można przyjąć z ulgą. Statystyki tego spotkania są fatalne i za szybko mogą się nie powtórzyć. Lechici oddali zaledwie 9 strzałów z czego tylko 3 były celne, na dodatek mając mniejsze posiadanie piłki w każdym kwadransie przebiegli aż 7 kilometrów mniej niż “Portowcy”!. Sobotnie spotkanie dało sztabowi szkoleniowemu mnóstwo materiału do analizy, jest co poprawiać, co robić, aby już więcej tak jak dziś nie zagrać. Na pracę i na poprawę wielu elementów jest dużo czasu, Lech kolejny mecz rozegra dopiero 12 września, na obozy reprezentacji wyjeżdża tylko 4 piłkarzy, zatem Maciej Skorża będzie miał duży komfort pracy.