Польща пропонує обмежити доступ цукру до ЄС з третіх країн, аби не обмежувати поставки з України
"Європейський Союз відкрив ринок останніми роками. Він підписав низку торговельних угод з різними третіми країнами. Я знаю, що це складно, але якби ми скоротили доступ на ринок Євросоюзу хоча б на десяток відсотків, для українського цукру було б достатньо місця, і водночас це не зруйнувало б ринку ЄС", - сказав він.
Страхота нагадав, що Європейська комісія розробляє захисні заходи, які передбачають ліміт на поставки цукру з України з урахуванням експорту за 2022/2023. Польські виробники просять Єврокомісію розширити базовий період та включити 2021/2022.
За даними Національної асоціації виробників цукрових буряків Польщі, у 2023-2024 роках структура імпорту Польщею цукру мала такий вигляд: 32% припадає на частку України, 23% - на Бразилію, 9% - на Есватіні, по 7% - на Маврикій і Колумбію, 18% - на інші країни.
У 2023 році Польща виростила 16,966 млн тонн цукрових буряків завдяки розширенню виробничих площ під ними, які сягнули 265 тис. га. Середня врожайність буряків становила близько 64 тонни/га, водночас різниця в урожайності між окремими регіонами була дуже великою. У Польщі торік буряки вирощували понад 26 тис. осіб.
Виробництво цукру в Польщі становило 2,3 млн тонн.
"При цьому із жовтня до грудня 2023 року середні ціни на цукор у Польщі знизилися на 12%, а за умови розфасовки в упаковки по 1 кг, то падіння цін перевищило 20%",- повідомив директор галузевої асоціації.
Страхота висловив занепокоєння, що до набуття чинності автономними торговельними заходами (АТМ) у червні 2024 року на польському ринку може виникнути проблема через український цукор.
"Ми побоюємося, що до цього часу з України може надійти багато цукру. Нагадаю, акція завершилася (сезон цукроваріння - ІФ-У), і цукор вироблено. Він є на складах, і фактично на цих складах ще залишилося близько 600 тис. цукру, які легко можуть потрапити до Євросоюзу", - наголосив Страхота.
Він нагадав, що в 2023 Україна мала близько 250 тис. га цукрових буряків, вироблено близько 1,8 млн тонн цукру. Внутрішнє споживання становить менше ніж 1 млн тонн, тому експортний потенціал становить 800 тис. тонн.
"За перші три місяці поточного маркетингового року до ЄС зайшло близько 200 тис. тонн цукру з України", - повідомив Страхота.
"На карту поставлено долю продовження лібералізації торгівлі ЄС з Україною ще на рік, тобто до червня 2025 року, за умови обмеження імпорту цукру з цієї країни, але в цьому разі за еталонні взято середні показники 2022 і 2023 років, коли імпорт цієї сировини з України був величезним", - сказав Страхота, пише Інтерфакс-Україна.