Добавить новость
123ru.net

Evropaelire.org

Новости от Russia24.pro

Russia24.pro
Добавить новость

Май
2022

Все новости

Vritet një kolonel i Gardës Revolucionare në Iran

Evropaelire.org 

Koloneli i Gardës Revolucionare Islamike në Iran, Sayad Khodai, është qëlluar për vdekje në Teheran. Vrasje të profilit të tillë janë të rralla në këtë shtet. Dy sulmues të armatosur është raportuar të kenë shtënë pesë herë me armë zjarri kundër kolonelit jashtë shtëpisë së tij. Deri më tani, askush nuk e ka marrë përgjegjësinë për sulmin e së dielës, dhe autoritetet janë duke kërkuar të dyshuarit. Ky sulm përbën shkeljen më të madhe të sigurisë në Iran prej vitit 2020, kur është vrarë një shkencëtar i njohur. Читать дальше...

Kanada: Gati një milion shtëpi mbesin pa rrymë për shkak të stuhive

Evropaelire.org 

Gati 900,000 shtëpi në jug të Kanadasë kanë mbetur pa energji elektrike, si pasojë e stuhive të ashpra që kanë goditur rajonet Ontario dhe Kuebek përgjatë fundjavës. Shtatë njerëz janë vrarë nga rënia e drunjve dhe një grua ka vdekur pas përmbysjes së anijes në Lumin Otava. Sipas autoriteteve për motin në Kanada, shpejtësia e erërave ka shkuar në 132 kilometra në orë. Kompanitë e energjisë elektrike kanë thënë se do të duhen disa ditë për të riparuar lidhjet. Kryeministri kanadez, Justin... Читать дальше...

SIPRI: Bota po rrëshqet drejt një epoke të re rreziku

Evropaelire.org 

Liderët botërorë janë duke dështuar që të përgatiten për një epokë të re komplekse dhe shpesh të paparashikueshme për paqen, teksa rreziqet për mjedisin dhe sigurinë sa shkojnë e rriten, thuhet në një raport të Institutit Ndërkombëtar për Kërkime rreth Paqes (SIPRI), me bazë në Stokholm. Raporti, i titulluar “Ambienti i Paqes: Siguria në epokën e re të rreziqeve”, ofron disa rekomandime për ligjvënësit, për të tejkaluar këtë periudhë paqëndrueshmërie. Raporti tregon në detaje sesi krizat në ambient – përfshirë ndryshimet klimatike... Читать дальше...

Potencial i jashtëzakonshëm turistik, por pa investime 

Evropaelire.org 

Deri në tetë ditë, një vizitor ka gjëra interesante dhe të rëndësishme për të parë në Kosovë, thotë Arsim Rexhepi, drejtues i kompanisë Balkan Destination, e cila ofron shërbime në industrinë e turizmit në të gjitha vendet e Ballkanit. “Ne kemi shumë pika të rëndësishme për vizitorët që vijnë në Kosovë, duke filluar me muzetë, pjesët arkeologjike, xhamitë, kishat, manastiret e vende të tjera turistike”, thotë ai. Kosova është e ndarë në pesë rajone turistike: rajoni qendror i Prishtinës; rajoni... Читать дальше...

Gazetaret afgane shfaqen me mbulesë në fytyrë

Evropaelire.org 

Prezantueset afgane dhe gazetaret tjera janë shfaqur të dielën në televizionin afgan me fytyra të mbuluara, pas urdhrit të talibanëve për paraqitje të tillë. Më herët gjatë këtij muaji, lideri suprem i talibanëve, Hibatullah Akhundzada, ka lëshuar një dekret që urdhëron gratë të mbulojnë plotësisht fytyrën në publik, duke e përmendur burkan si veshje ideale. Më 21 maj, Ministrja për Promovimin e Virtytit dhe Parandalimin e Vesit, ka lëshuar urdhrin e njëjtë për gratë që dalin në televizion.   Megjithatë... Читать дальше...

Albanese jep shenja për ndryshim të politikave për klimën

Evropaelire.org 

Lideri i ri i Australisë, Anthony Albanese, është zotuar se do t’i japë drejtim të ri shtetit sa u përket politikave për klimën. Albanese, i cili ka fituar të shtunën zgjedhjet me Partinë Laburiste, ka thënë se Australia mund të bëhet superfuqi për energji të ripërtrishme. Ai do të betohet si kryeministër të hënën, mirëpo ende nuk është e qartë nëse partia e tij do të ketë shumicën në Parlament.   Ndryshimet klimatike kanë qenë çështje e parë me shqetësim nga votuesit, pasi në tre vjetët... Читать дальше...

Si të përgatiteni për testin e maturës?

Evropaelire.org 

Nëse je maturant/e dhe ke stres e dyshime për testin e maturës, nuk je vetë. Shikojeni këtë edicion të rubrikës Të flasim, për të kuptuar se si të përgatiteni për këtë test, çka duhet të bëni dhe çka nuk duhet të bëni. Ish-maturantet po ashtu ofrojnë këshilla nga përvoja e tyre.

Biden: Secili duhet të jetë i shqetësuar për linë e majmunëve

Evropaelire.org 

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka thënë se “secili duhet të jetë i shqetësuar” për shpërthimin global të lisë së majmunëve, pasi po shtohet numri i rasteve me këtë virus. “Jemi duke punuar shumë për të kuptuar se çfarë duhet të bëjmë”, u ka thënë Biden gazetarëve më 22 maj, teksa është nisur nga Koreja Jugore për në Japoni.   Komentet e tij kanë ardhur teksa virusi vazhdon të përhapet dhe Izraeli e Greqia janë dy shtete që kanë raportuar rastet e para. Organizata Botërore e Shëndetësisë... Читать дальше...

Fuqia e armëve nordike: Pajisjet ushtarake që Suedia dhe Finlanda do t'ia sillnin NATO-s

Evropaelire.org 

Përzgjedhja e Pajisjeve Ushtarake Vendase SA e armëve dhe automjeteve të prodhuara në vend, të cilat do të forconin arsenalin e NATO-s nëse Finlanda dhe Suedia janë të suksesshme në përpjekjet e tyre për t'u bashkuar me aleancën ushtarake.   Automjeti luftarak 90 (Combat Vehicle 90 - CV90) Automjeti i blinduar suedez është i veçantë për aftësinë e tij të pezullimit " të amortizimit aktiv" bazuar në teknologjinë e garave të Formula 1, për t'iu përshtatur terrenit. Pezullimi i teknologjisë së... Читать дальше...

Gastronomia pa shërbyes dhe kuzhinierë

Evropaelire.org 

Turizmi në Maqedoninë e Veriut ishte një ndër sektorët më të goditur nga pandemia e koronavirusit dhe kur pritej rimëkëmbja e tij pas heqjes së masave kufizuese, ai po përballet me probleme tjera, si mungesa e fuqisë punëtore. Shumë të rinj që punonin si kamerierë, kuzhinierë e punë të tjera në objektet hoteliere, ose janë larguar nga vendi, ose po merren me punë tjera. Në sektorin e gastronomisë, në qytetet turistike Strugë dhe Ohër para pandemisë ishin të angazhuar rreth 2,000 persona, por... Читать дальше...

Moscow.media
Москва

Энергоэффективности в Российской Федерации быть: энергосберегающих технологий становится больше


Персональные новости
Владимир Путин

Путин объяснил, что переход на расчеты в нацвалютах сказывается на укреплении рубляRussian.city
Москва

Рай для спортсменов: существуют ли продукты с отрицательной калорийностьюЧастные объявления


Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
ATP

Дмитрий Пирог: ATP и WTA показали другим международным структурам, как важно бороться за права спортсменов


Пожар на бывшем мясокомбинате чуть не испортил день города Можайска

Опасность и ответственность в пале травы!

Александр Толмачёв: «Zaraysk Bison Race» год от года становится популярнее, обрастает новыми друзьями и наставниками»

Магадан готовится встретить Библионочь (6+)
Друзья 123ru.net


Информационные партнёры 123ru.net


Спонсоры 123ru.net