Белият дом благослови войната в Либия, но в нея победи Русия
Липсата на стабилна американска политика по отношение на Либия създаде предпоставките Русия да се превърне в ключов влиятелен играч в страната, като получи геополитически приз с огромни енергийни ресурси и стратегически изгодно местоположение в Средиземно море.
Превод от The New York Times:
Русия е в най-благоприятно положение да окаже решаващо влияние върху ситуацията в Либия.
Според доклад на американаски агенти, свързаната с Кремъл структура контролира десетки акаунти в социалните медии, промотиращи Хафтар и други привилегировани „клиенти”, включително най-големия син на бившия либийски диктатор полковник Муамар Кадафи.
По данни на агентите същата структура, близка до Кремъл, е придобила контролния дял в либийски сателитен телевизионен канал, който поддържа Кадафи, а също така контролира мрежата, поддържаща Хафтар.
В същото време руските военни действат зад кулисите, опитвайки се да заобиколят Хафтар с много от старите си партньори от службите за сигурност по време на управлението на Кадафи, призовавайки подкрепящите Кадафи да се върнат от изгнание. Освен това, както следва от документите, Кремъл е установил контакти с представители на потенциалната управляваща партия, която чака своя час.
В продължение на няколко години Русия доставя на Хафтар военна техника, оръжия и боеприпаси, а също така печата за него нова либийска валута, еквивалентна на милиони долари.
«Хафтар използва руската помощ, за да увеличи имиджа си», пишат американските агенти в доклада.
«Но има основателна причина да вярваме, че в случай на военната си победа Хафтар няма да бъде предан на интересите на Русия.»
От своя страна руски агенти посъветвали Кремъл да играе на сигурно и в допълнение към Хафтар да намери алтернативи, например да си партнира със Сайф ал Ислям ал Кадафи, най-големият син на бившия диктатор. Според агентите тяхна «компания» е придобила дял в сателитен телевизионен канал, поддържащ Кадафи, който възобновил излъчването си.
Кадафи, който е на 47 години, дългогодишен партньор на Русия през годините на управлението на баща си, беше затворен в либийски затвор през 2011 г., след което по някакъв начин беше освободен. Сега той е на свобода и според либийски и западни дипломати, запознати с докладите на разузнаването за неговото придвижване, планира завръщането си.
Но руснаците изтъкнаха и нови възможности, свързани с Хафтар: Кремъл трябва да вкара в армията свои платени наемници, верни на Русия. Според агентите суданските милиции са готови да извършат тази работа и да осигурят на Москва необходимите лостове за влияние.
Кремъл също така организира тайни срещи в Москва на привържениците на Хафтар и бивши служители на силите за сигурност от времето на Кадафи. Това твърдят западни дипломати.
Бившият говорител на Кадафи Муса Ибрахим отказа да коментира конкретните срещи в Москва, но призна, че Русия „организира срещи“ на офицерите на Хафтар и Кадафи, особено след щурма към Триполи.
«Русия мечтае за това още от Втората световна война», каза Фатхи Башага, министърът на вътрешните работи на правителството в Триполи, позовавайки се на изявление на Уинстън Чърчил по време на войната, че Москва смята Либия за «мека подбедрица» на Европа.
«Тя мечтае руснаците да стъпят на либийска земя.»
Петя Паликрушева
Източник: https://www.nytimes.com/2020/04/14/world/middleeast/libya-russia-john-bolton.html
Белият дом благослови войната в Либия, но в нея победи Русия