Збереження без змін вільної торгівлі з Україною шкодить ЄС і Києву - Туск
"Адже якщо ми втратимо вже не ентузіазм, але поширену в Європі і Польщі підтримку України, тому що люди будуть втомлені нести надто важкий тягар, то ми всі на цьому втратимо: і Європа і Польща і, насамперед, Україна",- наголосив Туск.
За його словами, необхідними є зміни до норм вільної торгівлі з Україною, "щоби знову ефективно захистити європейський і польський ринки", а також внести "спрощення і полегшення в зелений курс".
Він додав, що більшість лідерів, вже починає усвідомлювати, що рішення, введені після початку війни, "вимагають рефлексій і змін".
"Я сподіваюся, що це переросте у спільні дії на рівні Європейської Ради",- наголосив Туск.
З 9 лютого 2024 року на території Польщі біля кордону з Україною тривають блокади фермерами доріг, які ведуть до пунктів пропуску. Головними вимогами протестувальників є заборона імпорту української агропродукції і відмова Польщі від європейського зеленого курсу.
ЄС з червня 2022 року запровадив призупинення імпортних мит і квот на українську продукцію.
Як повідомляла "Агро Перспектива", комітет Європарламенту з питань міжнародної торгівлі схвалив продовження заходів з лібералізації торгівлі для підтримки України та Молдови.
За даними пресслужби ЄП, пропонується продовжити тимчасове призупинення ввізних мит та квот на експорт української сільськогосподарської продукції до ЄС ще на рік - з 6 червня 2024 року до 5 червня 2025 року, щоб підтримати Україну в умовах агресивної війни.
Водночас законодавство наділяє Єврокомісію повноваженнями "вживати оперативних заходів і запроваджувати будь-які необхідні заходи в разі значних перебоїв на ринку ЄС або на ринках однієї чи кількох країн ЄС через український імпорт".
У ньому також передбачено екстрене гальмування для "особливо чутливої" сільськогосподарської продукції, а саме м‘яса птиці, яєць і цукру. Це означає, що якщо обсяг імпорту цих продуктів перевищить середні обсяги 2022 і 2023 років, тарифи будуть знову введені.
Під час окремого голосування комітет схвалив, щоб усі мита на імпорт з Молдови повинні бути призупинені ще на один рік. Рішення ухвалено 28 голосами, два члени комітету висловилися проти і 6 утрималися.
Європарламент має проголосувати за цю позицію в першому читанні на пленарному засіданні наступного тижня. Після цього Рада ЄС офіційно затвердить регламент, і він набуде чинності після публікації в Офіційному віснику ЄС.
Ще в січні 2024 Єврокомісія запропонувала продовжити ще на рік дію так званих автономних торговельних заходів для товарів, вироблених в Україні та Молдові, що означає продовження режиму лібералізації торгівлі між ЄС та цими країнами.
Автономні торговельні заходи ЄС для України були введені в дію 4 червня 2022 року для підтримки української економіки.