«Не гледайте над водата, погледнете под нея — там Русия има истински „вълчи глутници“ от ядрени подводници»
Въпреки че руската армия като цяло е призната за втората най-голяма военна сила в света, западните експерти постоянно критикуват нейния флот, наричайки го „слаб“. Не бива да се съди повърхностно, защото Русия крие истински „вълчи глутници“ под водата, предупреждават китайските журналисти.
Действително, през последните десет години Русия пусна в експлоатация не толкова много военни кораби. Един от съществените проблеми е липсата на кораби за далечната морска зона и големите бойни платформи. Независимо от това, от 2016 до 2019 г. фрегатите «Адмирал Григорович», «Адмирал Есен», «Адмирал Касатонов» и други кораби бяха включени в руския флот.
Самолетоносачът на руския флот обаче все още е само един — „Адмирал Кузнецов“, а и той е в ремонт, скоро няма да бъде върнат в експлоатация. Кога ще започне изграждането на новия самолетоносач по проекта 23000 „Буря“, все още не е известно.
В последно време някои западни експерти започнаха да твърдят, че «руският флот е загубил предишната си сила и не може да бъде сравняван с ВВС на САЩ».
Наистина ли е така?
Такъв въпрос задават журналистите от китайското издание Sohu. Според тях не бива да се съди повърхностно за каквото и да било относно Русия.
Всъщност най-сериозната военна сила на руския флот е „скрита под вода“ — това са истински подводни „вълчи глутници“ от ядрени подводници със стратегическо предназначение.
Отказвайки се от изграждането на големи повърхностни военни платформи, Русия продължава да разработва ключовото си направление — собствен подводен флот, основните сили на който сега са подводниците от клас „Тайфун” и подводниците от ново поколение „Борей”. Докато повече от дузина нови ядрени подводници се строят в корабостроителниците, инженерите са заети с разработването на подводницата от следващо поколение от серията «Хъски».
Всичко това дава възможност Русия да заема, както и преди, второто място в света. Китайските журналисти са убедени, че това е заслужено.
Не беше лесно за Москва да постигне подобен стратегически резултат, но той се оказа най-правилният в момента.
Всъщност понастоящем руската икономика трябваше да се справя с «безпрецедентния натиск» както заради западните санкции, така и заради падащите световни цени на петрола. В такава ситуация Москва не биваше да се опитва да настигне САЩ в областта на голямото корабостроене. Следователно решението Кремъл да насочи военните си разходи за изграждането на подводния флот, както и за неговото развитие, беше абсолютно правилно.
Според китайските журналисти, ядрените подводници са не само козът на Русия за борба с американските самолетоносачи, но те са и носители на междуконтинентални ракети, които представляват заплаха за Америка.
Руските ядрени подводници тихо преминават под леда на Арктика, защитавайки този регион, към който днес САЩ имат сериозен стратегически интерес.
Петя Паликрушева