Добавить новость
ru24.net
World News in Polish
Сентябрь
2021

Kadrowcy

0

Jak zniszczyli polski Kościół

Post Kadrowcy pojawił się poraz pierwszy w Przegląd.

Jak zniszczyli polski Kościół

Polski Kościół od pontyfikatu Jana Pawła II bezwzględnie opiera się na zasadzie „kadry decydują o wszystkim”. Zapowiedzią takiego kursu było już namaszczenie przez kard. Stefana Wyszyńskiego na swojego następcę biskupa bez właściwości, własnego sekretarza – Józefa Glempa. Ale on przynajmniej sprawiał wrażenie wierzącego i pobożnego. Potem było już tylko gorzej, nudniej i bezbarwniej. Dwóch nijakich ludzi, Józef Kowalczyk i Stanisław Dziwisz, zostało więc kościelnymi kadrowcami 40-milionowego kraju w środku Europy na prawie pięć dekad. Sami w sobie bierni, ale wierni, dodreptali do szczytów kościelnej kariery, jeden jako nuncjusz, prymas, arcybiskup gnieźnieński, drugi – kardynał i metropolita krakowski. Przez cały ten czas zasilali Kościół podobnymi sobie. Kowalczyk wyświęcił osobiście 12 biskupów, w konsekracji kolejnych 10 brał udział, a do 80% wszystkich nominacji się poczuwał. W tej masie biskupiej nikt się niczym nie wyróżniał, niczego nie podważał, nie krytykował, nie zadawał pytań, nie pisał ważnych książek, nie głosił znaczących kazań, nie zabierał głosu, kiedy należało, a kiedy zabierał, to nie było czego słuchać ani o czym myśleć; pomnażał majątek i wpływy, a gdy trzeba było, milczał lub krętaczył i umywał ręce. Mówi o tym wprost ks. prof. Andrzej Kobyliński: „Polski episkopat ma twarz prymasa Kowalczyka (był prymasem w latach 2010-2014 – przyp. red.). I przez kilka najbliższych dziesięcioleci jego ludzie będą mianować nowe pokolenia podobnych sobie biskupów”.

Przez dekady podsuwali papieżowi kandydatury, potem papiery do podpisu, a on podpisywał i nie pytał. Kościół jest w kryzysie, coraz mniej osób w Polsce można nazwać wierzącymi i praktykującymi. Wskaźniki są bezlitosne – tak źle jeszcze nie było, dzieciaki masowo wypisują się z religii, powołań nie ma, tylko majątek i ambicje polityczne rosną. Wygląda na to, że nadchodzi czas na wypicie piwa, którego nawarzyli „kapciowy” z nuncjuszem.

Podobnie jak to było w USA, Irlandii, Chile, katalizatorem możliwych radykalnych zmian takiego stanu rzeczy może być wątek ukrywania pedofilii przez hierarchów, a także ich osobista odpowiedzialność za podobne czyny. W USA całe diecezje bankrutowały, gdy zasądzano odszkodowania dla skrzywdzonych. A kiedy chodzi o majątek i pieniądze Kościoła – żarty się kończą.

Watykan rzutem na taśmę, tuż przed zgonem 97-letniego kard. Henryka Gulbinowicza w 2020 r., zakomunikował, że odebrano mu prawo do nabożeństwa pogrzebowego w katedrze i pochówku w katedrze. Czy do Gulbinowicza dotarło, co mu odczytano przy łóżku szpitalnym? Nie wiadomo, był już w fatalnym stanie. A było to wydarzenie bez precedensu, pierwszy taki wyrok kanoniczny na polskiego biskupa. Gulbinowicz zaś jest ważny w tej historii od samego początku aż do dzisiaj.

W czerwcu br. przybył do Polski specjalny wysłannik papieża Franciszka kard. Angelo Bagnasco, emerytowany arcybiskup Genui, były przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch. Nuncjatura w Warszawie w oficjalnym komunikacie przyznała, że „celem wizyty była weryfikacja sygnalizowanych zaniedbań kard. Dziwisza”. W październiku do Rzymu na wezwanie papieża pojedzie cały episkopat Polski. I choć sam episkopat w oficjalnym komunikacie zapewnia, że „podstawowym celem wizyty ad limina Apostolorum jest umocnienie jedności między biskupami a Katedrą św. Piotra”, wiadomo, że krytyczny raport na temat działań polskich hierarchów przygotował dla Franciszka nuncjusz abp Salvatore Pennacchio. Standardowo biskupi mają pół roku na przygotowanie się do takiej wizyty i do złożenia wyjaśnień. Tym razem dostali o połowę mniej czasu.

W powietrzu wisi scenariusz chilijski: przed trzema laty, po krytycznym raporcie papieskiego wysłannika, Franciszek wezwał do Rzymu cały episkopat i wówczas wszyscy biskupi, co do jednego, podali się do dymisji – biorąc odpowiedzialność za zaniedbania.

Polski kontekst tuszowania przestępstw i nadużyć o charakterze seksualnym wobec dzieci ma w sobie bombę z opóźnionym zapłonem. To odpowiedzialność najbliższych współpracowników Jana Pawła II oraz, co już dzisiaj bezsprzeczne, jego samego – świętego Jana Pawła II. Wśród hierarchów ponoszących główną odpowiedzialność za proceder ukrywania przestępstw i przestępców w sutannach są dwaj najbliżsi Janowi Pawłowi II ludzie Kościoła: kard. Dziwisz i były nuncjusz apostolski Kowalczyk. Abp Kowalczyk od miesięcy jakby zapadł się pod ziemię, jest nieuchwytny i nieobecny. Najprawdopodobniej zaszył się w swoim luksusowym watykańskim mieszkaniu. Kiedy wcześniej trwała watykańska procedura przeciw abp. Józefowi Wesołowskiemu, który został wydalony ze stanu kapłańskiego za wykorzystywanie nieletnich w Dominikanie, zdążył on umrzeć w ukryciu w Watykanie, zanim jego wyrok się uprawomocnił. Pochowano go później w Czorsztynie – pochodził z pobliskiej wsi. Uroczystościom przewodził bp Jan Szkodoń, uczestniczyło w nich kilkunastu duchownych i kilkaset osób. Tamten wyrok się nie uprawomocnił, bo Watykan, kiedy Wesołowski trafił do szpitala, „nie chciał zaogniać sytuacji” – a „duchownym jest się wiecznie”.

Tym razem wygląda jednak na to, że wielkimi krokami nadchodzi kres kardynalsko-biskupiej kamaryli Dziwisza/Kowalczyka.

Jak wygląda początek takich niesłychanych karier jak te Głódzia, Kowalczyka, Dziwisza? Dobrze być sekretarzem jakiegoś biskupa czy kardynała albo jego kierowcą (Głódź woził Gulbinowicza), mieć odpowiednich kolegów na studiach (Kowalczyk studiował razem z Głódziem) oraz wspólnego patrona, który wyśle za granicę na dalszą edukację. Tak Głódź z Kowalczykiem wylądowali w Rzymie, a po chwili dołączył do ekipy Dziwisz, „kapciowy” polskiego papieża. I już się nie rozstali, mając decydujący głos we wszystkich sprawach kadrowych polskiego Kościoła. Do dziś.

Kowalczyk, wówczas szeregowy ksiądz, dostał od Jana Pawła II zadanie stworzenia sekcji polskiej watykańskiego Sekretariatu Stanu. Do pomocy wziął sobie ks. Tadeusza Rakoczego, który został w 2021 r. ukarany zakazem udziału w celebracjach i spotkaniach publicznych za zaniechania w sprawach pedofilskich. O wszystkich kwestiach personalnych decydował w latach 1978-1989 Kowalczyk (nuncjatury wówczas w Polsce nie było), który podsuwał papiery do podpisu Dziwiszowi, a ten przedkładał je papieżowi Polakowi. Kiedy w 1989 r. papież mianował Kowalczyka nuncjuszem w Polsce, ten błyskawicznie podsunął kandydaturę Głódzia na biskupa polowego, a Rakoczemu pomógł zostać biskupem i papież wydzielił z istniejących diecezji dodatkową: bielsko-żywiecką. Nie pierwszy ani nie ostatni raz, takie są kulisy powstawania nowych diecezji – kolega potrzebuje mieć swoją, jest przecież biskupem. To się ją powołuje do istnienia.

Przez prawie 40 lat Józef Kowalczyk, posiłkując się bardzo często sugestiami personalnymi Gulbinowicza, zabiskupił Polskę. Wśród takich zasuflowanych nominatów znaleźli się m.in.: bp Jan Tyrawa, ukarany w tym roku przez Watykan za tuszowanie przestępstw pedofilskich; bp Stefan Regmunt, który po zakazie publicznych wystąpień afiszował się podczas pielgrzymki na Jasną Górę organizowanej przez Radio Maryja; bp Edward Janiak z diecezji kaliskiej, również ukarany za tuszowanie przypadków pedofilii.

Kowalczyk, równie sprawnie i skutecznie jak podsuwał przez Dziwisza papiery z nominacjami, nie dopuszczał do adresata korespondencji, która informowała o nieprawidłowościach w polskim Kościele. Dość wspomnieć tu o dwóch sztandarowych sprawach: abp. Stanisława Wielgusa, mianowanego metropolitą warszawskim, którego oskarżono o współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa, i abp. Juliusza Paetza. Dokumenty w sprawie Wielgusa Kowalczyk zataił, a kiedy podejrzenia się potwierdziły, papież Benedykt XVI przyjął rezygnację Wielgusa w dniu ingresu. Jednak dużo bardziej skandalicznym działaniem było to wszystko, co Kowalczyk zrobił przy okazji ciągnących się latami afer o charakterze nadużyć seksualnych (wobec kleryków) abp. Paetza. Współodpowiedzialny za ukrywanie skandali seksualnych Paetza jest także abp Marek Jędraszewski, jeden z jastrzębi polskiego fundamentalistycznego Kościoła, obecnie metropolita krakowski, wcześniej, za czasów Paetza, biskup pomocniczy w Poznaniu.

Osoby usiłujące doprowadzić do wyjaśnienia afery Paetza często poddawane były naciskom i pozbawiane głosu. Przykładem jest choćby historia byłego wykładowcy poznańskiego seminarium duchownego ks. prof. Tomasza Węcławskiego, który w efekcie odszedł ze stanu duchownego i został pracownikiem naukowym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wśród nielicznych duchownych i publicystów mających odwagę komentować ten węzeł gordyjski zawiązany na szyi polskiego Kościoła, są tacy, którzy wypowiadają się bardzo mocno. Warto zauważyć choćby konstatację ks. prof. Alfreda Wierzbickiego, z Katedry Etyki na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który w książce „Bóg nie wyklucza” napisał: „Kościół jest tak zniszczony, że można zapytać, czy jest w nim jeszcze chrześcijaństwo”. Jako jeden z niewielu polskich duchownych zabrał głos przeciw nagonce na środowiska LGBT – wykluczającym słowom płynącym wprost od przedstawicieli polskiego rządu czy jego macierzystej uczelni, z której przecież wywodzi się obecny minister edukacji.

Taka polityka kadrowa musiała się przełożyć na realne działania i politykę uprawianą przez biskupów. Kluczowy jest tu aspekt relacji Kościół-państwo i nieustanne zwiększanie znaczenia Kościoła, co można obserwować na przykładzie 20-letniej historii komisji majątkowej, teoretycznie rządowo-kościelnej, praktycznie walczącej o interes KK. Inną próbą ognia była sprawa dopuszczalności aborcji i tutaj działania Kościoła zostały odebrane przez społeczeństwo jako radykalna ingerencja w prywatność i prawa kobiet. Wyrok zależnego od rządu i władzy Trybunału Konstytucyjnego umocnił to przekonanie. Prof. Rafał Matyja, politolog i historyk, zauważył, że stoimy na progu zmiany ustrojowej, w tym konieczności zredefiniowania stosunków państwo-Kościół. Komentując inne aktywności biskupów (dzieło Kowalczyka/Dziwisza), stwierdził, że „Kościół stał się organizacją toksyczną, poprzez próby zapewnienia sobie bezkarności w różnych sprawach, także poprzez brak reakcji na zamienianie dyskursu religijnego na mowę nienawiści”.

Ceniony watykanista John L. Allen, analizując pozycję papieża Franciszka w oczach episkopatów, bardzo wysoką miarę nieufności przypisał polskim hierarchom: „W Polsce każdy papież startuje z deficytem zaufania tylko dlatego, że nie jest Janem Pawłem II, a niektórzy Polacy postrzegają Franciszka jako tego, który w niektórych aspektach zwija dziedzictwo poprzednika”. Chwilami można było odnieść wrażenie, że dla polskich biskupów projekt papież wyczerpał się wraz z odejściem Jana Pawła II, co by tłumaczyło ten kościelno-ludyczno-pomnikowy wymiar kultu jednostki. Kiedy 20 lutego 2019 r. podczas audiencji w Watykanie papież Franciszek pocałował rękę Marka Lisińskiego, który był molestowany przez księdza jako dziecko, nie słychać było głosów zrozumienia ze strony polskich biskupów. Ten gest był dla nich za trudny. Być może dlatego też był taki ważny.

Bez wątpienia została przerwana tama milczenia wokół przewin i przestępstw polskich duchownych i strukturalnej niemocy oczyszczenia się przez sam Kościół z afer pedofilskich i skandali z ich ukrywaniem.

Otworem stoi problem ocenienia na nowo roli i odpowiedzialności za podobne nadużycia, ale w skali globalnej, Jana Pawła II, dla Polaków wciąż „bohatera wszech czasów”, teraz jeszcze na dodatek świętego. Na świecie, w przeciwieństwie do naszego kraju, nie obowiązywał zakaz krytyki papieża z Polski. Ta fala dotarła już i tutaj i nie da się udawać, że nic się nie stało. Świętość Karola Wojtyły nie wytrzymuje próby konfrontacji z krzywdami dzieci, o których Jan Paweł II wiedział i których sprawców krył, nagradzał i promował, a krytyków uciszał.

Fot. Stanisław Kowalczuk/East News

Post Kadrowcy pojawił się poraz pierwszy w Przegląd.




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus



За кулисами бизнес-конференции MEDIABOSS

Фестиваль троечной езды и гастрономии "Русский драйв"

S&P повысило прогноз по рейтингу «дочек» Freedom Holding Corp. до позитивного

В Воскресенске росгвардейцы задержали гражданку, находящуюся в федеральном розыске


Пот ручьём: когда стоит обращать внимание на повышенную потливость, рассказал доктор Кутушов

Дистрибьюция Музыки.

Профилактика утоплений

Ел бульон из сена и грибов, катался на яхте: Канье Уэст продолжает гостить в Москве


Chelsea PULL OUT of Alexander Isak transfer race in move which could come at a huge cost to Everton

Roy Keane admits he ‘crossed the line’ with Harry Maguire and reveals secret apology to Man Utd star

Building A Blockbuster Trade Between The White Sox And Mariners

Chelsea enter Conference League despite speculation they could snub Uefa competition after facing tough financial rules


Столичные росгвардейцы оказали помощь гражданину, получившему серьезную травму

Дирекция по качеству АО "Желдорреммаш" посетила локомотивостроительные заводы ТМХ

Стартовали отборочные этапы конкурса «Мастер – Золотые руки 2025»

Готовность пермского участка трассы Дюртюли – Ачит превысила 50%


Epic Games подала Apple заявку на возвращение Fortnite на iOS и запуск собственного магазина приложений в ЕС

Глобальную версию Mega Man X DiVE закроют к концу июля

Состоялся релиз «T.D.Z. 4 Сердце Припяти Сталкер» на Android

Для Dark and Darker Mobile проходит короткий бета-тест на iOS и Android



До 15 лет лишения свободы: По делу о терроризме задержали тренера молодёжной сборной России по борьбе

Пополнение в линейке товаров для творчества с персонажами «Турбозавров» - новые раскраски от ИД «Лев»

«Зрителей будет ждать неслабый аттракцион»: стартовали съемки продолжения сериала «Бедные смеются, богатые плачут»

Дирекция по качеству АО "Желдорреммаш" посетила локомотивостроительные заводы ТМХ




Кабмин поможет инвесторам, создающим зарядные станции для электромобилей

Пот ручьём: когда стоит обращать внимание на повышенную потливость, рассказал доктор Кутушов

Гуляем отпуск в ритме джаза: лучшие фестивали этого лета

На ВДНХ создана одна из крупнейших публичных Wi-Fi-зон в Москве


В Брянской области участие в проекте «Футбол в школе» приняли 49 школ

Беспредел

Вагончик тронется, а БАМ останется...

Жара сменится грозой, ливнями и градом: синоптики предупредили россиян об "атмосферном взрыве"


Тернистый путь: Медведеву и Андреевой не повезло с жеребьёвкой на Уимблдоне, у Калинской и Рублёва сетки полегче

Лучшая теннисистка России повторила достижение Рыбакиной

Российская теннисистка Александрова снялась с "Уимблдона" из-за болезни

Бекхэм оценил шутку Радукану о сравнении её игры на Уимблдоне-2024 и Англии на Евро-2024


Беспредел

Белгородец присвоил чужую банковскую карту и стал тратить с неё деньги

"Глаза полезут на лоб": уже с июля россияне будут получать увеличенные счета за ЖКУ

Региональный банк подключится к пилоту по цифровому рублю


Музыкальные новости

Сотни великолучан собрались на фестиваль-марафон «Песни России»  

Элджей напал на журналиста из-за вопроса про Ивлееву

Фестиваль-марафон «Песни России» стартовал в Пскове. ФОТО

Фёдор Шаляпин предстал в необычных образах в Нижнем Новгороде



«Зрителей будет ждать неслабый аттракцион»: стартовали съемки продолжения сериала «Бедные смеются, богатые плачут»

Дирекция по качеству АО "Желдорреммаш" посетила локомотивостроительные заводы ТМХ

Зарема о Виллиане Жозе в «Спартаке»: «Бразилец в Москве обязательно найдет, чем заняться поинтереснее футбола. Сравнения с Мозесом неактуальны, Амарал берет игрока на закате карьеры»

Пополнение в линейке товаров для творчества с персонажами «Турбозавров» - новые раскраски от ИД «Лев»


В Москве прошла дружеская встреча представителей отраслевых ассоциаций и бизнес-сообществ

Певец Валерий Леонтьев прилетел из США в Москву и выступил на корпоративе

"Спартак" объявил об окончании контракта с Промесом, которому в Нидерландах грозит тюремный срок

Россияне пригласили Уэста, прилетевшего в Москву, в другие города РФ


В поисках новых вкусов жизни: что нужно знать о главном гастрономическом событии лета

2 июля на полдня перекроют трассу "Москва — Челябинск"

Что нужно знать для вождения автомобиля при сильном ветре – советы экспертов

Бесплатную питьевую воду начали раздавать в городском транспорте из-за жары


Путин поручил создать национальный центр "Россия"

Путин распорядился создать в Экспоцентре национальный центр «Россия»

Путин поручил создать в Москве национальный центр "Россия"

Ради сохранения наследия: Путин распорядился создать в Москве национальный центр "Россия"


Эксперт: Чаще всего неправильные ударение ставят в словах «включит», «вручит», «веган» и «ковид»




В Краснодаре проведёт консультации урогинеколог из Москвы

Специалисты подмосковного онкодиспансера посетили конференцию в Москве

Стоявшего на подоконнике с сыном москвича увезли в больницу

Ведущие онкологи Подмосковья выступили на научно-практической конференции


Зеленский призвал США разрешить бить ракетами ATACMS вглубь России

Орбан встретится с Зеленским

В Кремле заявили о готовности Владимира Путина к диалогу с Зеленским


Зарема о Виллиане Жозе в «Спартаке»: «Бразилец в Москве обязательно найдет, чем заняться поинтереснее футбола. Сравнения с Мозесом неактуальны, Амарал берет игрока на закате карьеры»

Сергей Собянин открыл новый футбольный манеж в районе Ново-Переделкино

"Спартак" объявил об окончании контракта с Промесом, которому в Нидерландах грозит тюремный срок

До 15 лет лишения свободы: По делу о терроризме задержали тренера молодёжной сборной России по борьбе


Как Лукашенко еще в 90-е расправился со всеми ОПГ Беларуси



Сергей Собянин. Главное за день

Сергей Собянин открыл новый футбольный манеж в районе Ново-Переделкино

Собянин представил результаты четырех лет работы Агентства креативных индустрий

Собянин подвел итоги проекта «Золотая маска. Послесловие»


«Оранжевый» уровень опасности из-за аномальной жары объявлен в Москве до 3 июля

Эколог Рыбальченко рассказал, будет ли жарко в России из-за теплового купола

Питона нашли в Битцевском лесу в Москве

Эколог Рыбальченко оценил вероятность формирования теплового купола в Москве


Региональный банк подключится к пилоту по цифровому рублю

Собянин представил результаты четырех лет работы Агентства креативных индустрий

"Глаза полезут на лоб": уже с июля россияне будут получать увеличенные счета за ЖКУ

Белгородец присвоил чужую банковскую карту и стал тратить с неё деньги


Николай Нестеров: «Архангельск ─ старейший порт России»

"От Души и по Совести..."

Создание в Архангельске галереи северного стиля обсудили на площадках международного фестиваля «Белый июнь»

Острова укладываеюся спать...


Ретро-выставка «Актер на сцене должен жить»

Выставка-предупреждение «Лицо беды»

Музыкально-поэтическая композиция «Спасибо, жизнь, за всех родных людей, живущих на таком огромном свете»

Войны древних славян с греками


Белгородец присвоил чужую банковскую карту и стал тратить с неё деньги

В Архангельске отвалился барельеф с Обелиска жертвам интервенции

"Глаза полезут на лоб": уже с июля россияне будут получать увеличенные счета за ЖКУ

Сбербанк повысит ставки по базовым ипотечным программам со 2 июля












Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Анастасия Пивоварова

Теннисистка Пивоварова назвала травму Джоковича шагом к завершению карьеры






Мария Багреева: регионы провели 1,5 млн закупок на портале поставщиков

«Заповедники – это наша жизнь!» Молодые лидеры ...

Собянин подвел итоги театрального проекта «Золотая маска. Послесловие»

"Глаза полезут на лоб": уже с июля россияне будут получать увеличенные счета за ЖКУ