2021

Новости за 29.06.2021

České lithium z Cínovce se už „peče“ v cementárně

iDNES.cz

Hong Vu stojí u sedmimetrové rotační pece a vysvětluje, kudy se do zařízení sype prach, který může zajistit Česku místo mezi předními světovými výrobci lithia. Vytěžený cinvaldit z Cínovce, rozemletý na prášek, se v peci „upeče“ až při 1 350 stupních Celsia a na druhém konci vypadne připraven k dalšímu zpracování.

Solidarita po tornádu překonává vše, jenže chybí materiál i řemeslníci

iDNES.cz

Strach a bezmoc prožívá většina rodin postižených tornádem, které se prohnalo ve čtvrtek jižní Moravou. Během dalších dnů se strhla vlna solidarity, lidé už mezi sebou vybrali na tři čtvrtě miliardy korun a částka každou hodinou roste. Finanční prostředky na likvidaci následků katastrofy se našly, chybí však řemeslníci a stavební materiál.

Euro v datech: Neprůstřelní Češi. Jak fotbalisté zpevnili obrannou zeď

Fotbal.idnes.cz

Od roku 1980, kdy se pravidelně začaly počítat podrobnější fotbalové statistiky, se to nestalo ani jednou. Nenašli byste za těch jednačtyřicet let v dějinách mistrovství světa ani Evropy žádný zápas, ve kterém by Nizozemsko nevystřelilo na branku. Až v neděli!

Švýcarské překvapení. Favorita z Francie zlomily penalty, selhal Mbappé

Strhující zápas, prodloužení a nakonec senzační postup po penaltách. Švýcarští fotbalisté vydřeli v základní hrací době osmifinále s favorizovanou Francií remízu 3:3 gólem v poslední minutě a pak ovládli penaltový rozstřel v poměru 5:4. Rozhodující pokutový kop nedal Kylian Mbappé.

Mistři světa Francouzi vypadli v osmifinále Eura

Ceske Noviny

Bukurešť - Úřadující mistři světa Francouzi v osmifinále fotbalového evropského šampionátu nečekaně podlehli Švýcarsku 4:5 po penaltovém rozstřelu. V normální hrací době i po...

Favorizovaní Francouzi vypadli v osmifinále EURO

Sport.cz

Úřadující mistři světa Francouzi v osmifinále fotbalového evropského šampionátu nečekaně podlehli Švýcarsku 4:5 po penaltovém rozstřelu. V normální hrací době i po prodloužení dramatický zápas v Bukurešti skončil 3:3. Svěřenci trenéra Vladimira Petkovice, kteří poprvé postoupili do čtvrtfinále Eura, v pátek vyzvou Španělsko v Petrohradu.

Francie – Švýcarsko 3:3 (4:5 pen.). Mbappé selhal, mistři světa končí

iSport.cz

Mistři světa Francouzi v osmifinále fotbalového evropského šampionátu nečekaně podlehli Švýcarsku 4:5 po penaltovém rozstřelu. V normální hrací době i po prodloužení dramatický zápas v Bukurešti skončil 3:3. Svěřenci trenéra Vladimira Petkovice v pátečním čtvrtfinále vyzvou Španělsko v Petrohradu.

Kvitová se na Wimbledonu loučí hned v prvním kole, Veselý postupuje

Tenisové zprávy - iDnes

V Londýně odstartoval třetí grandslamový turnaj sezony. Jediným Čechem ve druhém kole je zatím Jiří Veselý, který porazil Němce Yannicka Hanfmanna 6:1, 7:5 a 7:6. Naopak Petra Kvitová na Wimbledonu končí, podlehla Američance Sloane Stephensové 3:6 a 4:6. Zbylým tenistkám stojí v cestě i příroda - zápas Marie Bouzkové se bude kvůli tmě dohrávat v úterý, Karolínu Plíškovou a Terezu Martincovou nepustil na kurt déšť.

Halepová kvůli zraněnému lýtku vynechá i olympijské hry

Sport.cz

Třetí hráčka světového žebříčku Simona Halepová se ze zdravotních důvodů vzdala startu na olympijském turnaji v Tokiu. Devětadvacetiletá rumunská tenistka oznámila na Twitteru, že se nestihne zotavit ze zranění lýtka.

Касаткина проиграла Путинцевой и не смогла выйти в 1/4 финала турнира WTA в Мадриде